Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita gele's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.05.2013
    Postari in forum
    1

Sindromul Down!

Buna! Sunt noua pe aici.Ieri am primit rezultatul la dubu test.Risc crescut sindromul down 1 la 75.Medicul m a sfatuit sa repet testul sau sa astept sa fac amniocenteza la 16 saptamani si apoi stabilim ce si cum.A mai tracut cineva prin asa ceva?Cat de sigur e acest dublu test tinand cont ca in familiile noastre din cate stim nu a avut probleme de acest fel.Catde sigura e amniocenteza ste cineva?Va multumesc!

Floricica Novice cioboteaaurelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    523
    buna gele eu am trecut prin asa ceva si multumesc lui Dd ca la final totul a fost bine..... sfatul meu e sa faci amniocenteza ca testu de l-ai facut e pe baza de calcule matematice .....la 14 saptamani am facut eu amniocenteza doar ca la 14 saptamani nu se ia lichid la proba ci sange din placenta .... si mie mi-au zis sa astept pana la 16 s ca e riscul mai mic dar eu nu am putut si am semnat si am facut testul din placenta care are risc crescut de hematon si chiar am avut pierderi de sange dupa dar cu repaos la pat si antibiotic au trecut in 3 zile de spitalizare

amniocenteza e sigura 98 la suta pe cand testele dublu si triplu sunt doar calcule matematice si chiar daca sunt rezult bune ramane riscul de trisomie 13 sau 18 cum a iesit la tine si la mine .... eu avea risc de 1la 13 de trisomie 18 care e si mai grav decat trisomie 13 cum ai tu si multumesc mereu lui Dd ca la amnio nu a iesit nimic si acum am un baietel scump si sanatos tun

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Buna imi pare rau pt rezultat, dar nu te speria
    Nu am timp pprea mult asa ca doar copiez ce am scris in urma cu 3 ani
    Legat de Dublu si Triplu Test vreau sa spun celor interesate cateva detalii. Trebuie sa intelegeti ca aceste teste nu diagnosticheaza nici Sindromul Down, nici Trisomia 18, ele sunt doar statistice. Astfel daca riscul dat de aceste teste este de 1/142 inseamna ca sunt unul din 142 de copii nascuti de femei cu exact aceleasi caracteristici ca a celei testate se va naste cu acea problema pentru care exista riscul respectiv, insa nu se stie daca copil acela va fi acel 1 sau acel copil va fi unul din ceilalti 141. Ca sa va dau un exemplu concret o cunostinta de a mea avut un risc de 1/80 sa fie un copil cu sindromul Down, un risc considerat foarte mare. Au fost atunci in Ungaria la un mare genetician care le-a explicat aceste lucruri si au ales sa nu faca aminocenteza si nici sa nu avorteze cu riscul de a naste un copil bolnav. Cand a nascut a nascut un baiat de 4100 g perfect sanatos, fara sindrom Down. Se poate intampla si contrariul adica o mamica cu risc de 1/1.000-100.000 sa dea nastere exact acelui copil care reprezinta 1 chiar daca Dublul-Triplul Test a dat un risc foarte scazut. Unul din testele care pot da o certitudine foarte mare legata de Trisomia 21, 18 este aminocenteza care este o analiza de diagnostic si nu este statistica are alte riscuri, in unele cazuri poate duce la infectii, avorturi, insa rezultatul este foarte aproape de realitate. De aceea cel mai bine pentru parintii care sunt hotarati sa intrerupa sarcina in cazul in care bebelusul este bolnav este sa faca aminocenteza. Va spun toate astea pentru ca m-am documentat destul de bine pe acest subiect atunci cand am facut dublul si triplul testul (le-am facut la indemnul dnei dr desi nu as fi facut avort indiferent de rezultat). O alta cunostinta de a mea, care nu si-a facut nici dublu, nici triplu testul pt ca medicul ei i-a zis ca este tanara si nu are rost sa le faca a nascut un copil cu Sindromul Down. Ea ar fi facut avort sa stie ca e bolnav copilul. Nu a avut sansa de a alege si asa cum a mai spus ea, chiar daca nu ar fi facut avort macar s-ar fi pregatit psihic, desi nu intotdeauna e bine pentru ca creaza un stres in plus, care nu face bine bebelusului si in unele cazuri, rare e adevarat, s-a dovedit ca si aminocenteza a dat un rezultat fals pozitiv sau fals negativ. Sfatul meu este sa analizati foarte bine orice situatie, orice test care il faceti, iar daca aveti indoieli legate de medic sau de un anume diagnostic cereti inca o parere. In speranta ca v-au ajutat cu ceva sfaturile mele va spun ca nu orice medic explica pacientelor ce inseamna testele, analizele, ecografiile si alte investigatii care se fac in sarcina si pot duce la situatii neplacute cu final fericit sau din contra nefericit.
    Cu siguranta am fost cam lunga si poate plictisitoare, dar sper ca am fost de ajutor macar unora din voi.

Sper sa fie totul bine si la voi ca si la prietena care a avut rezultat similar

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    PS: La eco ti-a masurat banui translucenta nucala/pliul nucal, cat erau?
    Osul nazal e prezent?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari