Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita nicococolino's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2011
    Postari in forum
    1

Sangerari in saptamana a cincea de sarcina

salut sunt o tanara viitoare mamica sper ca totul sa fie bine pt ca imi doresc foarte mult acest copil.Sunt foarte ingrijorata pt aceste sangerari desii nu sunt abundente se mai opresc si culoarea se schimba.Am aceste sangerari de o saptamana si in plus mai am si dureri destul de mari sub burta in partea dreapta cel mai des,sunt si acestea de durata medie nu continue dar persista zilnic.Oare e normal?Ce se intampla cu mine?Cel mai rau e ca pana duminica viitoare nu pot sa merg la doctor ca nu sunt in tara si nu pot sa lipsesc de la serviciu.

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Citat Postat de nicococolino Vezi mesajul
    salut sunt o tanara viitoare mamica sper ca totul sa fie bine pt ca imi doresc foarte mult acest copil.Sunt foarte ingrijorata pt aceste sangerari desii nu sunt abundente se mai opresc si culoarea se schimba.Am aceste sangerari de o saptamana si in plus mai am si dureri destul de mari sub burta in partea dreapta cel mai des,sunt si acestea de durata medie nu continue dar persista zilnic.Oare e normal?Ce se intampla cu mine?Cel mai rau e ca pana duminica viitoare nu pot sa merg la doctor ca nu sunt in tara si nu pot sa lipsesc de la serviciu.
    Buna! Situatia in care esti tu este una de urgenta....si ca atare trebuie tratata imediat! Spui ca iti doresti acest copil deci ar trebui sa fie prioritar orice este legat de sarcina! Du-te urgent la medic, cred ca orice sef ai avea poate intelege
    faptul ca atat sanatatea ta cat si a bebelusului este pusa in pericol deci ar trebui sa te lase sa ajungi la dr imediat!
    Sangerarile in timpul sarcinii sunt intalnite ....rar, dar se mai intampla! Eu am sangerat in saptamana a 5 si in saptamana a 9 ,dar a fost doar o picatura maronie si atat! Am luat tratament de mentinere a sarcinii inca de la inceput si am reusit sa aduc pe lume o fetita sanatoasa! Iti doresc multa sanatate!

Floricica Novice nalexandra's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2011
    Postari in forum
    396
    nico du te la medic,nimic nu i mai important decat copilul tau!!!si eu am avut sangerari in prima sarcina,medicul mi a spus ca este CM peste sarcina,insa nu cred ca a fost asa!!!

Floricica Cu Vechime robertha's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2008
    Postari in forum
    5.058
    Buna Nico...sfatul meu este sa te duci urgent la medic....nimic nu este mai important ca sanatatea ta si a bebelusului...si eu am sangarat in primele saptamani de sarcina si s-a dovedit ca am avut sarcina gemelara si am pierdut unul din bebelusi...acum sunt mamica unui baietel de doua luni...sanatate multa....

Floricica Nou Venita bia.david.mony's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2010
    Postari in forum
    118
    buna!!! sfatul meu este sa te duci la spital la urgente si sa sp ce problema ai,eu zic ca orice sef intelege, ai grija ca esti la inceput,

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    pot fi "normale" pana in sapt 8. cauza lor : fixarea embrionului. dar asta nu inseamna ca tb sa treci peste si sa astepti sa treaca. mergi la medic de urgenta. daca nu ai cum zilele astea macar ia-ti ovule cu utrogestan. si eu am avut sangerari din sapt 5 si pana....pana in luna a 5-a. dar la mine a fost mult mai complicat, erau datorate contractiilor si s-au soldat cu hematom retroplacentar. fara utrogestan si litic facut la 6-8 ore n-am scapat. si am tinut-o cu liticul pana cu 3 sapt inainte sa nasc. deci...medicul tb sa te vada urgent !

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de larisa2000 Vezi mesajul
    pot fi "normale" pana in sapt 8. cauza lor : fixarea embrionului. dar asta nu inseamna ca tb sa treci peste si sa astepti sa treaca. mergi la medic de urgenta. daca nu ai cum zilele astea macar ia-ti ovule cu utrogestan. si eu am avut sangerari din sapt 5 si pana....pana in luna a 5-a. dar la mine a fost mult mai complicat, erau datorate contractiilor si s-au soldat cu hematom retroplacentar. fara utrogestan si litic facut la 6-8 ore n-am scapat. si am tinut-o cu liticul pana cu 3 sapt inainte sa nasc. deci...medicul tb sa te vada urgent !
    Larisa simptomele descrise in prima postare nu indica o posibila sarcina extrauterina?

Floricica Nou Venita alexyab's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.08.2011
    Postari in forum
    38
    Si eu sunt la inceputul sarcinii si am avut sangerari, mici, de culoare inchisa.Am fost la 3 medici si mi-au spus ca aceste sangerari se accepta pana in sapt a 8 de sarcina.Mi-a dat medicamente pentru sustinerea sarcinii, nospa, arefam 200 mg si acid folic.Nospa 2/zi, arefam 2/zi intravaginal si acid folic 1/ zi.Dupa nici o saptamana de tratament nu mai sangerez deloc, si am facut f bine ca am mers la medic.Acum nu stiu cum sunt sangerarile tale, dar daca ai si dureri de burta nu e un lucru bun.Mergi de urgenta la medic.Daca sunt de culoare rosie deschis nu e bine deloc.Sa ne spui si noua ce ai facut...

Moderator Floricica Cu Vechime vyollet's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.11.2009
    Postari in forum
    9.858
    sarcina extrauterina are semnele de care vb tu nico...eu am trecut prin asa ceva ,doar ca la mine nu erau dureri ci doar scurgeri maronii.sper sa nu fie asta la tine.oricare e situatia nu trebuie sa astepti.mergi la urgente.bafta multa.

miki00
    Guest
    Trebuie sa gasesti o solutie si sa mergi la doctor de urgenta, chiar si acolo unde te gasesti acum. Nu e normal, poate ca sarcina iti este in pericol.

Floricica Nou Venita adriana_eftm's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.05.2010
    Postari in forum
    159
    indigerent de varsta sarcinii sangerarea nu este niciodata OK DECI MERGI LA DOCTOR

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari