Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Senior madalinutzamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906

Spray-ul pentru insecte, toxic?

Vin si eu cu o intrebare...locuim intr-o zona unde vara este invazie de tantari iar seara de seara inainte sa vin de la munca sotul meu trebuie sa dea cu spary pentru a putea dormi linistiti toata noaptea pentru ca nu avem nici plasa la geam, desi da cu ceva timp inainte sa vin eu acasa, cand intru pe usa inca simt cum ma inteapa fata si limba si mirosul ma darama.
    Cat de toxic poate fi pentru sarcina spary-ul? Nu vreau sa fac reclama dar folosesc Raid si cateodata Baygon. Exista ceva pe piata mai putin toxic?
    Va pup

sadia
    Guest
    De ce spray si nu aparate din alea minune....cum se numesc Raid,care se pun in priza si chiar sunt eficiente.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    cea mai eficienta metoda sunt plasele. nimeni nu-ti poate spune daca e toxic sau nu pentru sarcina ta dar oricum nu poate fi bine daca tu spui ca te deranjeaza. oricum cu copil mic trebuie sa luati plase asa ca de ce sa nu luati acum? nu poate face bine faptul ca inhalezi niste substante. poate nu face rau, dar de ce sa risti????

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Eu stiam ca sunt toxice spray-urile astea, nu cred ca e chiar ok sa folosesti seara de seara, tinand cont ca esti insarcinata si ai si un copil mic in casa. Si la noi e o zona cu multi tantari pe timp de vara dar am pus plase la toate camerele si nu sunt probleme. Mai exista varianta aparatelor de pus in priza, dupa cum spunea si cineva mai sus. Eu as lasa spray-urile ca o ultima optiune. Sanatate!

Moderator Floricica Senior madalinutzamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906
    Multumesc fetelor pentru raspunsuri. Eu stau in chirie si inca nu am apucat sa punem plase la geam, iar aparatele nu au fost deloc eficiente, la noie ste o adevarata invazie de tantari...am rarit considerabil spray-urile si ...ne scarpinam de mancarimea ciupiturilor in continuare..o sa punem plase la geamuri, pupici

Floricica Nou Venita izabellab's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2012
    Postari in forum
    167
    Nu cred a sunt foarte Ok avand in vedere ca esti insarcinata si ai si copil mic.
    Ai muscate? Daca nu ai, atunci cumpara-ti cateva ca aceste flori sunt eficiente impotriva tantarilor.
    Multa sanatate si sarcina usoara!

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Cauta aroxol, aparat electric cu lichid sau raid, aparat electric cu lichid si este imposibil sa mai ai tantari. Noi folosim de 2 ani. Si aroxol si raid, si amandoua au dat rezultate. Deci chiar nu mai avem tantari, desi inaintea lor, ardeam in fiecare seara pastile si era un zumzet in casa, de zici ca era invazie (si chiar era!!), pana mureau cu totii. De cand cu aparatele astea minune, iti zic ca nu mai e picior de tantar in zona si poti sta si cu usa deschisa sau cu geamul deschis si tot nu mai ai probleme cu tantarii. NU stiu cum de ii inlatura si in conditiile astea, dar stiu ca ii indeparteaza, chiar si asa. Nu se simte miros, nu te deranjeaza cu nimic, nici nu il simti ca este in casa. Dar nu lua Baygon, Baygonul nu este indicat pentru copii, niic macar aparatul electric. Se specifica chiar pe eticheta.

Floricica Nou Venita maryama's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.09.2013
    Postari in forum
    12
    Sunt si sparyuri foarte ok, care nu omoara ci doar alunga tantarii, anul trecut aveam un sparay cu arome din flori levantica si nu mai stiu ce avea, ne dadeam pe piele cand ieseam afara.Noi avem plase de tantari la ferestre si nu avem astfel de probleme

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari