Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ioana_marian62's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    98

Scurgere albicioasa in sarcina de 31 saptamani

buna, sunt insarcinata in 31 de saptamani, si de cateva zile am observat uneori pe chilot o scurgere albicioasa, nu in fiecare zi, numai uneori, iar cand ma spal, inauntru simt ca sunt vascoasa! Aveti idee ce ar putrea fi ? e cazul sa ma ingrijorez si sa sun dr? Precizez ca nu am dureri sau alte senzatii neobisnuite.Multumesc

Floricica Nou Venita Lilyssss's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2012
    Postari in forum
    94
    La inceputul sarcinii corpul creeaza un dop de mucus spre a proteja canalul cervical de intrusi. Ulterior in timpul sarcinii, pe masura ce cervixul incepe sa se dilate pregatindu-se de travaliu, dopul de mucus este eliminat, producand mici cheaguri sau bule de mucus.Bineinteles, suna neplacut, insa este ceva normal in timpul sarcinii.Scurgerile vaginale normale in timpul sarcinii nu au miros si sunt deschise la culoare .Daca ai altfel de scurgeri ar fi bine sa vb cu medicul tau

Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    98
    asa e si scurgerea mea, fara miroas si albicioasa, dar e normal sa incep sa elimin dopul de pe acum ? nu exista riscuri sa nasc prematur sau ceva? Ca eu de asta ma tem ...

Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    eu cand am inceput sa elimin dopul se vedeau si firicele rosiatice, scurgerile in perioada sarcinii sunt mai abundednte, daca nu au miros si nu isi schimba culoarea eu zic ca nu e problema, oricum intreaba-ti medicul. ai grija cu spalatul inauntru, mie mediculmi-a zis sa renunt sa ma spal inuntru pe perioada sarcinii pt ca poti introduce tot felul de bacterii pe langa faptul ca iti poti deregla flora bacteriana, inca dinanite sarcinii medicul mi-a zis ca inauntru sa ma spal o data la 3 zile, eu din cauza ca ma spalam prea des inauntru mi-am creat un mediu acid, motiv pt care 3 ani nu am ramas gravida. vaginul e unul dintre organele corpului care se curata si se regleaza singur

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    fetelor, nu este in nici un caz dopul gelatinos!se elimina muuult mai tarziu, uneori chiar inainte de nastere.probabil aveti o candidoza, foarte frecventa in sarcina.luati legatura cu medicul sa va faca o cultura de col, si daca se confirma candidoza, va va da tratamentul necesar.nu va ingrijorati, si eu m-am confruntat cu aceasta neplacere, am respectat tratamentul, care e inofensiv pentru bebe, si am nascut o bebelusa sanatoasa.

Floricica Nou Venita DanaBadan's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.11.2012
    Postari in forum
    6
    mi se pare ciudat ce spuneti in leg cu candidoza mai ales ca dna a specificat ca e o scurgere albicioasa. daca ar fi fost galbuie sau inchisa l culoare poate...din cate stiu eu in timpul sarcinii e normal sa ai scurgeri mai abundente...este mijlocul "personal" al colului de curatare

Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    98
    va multumesc de raspunsuri, nu stiu exact ce e, o sa ii spun dr mele despre asta cand ma duc la control, sper sa nu fie candidoza, ca pt aia stiu ca se face tratament cu antibiotice ... si eu nu as vrea sa iau nici un fel de medicament pana la sf sarcinii... si de la ce sa fac eu candidoza acum ?? nu stiu ...

Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    Citat Postat de ioana_marian62 Vezi mesajul
    va multumesc de raspunsuri, nu stiu exact ce e, o sa ii spun dr mele despre asta cand ma duc la control, sper sa nu fie candidoza, ca pt aia stiu ca se face tratament cu antibiotice ... si eu nu as vrea sa iau nici un fel de medicament pana la sf sarcinii... si de la ce sa fac eu candidoza acum ?? nu stiu ...
    candidoza e destul de frecventa in timpul sarcinii, se poate face inclusiv de la antibiotice daca ai luat inainte de sarcina iar moasa mie mi-a explicat ca dupa 32 de sapt antibioticele nu afecteaza fatul(doar tetraciclina nu este voie) oricum mie la 35 sapt mi-a recoltat secretie si a trimis-o la analize ca sa vada sa nu fie nu stiu ce streptococ, analiza asta am inteles ca se face la toate gravidele...

Floricica Nou Venita giulieta's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2012
    Postari in forum
    23
    buna...cu aceiasi problema ma confrunt si eu am 10 saptamani si cred ca am candidoza..pt ca e insotita de acel lichid albicios .e un pic solid ca o crema de branza ...nu miroase dar am o iritatie foarte deranjanta la exterior si ma ustura ...de 3 zile nu ma mai suport. ginecologul mi-a zis sa ma spal cu apa si bicarbonat fara nici un fel de detergent intim..si ma trimis la recoltare vaginala sa vada ce e exact...nu stiu cum sa ma comport pt ca nu mai pot de usturime si nu mi-a dat nimic ..pana vin rezultatele si pana ajung la doctor mai dureaza o saptamana dar pana atunci???? ce fac?? ce iau?? ce ma sfatuiti fetelor ca ma ustura din orce pozitie...si stand in pat!! va rog ajutati-ma

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari