Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Sindromul picioarelor obosite la gravide

Picioarele sunt printre cele mai afectate parti ale corpului in periaoda de sarcina deaorece sustina toata greutatea acumulata in timpul sarcinii si din acesta cauza apar o serie de probleme specifice sarcinii legate de picioare precum dureri, carcei, umflarea picioarelor. Toate acestea poarta denumirea de sindromul picioarelor obosite, insa nu este o boala ci doar o afectiune inconfortabila care in general afecteaza somnul gravidutei.

In general simtomele acestei afectiuni apar in luna a 7-a de sarcina si dispar inainte sau imediat dupa nastere. Pentru a ameliora aceste simtptome este bine ca gravidutele sa reduca sau sa elimine complet consumul de cofeina, sa evite sa stea intinse in pat prea mult timp (statul prea mult in pat poate agrava simtomele) si pot sa apeleze si la suplimente pe baza de fier, magneziu si vitamina B12 insa numai cu acordul medicului ginecolog care le urmareste sarcina.

In timpul sarcinii, nu mi s-au umflat picioarele insa avea carcei infioratori noaptea, dureri de glezne si intepaturi in talpa si dureri groaznice de genunchi. Norocul meu a fost ca nu am luat decat 9 kg toata sarcina si atunci picioarele mele nu au fost nevoie sa suporte o regutate prea mare insa si asa, a fost destul de mare greuatea .

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    aiiiiii,aiiiii! nici n u vreau sa-mi amintesc! noroc ca era vara si puteam umbla in slapi, si aia cu 2 numere mai mari... :)))))) mi-au plesnit 2 vase de sange si mi se intinsese pielea de credeam ca plesneste... carceii...nici nu mai vorbesc... le-am descoperit "leacul", insa tarziu... dupa nastere a durat cam o saptamana pana cand au revenit la normal, dar in mare parte da, imediat dupa, pentru ca am scapat de retentia de apa... acum ma sperie faptul ca m-am ingrasat in timpul alaptatului, auzisem ca e exact pe dos, insa... asta e...

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Restless legs syndrome- parca asa se numeste in engleza...pana nu am citit despre el mi se parea ca am eu (si numai eu pe lume), o problema inventata- nu puteam sa dorm din cauza ca simteam furnicaturi in picioare, aveam senzatia ca trebuie sa le misc continuu. Am patit si inainte de sarcina, dar mai ales in sarcina. Abia atunci am ajuns sa citesc despre acest sindrom, si sa imi dau seama ca este o chestie reala, nu doar un moft ipohondric... Eu sunt convinsa, mai ales ca am avut si inainte de sarcina, ca este vorba de o carenta de fier sau vitamine in organism. Cand nu eram insarcinata, si nu puteam sa dorm din cauza asta, faceam bicileta pana se incordau muschii gambelor, iar apoi se relaxau si reuseam sa adorm. In sarcina, un masaj energic parea sa mai ajute...Deci, exista, nu e un moft, si e cat se poate de suparator.

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Da, si eu am simtit acest sindrom pe "picioarele" mele - ca sa zic asa.
    Acum la a doua sarcina mi s-au umflat picioarele inca din luna a patra. Noroc ca am tensiunea mica si doar picioarele sunt umflate - nu este o retentie generala de apa in organism. Am redus consumul de sare si in rest incerc sa ma mentin activa.

ADY_ELA
    Guest
    Buna mamici,
    Desi am 20 de saptamani si cateva zile, am luat 10 kg.
    Picioarele sunt umflate si-mi este greu sa merg mai mult de o ora, pentru ca obosesc repede.

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    ady_ela intradevar ai luat mult ! mai ales ca ultimele luni de sarcina sunt si cele "mai cu greutate". sper ca dr te vede cu adev si nu doar "in general" asa ca si partea asta cu obositu nu e f ok. nu vreau sa te sperii, Doamne fereste, dar e bine sa te vada si sa-ti confirme ca oboseala nu e datorata decat kg in plus si ca nu exista alte repercusiuni.

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    si eu ca su ruxidadi, am avut picioarele umflate la greu de la inceput dar tensiunea mai mult de 10 nu trecea !
    dar muream de nervi cand mergeam la spital si ma intalneam pe sectie cu alte viitoare mamici incaltate cu sandalute, si eu abia imi mai caram slapii

Floricica Nou Venita sirroco's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.05.2011
    Postari in forum
    1

carceii si piciorele umflate

Buna mamicilor si viitorelor mamici...si eu o sa fiu mamik peste 6,7 saptamani si vroiam sa va dau un sfat in legatura cu carcei in timpul noptii..sfatul medicului meu a fost in momentul cand am carcei la picioare sa intind piciorul sa pun calcaiul pe perete si sa imping in calcai...dispare carcelul si te simti mai bine...si cu picioarele umflate ...e greu si eu am putin picioarele umflate si ma dor degetele,obosesc si repede dar astept sa nasc sa treaca toate aceste simptome..cred ca e din cauza la greutatea mare pe care o lasam pe seama picioarelor..o zi buna va doresc

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari