Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita MihaFlorina's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2013
    Postari in forum
    1

Rinita si rinosinuzita ! Ajutor..

Buna ziua mamicilor! Eu sunt o viitoare mamica, de 23 de ani, cu un bebe mic de 4 luni in burtica. Totul este f bine, nu am nicio problema, in afara faptului ca sunt diagnosticata cu rinosinuzita acuta. De cand sunt graviduta, mi s-a accentuat, asta insemnand ca acum imi este foarte, foarte greu sa am o zi normala, fara stranuturi, fara sa-mi curga nasul si ochii sau sa-mi provoace mancarimi. Sunt crize care tin si 2 zile, e groaznic, mai ales ca lucrez si-n mediu farmaceutic, paradoxal, unde am contact cu bani murdari si plini de microbi si praf la greu peste tot. Stiu ca nu am ce sa iau in afara de homeopate, care fara 3 luni de tratament nu au niciun efect, dar ma gandesc ca ma puteti ajuta cu un tratament "a la bunica". :) Ceaiuri...infuzii.. Mi-am luat trei frati patati ceai sa beau si sa fac infuzie, sper sa ma mai ajute cat de cat. Cu medicul am discutat, dar nu mi-a dat niciun tratament, probabil asteapta sa se nasca bebe. Astept un raspuns de la voi, de acum voi avea o gramada de intrebari. :D

Floricica Nou Venita Raluchet's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193
    Remediile din plante, precum hreanul, lavanda, teiul sau cimbrul alungă rapid chiar și cele mai supărătoare simptome ale bolii, precum nas înfundat, strănut, dureri de cap, lăcrimare a ochilor ori tuse. Iată cum pot fi folosite, pentru efecte maxime.
    Inhalații cu uleiuri esențiale

Când te supără rinita, unul dintre cele mai eficiente remedii naturiste sunt uleiurile volatile de pin, de cimbru, de eucalipt, de lavandă și de lămâie. Pui patru-cinci picături (poate fi un singur ulei sau le poți combina) într-un recipient cu apă clocotită, îți acoperi capul cu un prosop și te apleci deasupra vasului. Rămâi așa aproximativ zece minute, timp în care ai grijă să nu pătrundă aer rece. După ce ai terminat inhalația, mai ține fața acoperită cu prosopul, timp de jumătate de oră.
    Cataplasma cu hrean, efect puternic
    Foarte util în tratarea rinitelor este hreanul. Îl speli bine, îl dai pe răzătoare, după care îl învelești într-un tifon sau într-un material din bumbac. Cataplasma obținută o aplici pe frunte, timp de o săptămână, câte 20 de minute, seara. Atenție însă, când simți că te ustură (căci hreanul este o plantă cu efecte puternice), faci o pauză de câteva minute, după care pui din nou cataplasma.
    Preparatele din propolis, remediu rapid
    Nicip ropolisul nu te lasă la greu, căci este un remediu naturist care anihilează rapid simptomele rinitei, mai ales când este vorba de nas înfundat. Cel mai potrivit tratament pe bază de propolis este spray-ul. Pulverizezi unul-două pufuri în ambele nări, până la vindecare. Poți recurge, de asemenea, și la unguente pe bază de propolis, pe care le folosești tot de două ori pe zi, în fiecare nară.
    Produse pentru stimularea sistemul imunitar
    Cum rinita apare și atunci când sistemul imunitar al unei persoane este scăzut, este recomandat și un tratament pentru creșterea imunității. Potrivit medicului fitoterapeut Cristina Costescu, printre cele mai eficiente sunt ceaiurile de echinaceea, cât și capsulele de propolis, de lemn dulce, de ginseng, de coenzima Q10, de chimen negru, și de vitaminele E, A și C.
    Infuzii cu efecte antiinflamatorii
    Cunoscute pentru rolul lor antialergic, antiinflamator și decongestionanat, rozmarinul, măceșul, carpenul, stejarul, pătlagina, trei frati patrati, papadia, lavanda, cimbrul sau muștețelul sunt plante recomandate în tratatrea rinitelor. Acestea sunt soluții salvatoare, consumate mai ales sub formă de infuzie. Se prepară dintr-o lingură de plantă, la o cană de apă clocotită și se consumă de două ori pe zi.
    Ce faci ca să previi rinita
    Potrivit fitoterapeutului Cristina Costescu, ca să previi apariția acestei afecțiuni este foarte important să nu te expui la praf. În casă, ar fi bine să nu ai ghivece cu flori (mai ales în camera în care dormi), mobilă acoperită cu pluș sau cuverturi din lână. Totodată, spală frecvent, cu apă fierbinte, lenjeria de pat. Este, de asemenea, recomandat să ai în cameră un purificator de aer cu plăci saline căci reduce, prin aeroionizare, încărcătura cu bacterii și cu alergeni (fum de țigară, praf, mucegai, polen), îmbunătățind calitatea aerului respirat.

Știai că...

...o capsulă de usturoi, luată în fiecare zi, tratează eficient rinita?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari