Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Miruna.Felea's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.09.2012
    Postari in forum
    5

Sarcina si anemia

Buna!
    Daca am anemie si sunt insarcinata ce ar trebui sa fac? Pana la vizita la doctor ma puteti ajuta cu un sfat? ce vitamine as putea sa iau?

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    In primul rand,automedicatia in sarcina este destul de periculoasa.Mergi la medic cat poti de repede,fa analizele care ti se vor recomanda si dupa aceea vei fi indrumata in legatura cu vitaminele.Exista mai multe tipuri de anemii,cauzate de lipsa fierului sau a acidului folic.Tu ce fel de anemie ai,stii?

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Citat Postat de Miruna.Felea Vezi mesajul
    Buna!
    Daca am anemie si sunt insarcinata ce ar trebui sa fac? Pana la vizita la doctor ma puteti ajuta cu un sfat? ce vitamine as putea sa iau?
    Si mie mi a iesit la analize ca am anemie si iau magne B6 si Glubifer.Mi a zis ca dupa ce le termin pe astea sa iau Elevit.Nu stiu de ce naiba mi au iesit asa proaste analizele ca mananc zilnic fructe,lapte si lucruri naturale.

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Gasiti aici explicatia pt anemia din timpul sarcinii, se pare ca e destul de intalnita in randul gravidelor:Sarcina si deficienta de fier (anemia) | Copilul.ro
    Sarcina usoara in continuare!

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Daca ai facut analize si ti-a iesit anemie, atunci trebuie sa stii si ce fel de anemie e, asa cum zicea si hande. Si nu e musai sa mergi la ginecolog pentru a-ti recomanda corectia. majoritatea medicilor de familie o fac,aasta in cazul in care programarea la ginecolog nu poate fi imediata. Majoritatea mamelor au anemie in sarcina. Eu am avut atat de mare incat nu puteam face 10 pasi ca aveam niste palpitatii teribile si lesinam... S-a corectat dupa, tratamentul din timpul sarcinii a fost egal cu zero... Dar asta e, fiecare femeie e diferita...

Floricica Nou Venita Miruna.Felea's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.09.2012
    Postari in forum
    5
    Doctorul mi-a recomandat Elevit pentru anemia mea. Am inceput sa-l iau si deocamdata ma simt bine cu el. Mi-a fost recomandat si dupa ce voi naste, pentru toata perioada de alaptare.
    Sper ca sarcina mea sa decurga bine in continuare

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari