Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita slv_ppsc's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2013
    Postari in forum
    78

Stomac umflat in primele zile de sarcina

Buna ziua.

Eu sunt noua pe forum, doar ce m-am inscris.

E posibil sa fiu insarcinata (UM a fost pe 3 martie, ciclul dureaza in mod normal 24 de zile la mine, pe 29 martie am facut test si au iesit doua liniute). Mai vreau sa fac si un al doilea test si apoi sa fac eco. Dna mea doctor mi-a spus, insa, ca testele sunt destul de sigure.

Simptome: somnolenta, vagi dureri in zona ovarelor.

Insa va scriu in primul rand sa va intreb de o alta senzatie/problema care a aparut la mine, si anume: stomac usor umflat (imediat dupa masa), usoare arsuri.
    Este normal sa am stomacul umflat si arsuri in cazul unei sarcini de cateva zile?
    Ati avut si voi aceste simptome?

Multumesc!

Floricica Nou Venita boca.iulia's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.02.2013
    Postari in forum
    94
    Da, cred ca unele din noi avem aceste simptome. La prima sarcina am avut arsuri groaznice la stomac chiar la inceputul sarcinii... ma rodea stomacul, ma durea rau. Cat despre testele de sarcina, cred ca nu ar trebui sa mai ai nici un dubiu daca au aparut 2 liniute: felicitari, e bb!!!!

Membru inregistrat la
    31.03.2013
    Postari in forum
    78

inca ceva pe subiectul stomacului...

Citat Postat de boca.iulia Vezi mesajul
    Da, cred ca unele din noi avem aceste simptome. La prima sarcina am avut arsuri groaznice la stomac chiar la inceputul sarcinii... ma rodea stomacul, ma durea rau. Cat despre testele de sarcina, cred ca nu ar trebui sa mai ai nici un dubiu daca au aparut 2 liniute: felicitari, e bb!!!!
    Va multumesc de raspuns, dna Iulia!
    Inteleg partea cu arsurile, e normala, sa zicem, mai apare la gravide, chiar de la inceput.
    Insa ce ma sperie oarecum e stomacul umflat (nu e intarit, e chiar moale, nu doare, dar e umflat si parca mai mult inspre partea dreapta asa...). Asta ma face chiar si sa respir mai greoi, ma apasa, e o senzatie de presiune.

PS: liniuta de la "T" (testul SureCheck) a fost mai decolorata, dar se vede! Mai fac un test si apoi si eco. :)

sadia
    Guest
    Balonarile si asa zisul"stomac umflat" e absolut normal in sarcina..........Felicitari si sarcina usoara...

Floricica Nou Venita boca.iulia's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.02.2013
    Postari in forum
    94
    Exact cum spune si Sadia, balonarile sunt normale. Daca zici ca nu e intarit locul si nici nu te doare eu cred ca e totul ok.

Membru inregistrat la
    31.03.2013
    Postari in forum
    78
    Citat Postat de boca.iulia Vezi mesajul
    Exact cum spune si Sadia, balonarile sunt normale. Daca zici ca nu e intarit locul si nici nu te doare eu cred ca e totul ok.
    in acest caz, multumesc mult de incurajari! Ne auzim sa povestim in continuare. Sanatate, numai bine!

Floricica Nou Venita Ddiana's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2012
    Postari in forum
    14
    Salutare tuturor,

Se pare ca sunt si eu deja printre rindurile gravidutelor, dupa mai mult de un an de incercari. Chiar ma intersa si pe mine intrebarea cu stomacul umflat. Asa il simt si eu... si nu prea gasisem acest simtom printre cele ce prevestesc sarcina. Am deja o saptamina de cind am aflat ca sunt insarcinata , si stomacul ma supara cind mai mult - cind mai putin, dar il simt mereu umflat. Si aciditate mare am, ma arde rau.... Dar nu ma pling , am asteptat atit de mult ca sa am si eu simptomele astea , asa ca ma bucur imens si sper din tot sufletul sa dea Domnul sa fie bine si la mine, si la toate gravidutele din lume

Membru inregistrat la
    31.03.2013
    Postari in forum
    78
    Citat Postat de Ddiana Vezi mesajul
    Salutare tuturor,

Se pare ca sunt si eu deja printre rindurile gravidutelor, dupa mai mult de un an de incercari. Chiar ma intersa si pe mine intrebarea cu stomacul umflat. Asa il simt si eu... si nu prea gasisem acest simtom printre cele ce prevestesc sarcina. Am deja o saptamina de cind am aflat ca sunt insarcinata , si stomacul ma supara cind mai mult - cind mai putin, dar il simt mereu umflat. Si aciditate mare am, ma arde rau.... Dar nu ma pling , am asteptat atit de mult ca sa am si eu simptomele astea , asa ca ma bucur imens si sper din tot sufletul sa dea Domnul sa fie bine si la mine, si la toate gravidutele din lume
    Draga Diana, ma bucur pentru tine, felicitari!!!
    Ma bucur sa regasesc persoane in situatii similare, imi da un sentiment de siguranta.
    Sa stii ca si pe mine ma mai arde stomacul, "canta" des, mai mult decat oricand, dar inteleg ca e normal, nu trebuie sa ne facem griji :))
    Tu ai facut eco transvaginala deja? Eu m-am programat pt maine, dar s-ar putea sa fie prea curand, sa nu se vada nimic.
    Practic, la mine, pe 3 martie a fost prima zi a ultimului ciclu menstrual si vinerea trecuta am aflat facand testul. Nu cred ca am mai mult de 2 saptamani jumate...

Apropos, cand ar fi cel mai bine sa facem prima eco vaginala?

Merci, seara buna!

Floricica Nou Venita Ddiana's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2012
    Postari in forum
    14
    Raspunsul meu vine probabil cam tirziu... Dar eu am programata prima ecografie pe 18 Aprilie. Eu sunt in Olanda acum, si aici nu fac ecografie mai devreme de 8 saptamini (ori... nu stiu... poate depinde de la caz la caz ... dar mie mi-au spus ca pe 18 Aprilie, iar ultimul CM a fost pe 26 Februarie). Ard de nerabdare sa-mi vad sufletelul .

Si apropo, la mine stomacul umflat care era acum o saptamina, acum duce o lupta grea cu mine ... nu prea vrea sa primeasca mincare deloc, si de multe ori o 'respinge', La bucatarie, nu mai intru, am noroc de sot, care are grija de mine... Nu stiu daca e bine, dar am slabit cu un kg si jumatate timp de o saptamina, asta si asa fiind un pic subponderala. Dar nu disperam si rabdam tot pentru odorasul care este foarte asteptat in familia nostra
    Modificata de Ddiana; 08.04.2013 la 16:41:39.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari