Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata adela05's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2011
    Postari in forum
    1.421

Stafilococ auriu la bebe de 3 saptamani

Bebelusei mele de 3 saptamani ii curgea un ochisor inca de cand am venit acasa din maternitate. Curgea ceva galben, destul de mult, cat sa i se lipeasca ochisorul. I-am tot pus ser fiziologic si s-a mai ameliorat. Cu toate acestea, i-am facut o cultura si i-a iesit ca are stafilococul auriu.
    Medicul mi-a recomandat niste picaturi cu antibiotic la care este sensibil stafilococul (am facut si antibiograma) si cam atat. Mi-a explicat ca are acest stafilococ local si ca nu e nevoie de antibiotice pe gura. Adevarul e ca nici nu ma incanta ideea de a-i da antibiotice atat de mica, dar stiu ca este destul de pacatos acest stafilococ si ma intreb cum scapam de el. Oare sunt suficiente picaturile?
    Voi ce stiti? Ati patit asa ceva?

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu banuiesc ca doctora ta stie ce face.stafilococul in mod normal trece doar cu antibiotic,dar daca tia zis sa nu ii dai....eu as merge si la alt pediatru

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Citat Postat de adela05 Vezi mesajul
    Bebelusei mele de 3 saptamani ii curgea un ochisor inca de cand am venit acasa din maternitate. Curgea ceva galben, destul de mult, cat sa i se lipeasca ochisorul. I-am tot pus ser fiziologic si s-a mai ameliorat. Cu toate acestea, i-am facut o cultura si i-a iesit ca are stafilococul auriu.
    Medicul mi-a recomandat niste picaturi cu antibiotic la care este sensibil stafilococul (am facut si antibiograma) si cam atat. Mi-a explicat ca are acest stafilococ local si ca nu e nevoie de antibiotice pe gura. Adevarul e ca nici nu ma incanta ideea de a-i da antibiotice atat de mica, dar stiu ca este destul de pacatos acest stafilococ si ma intreb cum scapam de el. Oare sunt suficiente picaturile?
    Voi ce stiti? Ati patit asa ceva?
    ai incredere.......o sa fie bine ai sa vezi.....si inca ceva.....sa ii faci masaj pe canalul lacrimal ca sa nu se infunde....multa bafta!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari