Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mmonik's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.07.2012
    Postari in forum
    20

Sarcina compromisa?

Buna!! A trecut ceva timp de cand nu v-am mai vizitat... O sa va povestesc pe scurt: anul trecut am avut o sarcina cu triploidie care am oprit-o pe la 15 saptamani. Intre timp am fost la genetician care ne-a facut doar un sfat genetic deoarece a condiderat ca nu este necesara efectuarea unui cariotip, am mers la medicul meu ginecolog care mi-a zis ca totul este relativ ok( CM-ul meu este la 45 zile) si ca peste 6 luni pot avea o noua sarcina. Ceea ce s-a intamplat .... Am avut UM pe 30 martie. Cand m-a vazut prima data la eco 10 mai (6sapt)a zis ca e mai mic sacul deoarece am avut o ovulatie mai tarzie....cateva zile mai tarziu al 2-lea eco se vedea vezicula vitelina si sacul gestational era neregulat, iar pe 20 (7s2z) aparusera bataile cardiace-102 dar nu se mai vedea vezicula vitelina. In acel moment dr mi-s zis ca sunt semne precoce dar grave de aberatii cromozomiale :(((.... Se repeta ceea ce s-a intamplat prima data (de fapt este mult mai rau).Am crezut ca imi fuge pamantul de sub mine ....Intr-o zi mi-a fost rau..am facut putina febra si dr nu era in localitate. M-a vazut un ecografist care a zis ca s-a oprit din evolutie si ca nu mai am ce sa astept. Am sunat-o apoi pe dr care a rugat o colega sa ma vada sammbata.A stat jumatate de ora ca sa isi dea seama dc este oprita in evolutie sau nu...Nu ea oprita, bataile cardiace erau intermitente( batea o data, statea de 2 ori) si erau 70. Dr respectiva a zis ca in 2-3 zile se va opri... Mai mult decat atat nu se dezvoltase deloc si era dezorganizat. Luni a venit dr mea si a decis sa ma interneze, convinsa ca s-a oprit din evolutie, numai ca avea la fel 60- 70 b/min. A zis sa mai asteptam... Acum am aproape 9 sapt dar arata ca de 6 si este complet nediferentiat.....

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Cred ca numai un medic de specialitate te poate consilia in problema ta.

Pot aparea decalaje intre varsta sarcinii si imaginea ecografica a acesteia, asta pt. ca practic nu poti stii cu siguranta cand ovuleaza femeia (spre exemplu mie imi reiesea ca nu am ramas insarcinata in perioada ovulatiei, dupa calculele dr)...si cum tu ai un CM mai atipic...Dar, ce pot sa-ti spun este ca la varsta aceasta gestationala inima ar trebui sa aiba undeva la 150 - 170 batai, deci categoric ceva este in neregula. Cred ca ar trebui sa faci niste investigatii mai amanuntite si sa te asiguri ca nici tu nici sotul tau nu sunteti purtatorii unei tare genetice. Si eventual pe parte de hematologie, sa vezi cum stai cu coagularea, daca nu apar si aici ceva mutatii.

Sanatate si numai bine!

tabitha
    Guest
    Monik,in primul rand ,multa sanatate!Eu zic sa nu iti pierzi speranta si poate vei primi vesti bune.Cat trebuie sa mai astepti pana la urmatorul control?

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    varsta mai mica a sarcinii eu am avut din primul trimestru si la sfarsit, desi am nascut la termen, sarcina era in urma cu o luna jumate (a avut 2.5 kg), s-a nascut cu retard de crestere intrauterina. dar a fost puternica si a recuperat rapid, acum nu mai are nici-o problema. deci nu trebuie sa-ti faci griji cu ramanerea in urma a sarcinii. dar cu bataile inimii e ingrijorator. du-te la un control mai amanuntit, fa-ti analizele de sange, trebuie sa afli motivul. multa sanatate!

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Monik, o a doua sarcina cu probleme cromozomiale trebuie sa va trimita pe amandoi la analize genetice amanuntite, poate exista o nepotrivire intre voi la acest nivel, sau sa vedeti de unde vin aceste anomalii. Multa sanatate si mergeti tot inainte.

Membru inregistrat la
    27.07.2012
    Postari in forum
    20
    Probabil este o problema genetica sau poate fi si un deficit de coagulare, dar analizele acestea amanuntite le voi face dupa ce vom vedea cum evolueaza sarcina. Maine de dimineata o sa merg sa fac un alt ecograf sa vedem ce se mai intampla... Ce am observat zilele acestea este ca sanii nu ma mai dor atat de tare, intr-o zi nu m-au durut deloc... o sa va povestesc maine seara ce s-a mai intamplat.

Membru inregistrat la
    27.07.2012
    Postari in forum
    20
    De dimineata am fost la eco si era oprita in evolutie...:Dr a zis ca avea cateva zile de cand se oprise. (( M-a aspirat si am trimis tesutul pentru analiza sa vedem despre ce este vb....... Probabil vor urma analize amanuntite dupa ce imi voi reveni. Va doresc multa sanatate si sa aveti parte de medici minunati pt ca este fff important !!

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Citat Postat de mmonik Vezi mesajul
    De dimineata am fost la eco si era oprita in evolutie...:Dr a zis ca avea cateva zile de cand se oprise. (( M-a aspirat si am trimis tesutul pentru analiza sa vedem despre ce este vb....... Probabil vor urma analize amanuntite dupa ce imi voi reveni. Va doresc multa sanatate si sa aveti parte de medici minunati pt ca este fff important !!
    Imi pare rau....stiu ca ai sperat pana in ultimul moment ca lucrurile vor fi bine...Sanatate si numai bine iti doresc!
    Ai luat o hotarare buna, intai afla ce este in neregula, ca sa nu mai suferi o alta dezamagire....
    Iti doresc o recuperare usoara si ca Dumnezeu sa iti aline durerea si sa iti stearga nefericirea....

Membru inregistrat la
    27.07.2012
    Postari in forum
    20
    Multumesc pentru sustinere !! Timpul le va rezolva pe toate....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari