Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita andreea2012's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2012
    Postari in forum
    3

Nefericire Sarcina in 8 saptamani

buna ziua...am 8 sapt de sarcina s de aproape 1 sapt jum vomit orice uneori s apa ce o beau...toata lumea spune ca nu am nimic ca e ceva normal sami fie rau s sa vomit,dar mie totusi nu mi se pare asa deoarece l prima sarcina nu mia fost asa...aceasta fiind a doua sarcina nu mi se pare normal ca de o sapt jum sa vomit de 3 ori 4 pe zi pana s apa....ma simt s fara putere..am fost s la doctor mia zis ca sa incerc sa mananc putin si des...dar degeaba tot vomit...va rog,stie cnva ce am sau ce as putea face pt a-mi fi mai bn/?sincer ma tem pt sanatatea bebelusului s a mea..va multumesc
    Modificata de andreea2012; 16.11.2012 la 14:05:47.

Floricica Nou Venita ioana_marian62's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    98
    eu zic sa stai linistita fiindca, chiar e ceva normal ! Chiar daca la prima sarcina nu ti-a fost rau , nu e obligatoriu ca la a doua sarcina sa fie la fel ! Cat despre starea ta ... eu sunt la prima sarcina, dar iti pot spune ca pana la 4 luni jumate nu am putut manca nimic, nu am putut pune apa in gura, nu stiu daca imi ramanea gram de mancare in stomac, vomitam de dimineata pana seara, m-am simtit ingrozitor, imi era rau acasa, la munca, noaptea nu ma putea odihni deloc, eram foarte agitata,nu aveam pic de vlaga in mine,am slabit vreo 7 kg,iar dr acelasi lucru mi l-a zis si mie, sa mananc putin si des, si multe fructe, si sa stau linistita ca atunci cand bebita va incepe sa miste imi va trece, si sa ma consolez cu ideea ca daca mie imi e rau inseamna ca bebita e bine si creste si se dezvolta !
    Eu zic sa incerci sa te linistesti, probabil ca inca in vreo saptamna te vei obisnui cu starea asta continua de rau si o sa inveti poate si mici trucuri ca sa mai scapi de greata. Eu ma obisnuisem deja ca dupa ce mananc in 5 minute sa fiu la toaleta, dar la fel am gasit si cateva trucuri, de ex dimineata aveam grija sa nu pun nimic in gura pana nu ajungeam la servici, ca sa nu fiu nevoita sa cobor din troleu etc sa dau afara... ma spalam pe dinti pe uscat :) !Si daca pleci de acasa sa ai mereu apa la tine chiar daca nu iti vine sa bei, si chiar daca multi nu o recomanda mie imi facea mai bine apa minerala, si f.f.f rece, asa mai inghiteam cate un strop.Cat despre mancare .. nu stiu eu ca sa mai scap de greata incercam cu inghetata si uscaturi gen covrigei sau stixuri cat mai uscate, mie imi mai calmau stomacul si ma simteam mai bine decat atunci cand mancam mancare !Deci stai linistita ca nu ai nimic nici tu , nici bebele tau ... din contra asta e dovada ca el e bine :) ! Si o sa treaca cumva ... !Sa fiti sanatosi amandoi si sa creasca puiul tau mare !

Membru inregistrat la
    16.11.2012
    Postari in forum
    3
    multumesc frumos pentru raspuns...sincer, m-am mai linistit putin..citind mesajul...am sa incerc s eu sa mananc inghetata s covrigei,stixuri...poate imi vor face bn..multumim frumos,la fel s tie sa fiti sanatosi,si sa ai o nastere usoara!

Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    98
    sper sa te ajute si pe tine ... la fel si tie, sarcina si nastere usoara ! :)

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    In Germania stiu ca sunt niste medicamente recomandate pt greturile puternice, Vomex. Poate gasesti si in ro. Si stiu ca mai pot ajuta vitaminele B12 parca. Cred ca ar merita incercat si asa, cu acordul ginecologului bineinteles.
    Sarcina usoara si sa treaca greutrile cat mai repede, am avut si eu, dar nu vomitam, in schimb starea de rau era aproape permanenta, si se accentua cu cat eram mai nemancata... asa ca eu daca simteam ca incepe sa mi se faca rau atunci mancam ceva. Nu suportam nici eu mare lucru, nici ciocolata dupa care eram inainte innebunita... in schimb paine cu cascaval mancam toata ziua.

Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    am o prietena care la fel ca tine a patit. medicul ginecolog i-a zis sa ia metroclopramid. acum intreaba-ti medicul si vezi ce zice pt ca in sarcina nu e de joaca cu medicamentele...si medicul meu de famiie mi-a recomdat metroclopramid dar la mine nu a fost cazul pt ca nu mi-a fost deloc rau.sanatate multa si un bebel sanatos

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Citat Postat de andreea2012 Vezi mesajul
    multumesc frumos pentru raspuns...sincer, m-am mai linistit putin..citind mesajul...am sa incerc s eu sa mananc inghetata s covrigei,stixuri...poate imi vor face bn..multumim frumos,la fel s tie sa fiti sanatosi,si sa ai o nastere usoara!

Andreea te sfatuiesc sa incerci sa manaci si cate ceva acru eu cand aveam greturi asa procedam ori mancam putina zzeama acra sau beam ceai de lamie si mancam multe fructe mai ales pere si mere struguri albi nici eu nu mancam mare lucru pana am intrat in 5 luni de sarcina dadeam tot afara dar alimentele acre si uscaturiile reuseam sa le mananc

Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    98
    Si eu zic la fel ... incearca totusi din alimentatie , metroclopramidul e bun intr-adevar pentru stare de rau si greata ... dar in sarcina ??? Nu stiu ... Eu zic ca reusesti si fara medicamente !E mult mai bine pt bebe! o zi buna

Floricica Nou Venita michaelap's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.10.2012
    Postari in forum
    195
    Metroclopramid mi s-a prescris si mie de ginecolog , dar nu l-am luat. Eu am incercat ceaiul de ghimbir de care m-am lasat repede ca nu-l puteam bea; si stiu ca si gutuile au efect antivomitiv, incearca-le ... si asa e sezonul lor! Sanatate si sarcina usoara !

Membru inregistrat la
    16.11.2012
    Postari in forum
    3
    multumesc pt rasp voastre dar tin sa va anunt ca am fost internata in spital pt starea ce o aveam..ca vomitam orice chiar s apa...mi-au zis ca sunt foarte deshidratata s mi-au pus perfuzii cu fluide timp de 2 zile cat am stat in spital....mi-au zis ca multe gravide vin la spital cu aceasta problema s ca sa stau linistita ca asta nu afecteaza cu nimic copilul din contra arata ca se dezvolta bn.....mi-au zis ca pana la 12 sapt am sa ma simt asa....iar daca mi se face rau iar s incep iar sa vomit orice sa ma duc inapoi in spital sa-mi puna iar perfuzii..

Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    98
    imi pare sincer rau ca ai ajuns pana acolo ... :( ... sper sa iti fie mai bine ! Sanatate si sa ne tii la curent !eu o sa iti tin pumnii sa iti fie mai bine :) !

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari