Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita luiza_lu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.02.2013
    Postari in forum
    6

Scurgeri peste sarcina

De 3 zile am niste scurgeri maronii.. dupa data ultimul ciclu as avea 6 saptamani si 5 zile.. nu sunt abundente... curge se oreste in cantitate redusa... am facut ecograf embrionul e in burta localizat unde trebuie dar nu vede activitate cardiaca, pare a fi mai mic de 6 saptamani. sunt in irlanda nu am primit nici un fel de tratament, mi s-a zis sa astept pana pe 11 martie pentru un al ecograf si in caz ca sangerez tare sa ma prezint la spital. ce parare aveti???? e grav? se poate sa fie mort? sau sa pierd sarcina.. mentionez ca nu mai fac efort deloc si stau in pat mai mereu si ma alimentez..

Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    si eu am avut la 5 sapt scurgeri maronii cum zici tu, dar mie mi s-a dat tratament..nu stiu ce sa zic...nu poti sa te duci la alt medic?nu stiu cum este in irlanda...

Membru inregistrat la
    27.02.2013
    Postari in forum
    6
    am vb cu medicul meu din romania da, si ar trebui luat tratament... utrogestan mi-a zis,.... dar aici nu pot sa fac rost de el... Nu vor sa imi prescrie medicii .. mi s-a zis ca le interzice legea sa prescrie medicamente de fertilizare!.... decat ca trebuie sa astept... sa sa ma odihnesc

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Daca sunt ceva probleme cu sarcina, sa te odihnesti si sa stai linistita nu va fi de-ajuns. Iti trebuie Utrogestan. NU ai pe cineva care iti poate face rost din Romania? Daca stai asa, nu rezolvi nimic. In cel mai rau caz, o sa adaugi doar la numarul de sarcini pierdute.

Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    of saraca de tine...poate nu e nevoie de medicamente...ce sa mai stiu zice...sau nu au ai tai cum sa-ti trimita acolo daca medicul tau te-a sfatuit asa?oricum sa nu iei medicamente dupa ureche, doar daca ti le recomanda medicul, sa nu faci mai rau...sper sa fie totul bine...incearca sa nu te stresezi prea tare, ca iti faci mai rau...ai grija de tine si sarcina usoara

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    uita-te pe net care e substanta activa din Utrogestan si trebuie sa fie si pe acolo asa ceva. nu trebuie neaparat sa ti-l prescrie medicul. asta nu e un medicament de fertilizare ca practic fertilizarea a avut loc. e doar pentru sustinerea sarcinii. nu are ce sa-ti faca rau. majoritatea am luat asa ceva la inceputul sarcinii. multa sanatate!

Membru inregistrat la
    27.02.2013
    Postari in forum
    6
    Progesteron are ca subsatanta activa... si nu vor sa imi dea la farmacie fara prescriptie... si nici medicii nu vor sa prescrie.. au zis ca nu il ajuta pe copil ci ii fac mai rau... acum de aseara s-au oprit scurgerile.. sper sa nu mai am de loc... nu am sangerat sange rosu deloc si asta ma liniseteste putin.. sintomele nu mi-au trecut ba chiar le simt din plin... acum e ora 8 la mine dim si simt ca se invarte casa si imi vine sa voooooomit, incerc sa imi linistesc stomacul cu un iaurt.. si ma incarc cu energie pozitiva sa ii transmit si bebelui... ( si din tara ajung ft greu pastilele.. pleaca joia viitoare si ajung tarziu) exact inainte de ecograf.. ...

Membru inregistrat la
    27.02.2013
    Postari in forum
    6
    multumesc frumos de incurajare! oricum stiu in inima mea ca e acolo si se dezvolta..... si ca in curand voi vedea burtica cum creste...mai ales ca inca ma tine in priza cu greturile si acum sunt mai puternice....ma bucur ca s-au oprit... de aseara la 8 nu am mai vazut nimic.... sunt 12 ore... sper sa nu mai vad .... si era gros aseara combinat cu secretia aia alba culoarea dadea in maro ft deschis spre alb.. sa dea Dumnezeu sa imi fi auzit rugaciunile si sa am un bebe sanatos si frumos... Am stat de vb cu o prietena ce e si ea plecata dar in Italia, mi-a zis ca si ea avut la inceput la fel si nu i-a dat nimic si au trecut de la sine si acum are 7 luni.... sper sa o ajung din urma!

Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    ma gandesc ca totusi daca medicii de acolo nu ti-au dat nimic stiu ei de ce...poate in romania se sare prea repede cu pastile...ma bucur daca zici ca s-a oprit...poate a fost doar o tentativa de ciclu peste sarcina...cine stie...sarcina usoara si un bebel sanatos...si ti-am zis sa sai cat mai linistita, cat mai putin stress...si eu m-am speriat cand am vazut scurgeri, la mine erau rosiatice...abia dupa mi-a explicat doctorul ca poate fi si cum s-a implantat embrionul in uter....oricum mi-a dat preventiv tratament, de-asta zic, poate in romania se da prea uso tratament pt orice...

Floricica Nou Venita myryam_sv's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2013
    Postari in forum
    1
    in prima luna de sarcina este posibil sa apara si sangerari usoare ca urmare a fixarii ovulului fecundat in peretele uterin, sau mucoasa uterina este mai groasa si ca urmare a implantarii ovulului se produce sangerare.este in regula atata timp cat sangerarile nu sunt abundente, cu dureri in zona pelviana.
    multa sanatate si nu te ingrijora

Floricica Nou Venita paulynda's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.03.2013
    Postari in forum
    7
    buna ...am si eu o problema...pe data de 30 ianuarie mia venit ciclu normal.....pana pe 2 ultima zi,,,,pe 11 februarie am facut sex neprotejat cu iubitul meu..dupa o saptamana am observat intr o dimineata o scurgere ca si cum ar fi cilu...dupa nu am mai avut nimik....pe 28 februarie mia venit ciclu normal....e posibil sa fiu insarcinata si sa am ciclu peste sarcina??multumesc frumos

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari