Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita slv_ppsc's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2013
    Postari in forum
    78

Statul pe scaun la birou, in sarcina

dragi mamici,

e periculos pt evolutia sarcinii, dezvoltarea fatului, statul la birou pe scaun, cate 9 ore zilnic?
    e adevarat ca te mai ridici, iti mai intinzi picioarele, dar tot stai asa pe scaun atatea ore si pozitia asta ma intreb nu afecteaza uterul?
    voi ati trecut cu bine prin orele de la serviciu in timpul sarcinii?
    cand se impune mai mult o pauza, la inceput de sarcina in primul trim. sau mai catre sfarsit?

multumesc de sfat si lamuriri!

sadia
    Guest
    Si eu tot la birou am stat, pana in luna a-7 can am intrat in concediu,pt ca nu se oxigena bine,din cauza pozitiei,cel putin cam asa a fost explicatia medicului meu.
    In rest pe mine ma dureau coastele si stomaculsi nu puteam sa mananc,toata ziua daca stateam la munca,asa ca am renuntat.

mada_lyna
    Guest
    Si eu am stat la birou cate 9 ore/zi pina in luna a 8-a si o sapt si n.a patit nimik copilul.dar m ridicam cand simteam k am amortit.

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    eu am stat la birou 9 chiar 10 ore pe zi pana in ziua in care am nascut. Am mers la serviciu si seara am plecat la spital sa nasc. Chiar nu a fost nicio problema

Floricica Novice alexandraene's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2013
    Postari in forum
    500
    si eu ma gandesc cu teama la momentele neplacute ale sarcinii si statul la birou pe scaun...mai am un disconfort in ceea ce priveste eventualele stari de voma si cum o sa trec peste ele astfel incat sa nu crizez colegii....

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    daca totul merge bine adica daca copilul nu are nici-o problema nu vad de ce ar fi o problema cu statul la birou. atata timp cat nu te deranjeaza poti sa stai linistita. multe dintre noi am stat si nu am patit nimic. multa sanatate!

Floricica Nou Venita slv_ppsc's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2013
    Postari in forum
    78
    atunci e OK, multumesc de parere! Pot sta si eu pana mai catre luna 7-8.

Floricica Nou Venita COrinaN's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2013
    Postari in forum
    28
    Eu mi-am luat de la farmacie un suport ergonomic pentru spate ... nu elimina prolema dar macar mai atenueaza durerile de spate. Si ma mai ridic din cand in cand si lucrez la calculator din picioare (in special cand am de citit), face bine :)

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Pot sa iti fac o mica recomandare...eu in sarcina am avut o problema legata de contractii si scurtarea colului, din sapt. 24...totusi am mers la serviciu pana in 5 decembrie...iar pe 21 am nascut. Mi s-a recomandat sa las spatarul scaunului mai pe spate, astfel incat sa nu stau perpendicular si sa preseze capul copilului asupra colului, inrautatind si mai mult situatia.
    Dar totul a fost super ok, am facut treaba pana in dimineata zilei cand am nascut, am mers la cumparaturi si am tras carutul de piata full...
    Acum tu nu trebuie sa fortezi lucrurile doar ca sa nu te lasi mai prejos de celelalte mamici care au scris aici...totul tine de toleranta fiecareia...nu suntem toti croiti nici din acelasi material si nici dupa acelasi tipar....

Floricica Nou Venita oanaboana's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.07.2013
    Postari in forum
    1

exagerati cu munca si nu e cazul...jobul il gasiti tot acolo

Citat Postat de mada_lyna Vezi mesajul
    Si eu am stat la birou cate 9 ore/zi pina in luna a 8-a si o sapt si n.a patit nimik copilul.dar m ridicam cand simteam k am amortit.
    Parerea mea e ca toate femeile ar trebui sa-si ia maximum de zile de concediu in sarcina...Eu la 4 ore treaza trebuie sa dorm doua, nu stiu ce ma faceam daca aveam un servici de la care sa nu pot lipsi...oricum asa ceva nu exista, nimic nu e mai important decat sa terminam sanatoase sarcina asta, nu doar bebele ci si eu :) jobul il gasesti tot acolo, sau nu, la cat de instabila e situatia pe la noi asa ca, dupa doi ani iti cauti altceva, big deal. Am ajuns la concluzia ca asa cum zic ei "puteti pleca ca-i coada la poarta" tot asa pot zice si eu "va pot lasa ca job ca la voi gasesc oricand"...

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Citat Postat de oanaboana Vezi mesajul
    Parerea mea e ca toate femeile ar trebui sa-si ia maximum de zile de concediu in sarcina...Eu la 4 ore treaza trebuie sa dorm doua, nu stiu ce ma faceam daca aveam un servici de la care sa nu pot lipsi...oricum asa ceva nu exista, nimic nu e mai important decat sa terminam sanatoase sarcina asta, nu doar bebele ci si eu :) jobul il gasesti tot acolo, sau nu, la cat de instabila e situatia pe la noi asa ca, dupa doi ani iti cauti altceva, big deal. Am ajuns la concluzia ca asa cum zic ei "puteti pleca ca-i coada la poarta" tot asa pot zice si eu "va pot lasa ca job ca la voi gasesc oricand"...
    Imi pare rau...chiar nu pot fi de acord cu tine...tocmai ca situatia job-urilor este asa de dificila ar trebui sa tii cu dintii de un job, mai ales daca este unul bun...
    Si mai este ceva...nu sunt de acord nici cu femeile insarcinata care se poarta de parca ar fi bolnave...exista si cazuri cand repaosul total este impus...dar de aici pana la a ne transforma toate in niste neajutorate, vesnic lesinate si adormite, pline de pofte si hachite, doar pt. ca suntem insarcinate....
    Cu cat esti mai activa si iti pastrezi tonusul la cote ridicate, cu atat mai bine si pt. mama si pt. copil....
    Repet, nu ma refer la cazurile exceptionale....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari