Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita c_raluca's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2013
    Postari in forum
    4

Sludge

Buna tuturor.
    Sunt in saptamana 18-19 de sarcina( este o diferenta de o saptamana intre datele noastre si ecograf) si azi am fost la un control ecografic. Vestea buna e ca fetita noastra este sanatoasa, insa mie mi-a descoperit la nivelul uterului, partea inferioara, "sludge", care inseamna noroi, namol. Acuma stiu si eu ca nu asta inseamna la propriu, evident, insa doctorita nu ne-a zis de la ce vine, nu se stie cauza, etc. Ne-a zis doar ca este risc mare de avort si mi-a prescris 3 feluri de medicamente.

Ce inseamna efectiv aceasta afectiune, daca are o denumire pe care sa o caut, sa ma informez, deoarece nu gasesc nicaieri sludge la uter, doar biliar.

Daca ati mai avut vreuna dintre voi afectiunea asta - va rog sa imi dati cat de multe informatii puteti, pentru ca ma panichez din lipsa de informatii.

In cat timp trece, daca trece? Daca afecteaza sarcina, presupunand ca nu voi face avort, daca imi afecteaza sanatatea pe viitor. Orice stiti despre aceasta afectiune, inclusiv daca exista o alta denumire pentru acest diagnostic.

Va multumesc mult.

Floricica Nou Venita rebelutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.05.2013
    Postari in forum
    23
    Imi pare rau nu am auzit de aceasta afectiune.Parerea mea este sa mergi la alt medic,la o alta ecografie pentru a vedea dak e asa cum ti-a spus acest doctor,cere mai multe pareri inainte sa te panichezi!Iti doresc multa sanate tie si bebitei tale!

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    nu stiu nici eu foarte multe..am citit cate ceva, insa eu zic sa mai ceri parerea unui medic...asta pt linistea ta...mai multe iti poate spune un medic, si iti poate explica despre ce este vb...eu una ma abtin sa spun ceva ce nu stiu sa explic legand toate simptomele si antecedentele tale...adik nu vreau sa arunc o vb citita pe undeva!mult succes si multa sanatate...eu cred ca va fi bine!

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Aici gasesti mai multe informatii, doar ca-s scrise in limba engleza:

What is amniotic fluid
    Sanatate multa!!!

Membru inregistrat la
    27.06.2013
    Postari in forum
    4
    Multumesc, apreciez.
    Acest articol il citisem deja si inca vreo 5 studii, cateva forum-uri in care se vorbeste despre acest subiect. Nu ca nu as vrea sa consult alt medic, insa inca o ecografie intr-un termen ata de scurt poate ca e prea mult. Mi-a zis oricum sa fac eco morfo peste 2-3 saptamani. Voi lua tratamentul cu antibiotice prescris si n-am decat sa sper ca ma voi vindeca.

Am citit discutii - cum ca e clar ca nu se stie exact ce este (in engleza, ca la noi e clar...), motiv pentru care doctorii il numesc " noroi", femei speriate, doctori evazivi, neclari, expeditivi. Acuma ori pentru ca e grav si nu vor sa sperie pacienta, pentru ca se poate vindeca, ori pentru ca pur si simplu nu stiu. Mizez pe a doua varianta.

Sper totusi, prin acest forum, sa fie cineva care a trecut peste asa ceva si sa-mi spuna macar...explicatiile doctorului la care a fost. Va rog sa ma credeti ca mi-e imposibil sa concep ca as putea pierde sarcina, mai ales ca ne-am dorit mult un copil, iar sotul meu imi zicea ca, desi nu conteaza ce va fi, prefera fetita. :)

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    in primul rand tin sa precizez ca nu dauneaza eco nici tie nici fatului.....si in al doilea rand nu trebuie sa te gandesti ca vei pierde copilul..nici sa nu iei in calcul aceasta varianta....pot aprea femei care iti vor spune ca au pierdut si femei care vor spune ca totul a decurs bine...tine cont ca nici un organism nu este identic cu ul altul, si nu reactioneaza la fel, nici la trataemnt si nici la boli..nu trebuie sa te compari cu nimeni!

Membru inregistrat la
    27.06.2013
    Postari in forum
    4
    Asa este, didferim cu totii, insa ne si asemanam in multe aspecte, motiv pentru care s-au creat medicamentele. Luam aceleasi cu totii(ma rog...) daca avem o afectiune. Si in aceasta idee speram ca cineva sa zica nu stiu.. ca a avut asa ceva si ca i-a trecut :)

Citeam acum un alt studiu si....nu mai zic nimic :"It could also explain why intra-amniotic infections are difficult to treat, since bacteria in biofilms are relatively resistant to antibiotic treatment "
    E clar mesajul...
    inca un articol :
    "The report deduces that the infection may be triggering preterm labor(travaliu prematur) in patients with amniotic fluid “sludge.” "
    "...the presence of sludge is significantly associated with a higher frequency of positive amniotic fluid cultures and histologic chorioamninitis."

Mai sunt pasaje care constata una sau alta, insa nu ma voi pune sa compun si eu unul acum din citate :)) Mai adaug cateva si uite referat pentru stuenti, care ar fi chiar bun, din moment ce e despre ceva "misterios" si in curs de clarificare.
    Nu pot sa nu-mi amintesc de filmul " Uleiul lui Lorenzo", pe care l-am vazut cand eram mica si care m-a marcat definitiv. Pentru persoanele care n-au vazut filmul, va zic doar ca ambitia parintilor care au un copil cu o boala "misterioasa" este incredibila. Ei singuri dovedesc ce inseamna iubirea fata de copil, nu medicii... vi-l recomand si garantez bocete!

Astept in continuare vesti de la cineva care a trecut peste " sludge"

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Din ce am citit si eu, nu este o situatie prea placuta si trebuie urgent intervenit. Lichidul amniotic este afectat (fie piese de tesut, inclusiv fetal sau de sac, in liber, fie bacterii) si trebuie tratament antibiotic de urgenta. Am vazut ca se asociaza cu corioamniotita materna, care in majoritatea cazurilor genereaza nastere prematura. Dar trebuie sa fii absolut sigura ca tu chiar ai problema asta. Poate a fost o eroare a ecografului sau de interpretare. Intotdeauna trebuie sa apelezi si la o a doua opinie. Iar in caz ca este 'sludge' - amniotita, urgent amniocenteza si tratament.
    Modificata de dalicris; 27.06.2013 la 18:21:27.

Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169
    Eu am nascut-o pe fetita mea cea mare de urgenta prin cezariana si inainte de a intra in sala de operatie medicul care mi-a urmarit sarcina mi-a explicat ca datorita febrei (care parea inexplicabila la momentul respectiv) este posibil sa am corioamniotita si ca sunt sanse ridicate ca in timpul cezarienei sa imi extirpe si uterul si anexele. Am nascut la termen totusi pentruca aveam 38 de saptamani si totul a decurs bine. Din cate inteleg acest sludge este asociat des cu corioamniotita si stiu ca aceasta este destul de periculoasa.

What is amniotic fluid eu am gasit acest articol care imi pare ca explica si si arata destul de bine cum se prezinta acest sludge.

Nu te panica, ecografele dau gres si ecografistii:) Mi-e mi-au spus ca am placenta previa, ca bebelusul are retard de crestere, ca ii bate inima prea rar, ca e sarcina oprita in evolutie, ca trebuie sa fac amniocenteza pentru ca sunt semne de nu stiu ce sindrom si de fiecare data la a doua opinie s-a demonstrat ca nu e asa. Acum am doua fetite sanatoase si frumoase, nascute la termen si fara probleme. Si sfatul meu este sa te duci la un al doilea ecografist (de preferat unul care are si mai multa experienta). Fa-ti listuta de intrebari si nu pleca de la medic nelamurita. Eu imi faceam listuta de acasa inainte de fiecare control si de multe ori mai adaugam si la fata locului :) Si mie mi-au spus medicii ca ecografia este o procedura de investigatie neinvaziva sica poti face oricate. Eu am mai citit si alte studii care nu confirma acest lucru (probabil ca prezinta un risc dar minor), oricum cred ca in situatia ta, decat sa stai stresata 2 saptamani ca nu sunteti in regula mai bine faci o eco si stii ce urmeaza sa faci apoi.

Iti urez multa bafta, sa NU ti se confirme diagnosticul la a doua eco, sa ai o sarcina usoara in continuare si sa revii cu vesti!

Floricica Avansata GeorgianaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Foarte multe pareri spun ca ecografiile nu sunt nocive pentru bebelus,dar sunt si altele care afirma ca undele sunt percepute de catre copil la fel de puternic ca si zgomotul unui tren...insa parerea mea este ca decat sa astepti,mai bine mai mergi la un ecograf cat mai curand...in cazul in care se poate face ceva,sa poti actiona din timp...membranele sunt foarte fragile...o infectie la nivelul lor nu este ceva de bine...in cazul in care,Doamne fereste se vor fisura,nasterea va fi inevitabila,indiferent de varsta sarcinii...
    Doamne ajuta sa fie totul bine!

Membru inregistrat la
    27.06.2013
    Postari in forum
    4
    Am inceput tratamentul cu antibiotice si sunt la jumatatea perioadei in care trebuie sa-l urmez(5 din 10 zile). Ma doare stomacul dupa ce il iau, asa ca mananc inainte ceva. M-am hotarat sa merg la un doctor pentru o a doua opinie. Caut pe internet doctori, insa stiti si voi ca sunt foarte multi, iar recomandarile lor pe masura. Asa ca imi puteti usura munca, recomandandu-mi niste nume, sa scurtez lista? Chiar daca nu ati fost la acei doctori, macar din auzite.

Va multumesc tuturor pentru incurajari.

Late edit: Revin cu vesti bune: Am fost luni (in aceeasi zi in care am postat mesajul de mai sus)la doctorita mea, speriata de intepaturi in zona inferioara si dureri de stomac. Ne-a primit imediat, la o clinica privata,unde se aflaea. La ecografie a confirmat faptul ca deja se retrage aceasta afectiune si ca in loc de 10 zile ar fi suficient tratament de 7zile. Deci totul va fi bine, fetita este sanatoasa, a inceput sa lovesca din ce in ce mai tare.

Dorsc, in final, ca acet thread sa fie util pentru mamicile carora li se zice ca au "sludge", sa stea linistite si sa urmeze tratamentul prescris de doctor.

Multa sanatate tuturor si va multumesc pentru incurajari!
    Modificata de c_raluca; 03.07.2013 la 10:55:00.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari