Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Sarcina si hepatita B

Infectiile virale se pot transmite bebelusului in timpul sarcinii chiar si in cazul in care infectie nu este activa pe paricusul celor 9 luni de sarcina. Insa in cazul in care infectia este activa in primul trimestru de sarcina aceasta poaye determina malformatii fetale.

In plus, infectia cu hepatita B poate chiar provoca decesul bebelusului in uter (este o sitatie destul de rara insa riscul ramane) sau nasterea prematura.

Pentru ca nu se cunoaste exact modalitatea prin care visrusul se transmite bebelusului nu se impune nasterea prin cezariana. Imediat dupa nastere bebelusului i se vor adminstra imunoglobuline specifice, in plus pe langa vaccinul pe care il fac toti nou-nascutii.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Hepatita B trebuie tratata inainte de sarcina si daca tratamentul este facut corect si regimul alimentar impus este respectat, vindecareaeste totala. Sora mea a avut hepatita B in anul 6 de facultate si totul a fost bine dupa tratament, nu a ramas cu absolut nicio urmare, iar sarcina a fost absolut normala. In cazul unei sarcini neplanificate e mai aiurea....

Floricica Nou Venita evaerika's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.03.2010
    Postari in forum
    91
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    Infectiile virale se pot transmite bebelusului in timpul sarcinii chiar si in cazul in care infectie nu este activa pe paricusul celor 9 luni de sarcina. Insa in cazul in care infectia este activa in primul trimestru de sarcina aceasta poaye determina malformatii fetale.

In plus, infectia cu hepatita B poate chiar provoca decesul bebelusului in uter (este o sitatie destul de rara insa riscul ramane) sau nasterea prematura.

Pentru ca nu se cunoaste exact modalitatea prin care visrusul se transmite bebelusului nu se impune nasterea prin cezariana. Imediat dupa nastere bebelusului i se vor adminstra imunoglobuline specifice, in plus pe langa vaccinul pe care il fac toti nou-nascutii.
    din cate am citit nu e chiar asa.
    in romania sunt foarte multe pers. infectate cu virusul B,C si nu am auzit pe nimeni ca copii sa aiba malformatii la nastere.doar sa fie nascuti cu o greutate mai mica.
    stiu ca trebuie imediat la nastere sa fie imunizat si vaccinat impotriva hep.B.

Floricica Nou Venita evaerika's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.03.2010
    Postari in forum
    91
    Citat Postat de snowdance22 Vezi mesajul
    Hepatita B trebuie tratata inainte de sarcina si daca tratamentul este facut corect si regimul alimentar impus este respectat, vindecareaeste totala. Sora mea a avut hepatita B in anul 6 de facultate si totul a fost bine dupa tratament, nu a ramas cu absolut nicio urmare, iar sarcina a fost absolut normala. In cazul unei sarcini neplanificate e mai aiurea....
    eu stiam ca singurul tratamen este cu INTERFERON (care e criminal)si dupa tratamen se ramane cu virusul in organism si daca nu se tine un regim alimentar strict e posibil sa reapara.
    si trebuie sa ai un medic infectionist si ginecolog bun sa tina sub control sarcina si nu e obligatorie cezariana.
    nu e de speriat.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    nu a facut tratament cu Interferon din cate imi amintesc, ci cu un medicament pe care i-l aducea in farmacie prin comanda din Germania. regimul a fost foarte dur, a durat un an si jumatate. a nascut prin cezariana pentru ca a avut gemene, nu din cauza hepatitei. conteaza foarte mult medicul care urmareste evolutia bolii. in cazul ei a fost tata :)

Floricica Nou Venita valutza_aida's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.12.2010
    Postari in forum
    5
    salut.la primul bebe nu am stiut de hepatita. acum fac tratament cu viread si am aflat ca astept din nou un bebe.viremia este nedectabila , dar mi-e frica sa mai i-au tratamentul. a mai facut cineva tratament in timpul sarcinii?
    va rog daca stiti de unde se cumpara imunoglobulina spune-ti-mi si mie va rog

Floricica Nou Venita veruka's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2012
    Postari in forum
    1

viread

Citat Postat de valutza_aida Vezi mesajul
    salut.la primul bebe nu am stiut de hepatita. acum fac tratament cu viread si am aflat ca astept din nou un bebe.viremia este nedectabila , dar mi-e frica sa mai i-au tratamentul. a mai facut cineva tratament in timpul sarcinii?
    va rog daca stiti de unde se cumpara imunoglobulina spune-ti-mi si mie va rog
    ceau, valutza!!
    Cam de 2 ani am inceput si eu tratamentul cu Viread, viremia ii ca si la tine nedectabila si sper sa ramana asa, numai ca acum ne-am decis si noi sa facem un bebe, am vb cu doctorul si mi-a recomandat sa intrerup tratamentul pt. ca ar putea dauna bebelusului dar la mine ii mai complicat pt. ca lucrez in sanatate si daca reapar virusii nu mai pot sa lucrez iar pana sa raman insarcinata poate sa dureze mult si bine, din cauza asta ne-am decis sa fac tratamentul mai departe si totusi sa incercam sa facem un bebe.
    Si acum interbarea mea la tine, ai facut in timpul sarcinii tratamentul cu Viread? cum a decus sarcina?
    Sper ca ma poti ajuta mai departe pt. ca nu mai stiu ce sa fac.
    Mersi si multa sanatate

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari