Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Simptome neplacute in sarcina

O data cu bucuria sarcinii vin si acele simptome neplacute cu care se confrunta multe dintre viitoarele mamici. Cred ca in capul listei sunt greturile matinale de care nimeni nu prea scapa si pe care nu prea ai multe varinte eficiente sa le combati.

Apoi sunt arsurile la stomac, la fel de neplacute, pentru acestea la mine cel putin a functionat laptele caldut. Oboseala si starea de somnolenta, constipatia, acneea si petele de sarcina, picioarele umflate, sunt si ele in topul simptomelor neplacute in sarcina.

Pentru mine cele mai neplacute simptome in perioada de sarcina au fost greturile (in special cele pe care le-am avut in ultima luna de sarcina si care m-au epuizat efectiv), starea de somnolenta, durerile de picioare si de spate.

Care au fost pentru voi simptomele neplacute in periaoda de sarcina?

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    palpitatiile, care se insoteau de lesin, in lunile 6-8... arsurile la stomac toata sarcina...(da, lap[tele caldut sau rece functioneaza), edemele si insomniile... greturi nu am avut deloc.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Citat Postat de snowdance22 Vezi mesajul
    greturi nu am avut deloc.
    Ah ce norocoasa ai fost la mine cu greturile a fost cel mai rau. Chiar m-am bucurat in primul trimestru ca nu mi-a fost chiar asa de rau iar in ultima luna a fost graoznic, am tras mult si era mai rau ca era si burtica si contractiile...

iubytzik22
    Guest
    La mine au fost greturile in primele luni care erau insuportabile si pe care nu le suportam.....apoi au fost carceii care erau durerosi...durerile de spate...picioarele care in ultima luna se umflasera de ziceai ca am picioare de hipopotam...stare de asfixiere mnai ales cand fii miu se urca sus si nu puteam nici sa respir...

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Arsurile si carceii. Carceii care apar numai noaptea, ma trezesc urland de durere, dor de mi se taie respiratia, iar sotul saracul nu stie cum sa ajunga mai repede pe sub cearsaf la picioare sa imi faca masaj. Cel mai nasol e ca desi carcelul in sine trece oarecum la masaj, durerea o simt si a doua zi pana seara. Pentru arsuri la mine nu a functionat nimic, dar nu apar chiar asa des. Carceii raman number one. Greturi n-am avut sarcina asta, absolut deloc. Acum oricum am trecut de perioada lor.

Floricica Cu Vechime adryaana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.717
    Citat Postat de iubytzik22 Vezi mesajul
    La mine au fost greturile in primele luni care erau insuportabile si pe care nu le suportam.....apoi au fost carceii care erau durerosi...durerile de spate...picioarele care in ultima luna se umflasera de ziceai ca am picioare de hipopotam...stare de asfixiere mnai ales cand fii miu se urca sus si nu puteam nici sa respir...
    ehe.. se pare ca ne cam asemanam la simptome...
    eu am avut greturi in primele luni.. pana pe la 4 luni jumate.. indiferent ce mancam.. dimineatza era show... doar gustul era diferit....
    apoi aveam si eu arsuri.. ma trezeam diminatza sa plec la servici si nu aveam timp sa mananc dar imi cumparam pe drum un iaurt.. si un corn sau covrig.. cand ajungeam la servici dupa semnatul condicii eu luam masa:))... era un adevarat ritual:))...
    de pe la 6 luni jumate,7 desi nu mancam saraat am inceput sa retin apa.. asa ca incet incet aratam ca o elefantica:)).. asa ma alintam eu pe mine,...nu m-au mai incaput incaltzarile.. se apropia incet toamna si mi-a imprumutat soacramea ceva saboti infundati in fatza ca a zis ca nu are rost ca imi revin dupa... mi-am revenit dar piciorul mi-a ramas mai lat parca.. inainte purtam 37 acum 38...
    ei asta e .. dar.. uitide toate cand in sfarsit vezi ce ai purtat in tine 9 luni.......[babyroll]

Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.717
    Citat Postat de yuxi Vezi mesajul
    Arsurile si carceii. Carceii care apar numai noaptea, ma trezesc urland de durere, dor de mi se taie respiratia, iar sotul saracul nu stie cum sa ajunga mai repede pe sub cearsaf la picioare sa imi faca masaj. Cel mai nasol e ca desi carcelul in sine trece oarecum la masaj, durerea o simt si a doua zi pana seara. Pentru arsuri la mine nu a functionat nimic, dar nu apar chiar asa des. Carceii raman number one. Greturi n-am avut sarcina asta, absolut deloc. Acum oricum am trecut de perioada lor.
    vitamile si fier ai luat?... si eu pana sa imi prescrie calciu.. vitamine si fier aveam carcei groaznici.. in fiecare seara.. cand la un picior cand la altul.. si al meu s-a speriat initial ca nu stia ce am.. plus ca ma dureau incheeturile la maini.. dupa ce am luat astea nu am mai avut probleme.....

Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Am luat Elevit, are si fier. Si nu numai in sarcina am luat vitamine, inainte am luat Centrum.

Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.717
    eu luam centru si mi-au aparut carcei si durerile de articulatii
    apoi ma trecut pe elevit dar am luat si fier .. ferretab parca se numea...si acid folic.. dar nu tot timpul...

Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Mie mi-e frica sa iau fier ca ma constip.

Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.717
    eu zic sa ii spui doctorului.. trebuie sa-ti mai prescrie ceva...
    eu stiam ca ai carcei daca ai carente de fier...cineva a zis ca nu .. ca e vorba de carenta de magneziu.. nus.. doctorii stiu mai bine..mai bine ii faci o vizita.. si ii spui cumte simti.. eu stiu cum e cu carceii..nu poti sa stai asa.. ca si eu initial am zis ca e ceva trecator dar dupa o saptamana aveam in fiecare noapte cum am scris mai sus.. apoi cum te mai odihnesti daca ai durerile alea groaznice?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari