Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita gabybita's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.08.2012
    Postari in forum
    2

Sarcina oprita din evolutie sau altceva?

am avut ultima menstruatie pe 3 iunie,......pe 9 august am fost la prima ecografie si surpriza.....doctorul mia spus ca am 9 saptamani jumate de sarcina dar bebele e de 6 si 2 zile,fara activitate cardiaca.a spus ca e posibil sa fie embrion oprit din evolutie si ma programat la o alta ecografie pe 21 august.precizez ca nu am avut nici o sangerare si nici dureri de burta,doar ca de trei zile numai am greturi dimineata si nuci sani asa durerosi si asta ma ingrijoreaza.ati mai trecut prin asta?credeti ca e cum zice doctorul?numnai am rabdare pana la vizita,va rog ajutati-ma.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Gaby, nu este ceva anormal ca un embrion care corespunde unei sarcini de 6 saptamani (si cateva zile) sa nu aiba inca activitate cardiaca. Eu, in locul ginecologului tau, te-as fi chemat la un urmator control peste maxim 7 zile, nu 12!
    Ciclul tau menstrual cat era de lung, avea mai mult de 28 de zile? E important sa stim asta. Pentru ca daca ciclul tau menstrual este neregulat sau daca este foarte lung, e posibil sa fi ovulat mai tarziu si ca atare embrionul sa corespunda saptamanii 7 de sarcina.
    Faptul ca simptomele de sarcina au disparut, nu inseamna neaparat ca ceva rau se intampla cu sarcina.

Daca embrionul este oprit din evolutie nu este obligatoriu sa ai dureri sau sangerari.
    Eu in locul tau m-as programa chiar astazi la o noua ecografie!

Succes si sper sa fie bine~!

Floricica Nou Venita gabybita's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.08.2012
    Postari in forum
    2
    multumesc mult,de obicei aveam cm la 28 de zile,doar in luna mai a venit la 25 de zile.din pacate nu sunt in romania si ca sa ma duc la un alt doctor ma programeaza peste minim 5 zile....nu am decat sa astept....

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    mami o sa iti spun si parerea mea.faptul ca fetul e ramas in urma nu vad sa fie o problema grava,si fetita mea la eco de 6 luni era ramasa in urma cu vreo 2 sapt,asa mi sa zis si am facut o fetita f sanatoasa.dar faptul ca nu ii bate inimioara,nu stiu ce sa zic...e cam grav si mi se pare ca tea programat cam tarziu,nu inteleg ce asteapta.eu as merge categoric la alt medic sau la maternitate,pt ca asta nu poate insemna decat ca copilul a incetat sa mai traiasca sau doctora nu e priceputa si copilul nu are nici o problema

mada_lyna
    Guest
    dak e sarcina oprita in evolutie sangerezi. asta e modul naturii de a=l elimina. schimba doctorul. dak nu ar avea activitate cardiaca, nu se recomanda oare avortul? DECI....

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Nu este obligatoriu sa sangerezi imediat dupa ce sarcina a incetat sa mai fie viabila. Eu am purtat in pantece o sarcina care se oprise din evolutie de aproape 3 saptamani... Nu am avut nici urma de sangerare, dureri etc. Iar simptomele au fost prezente pana in ultima clipa. In cele din urma am facut chiuretaj terapeutic pentru ca riscam o infectie care sa ma lase cu sechele.

Apropo de inimioara, un embrion care conform masuratorilor are 6 saptamani si 2 zile, nu e obligatoriu sa aiba activitate cardiaca. Aceasta poate fi depistata chiar si a doua zi, adica la 6 saptamani si 3 zile sau la... 7 saptamani si cateva zile.

Eu in locul ginecologului as fi recomandat analiza b-hcg, repetata la 48 de ore. Apoi, inca o ecografie peste maxim 5-7 zile.

Dupa parerea mea neavizata, aceasta sarcina poate fi viabila in cazul in care ovulatia a avut loc mult mai tarziu decat in mod normal (se mai intampla).
    Poate de asemenea sa fie oprita din evolutie, dar saculetul sa fie bine prins de peretele uterin si de aceea sa nu fi provocat inca dureri sau sangerari. Atunci, sarcina are intr-adevar varsta de 9 saptamani si s-a oprit din evolutie la 6 saptamani si 2 zile. In cazul acesta insa, saculetul gestational nu ar trebui sa aiba o forma regulata, rotunjita. Daca de 2-3 saptamani nu mai evolueaza, trebuie sa fie oval spre aplatizat.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari