Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Retardul de crestere intrauterina

In general diagnosticul reretard de crestere intrauterina se pune atunci cand bebelusul este mai mic decat normal sau are o greutate sub medie. Bebelusul poate sa fie mai mic genetic, semanand cu unul dintre parinti, poate sa para mai mic la ecograf insa la nastere sa aiba o lungime si o greutate normale insa exista si cazuri in care bebelusul este impediacat sa se dezvolte normal si atunci trebuie aflata cauza care impiedica dezvoltarea bebelusului.

In general, la baza retardului de crestere intrauterina stau anomaliile la nivelul placentei (placenta paote sa nu isi indeplineasca asa cum trebuie rolul daca este prea mic, incorect formata sau daca se desprinde de uter), hipertensiunea cronica sau preeclampsia, problemele de coauglare a sangelui, afectiuni ale rinichilor sau inimii, diabet.

Sarcina gemelara poate fi o alta cauza a retardului de crestere intrauterina, la fel si fumatul sau consumul de alcool in sarcina, infectii transmise bebelusului precum toxoplasmoza, citomegalovirusul sau rubeola.

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Foarte frumos articol ... felicitari. As mai completa la cele spuse de tine faptul ca o mica intarziere nu inseamna probleme insa acea intarziere trebuie sa fie cuprinsa intre anumite limite. Pentru primul trimestru 1 saptamana, pentru trimestrul 2 pana la 2 saptamani, pentru trimestrul 3 pana la 3 saptamani. Cand intarzierea se indreapta spre limita este bine identificata cauza, tratata sau elimiata cauza si urmarita indeaproape evolutia. Se pot evalua unele cauze printr-o ecografie Doppler care masoara rezistente uterine.

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Palua multumesc pentru completari, ca deobicei esti foarte bine informata

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    la mine diferenta a fost de la inceput de 3 saptamani!!! foarte mult... initial mi s-a spus ca s-a oprit din evolutie aveam 8 saptamani si la echo nu se vedea decat sacul gestational. am facut beta hcg care a crescut dar nu cat ma asteptam ar fi trebuit sa se dubleze. dupa 3 zile am mers la altcineva la echo unde cu un doppler s-a vazut clar inimioara care batea. am plans de fericire acolo pe patul ala. si de atunci asa a ramas stabilit ... data ultimului CM 1 septembrie desi in realitate fusese 12 august. am avut o sarcina grea, amenintare de avort apoi de nastere prematura, am luat pastile cu pumnul ( ajunsesem la 13 pe zi!) la un moment dat am facut injectii cu dexametazona ( aveam contractii zilnic mi se intarea burtica de 20-30 de ori pe zi se facea ca piatra o simteam cum se strange) am nascut la 38-39 de saptamani conform echo ( am uitat sa spun sa la fiecare echo arata mai mica, avea o greutate micuta adica dar am sperat ca va vea totusi mai mult). de fapt dupa nastere am aflat ca era pna la urma dupa CM initial adica aveam 41-42 saptamani, caci placenta era aproape putreda ( asa s-au exprimat) iar lichidul era verde. nu stiu exact de ce nici in ziua de azi, dar cert este ca ceva probleme au fost de la inceput deoarece Alexia mea s-a nascut cu o greutate de 2,500 kg ( greutate mica si pentru 38 saptamai daramite pentru 41!) si o lungime de numai 45 cm. si in ciuda unei nasteri de 8 minute s-a nascut cu un hematom destul de mare la cap. din fericire a primit nota 9 si fiind mancacioasa desi avea numai 2,100 kg am plecat acasa a treia zi.
    acum are 4 luni 6 kg si 60 de cm, hematomul s-a retras ( nu complet caci a durat aproape 2 luni iar o mica parte din lichid s-a calcefiat acum are mama o fetita cucuiata:)) e foarte mic si nu se vede se simte numai daca pui mana) si este cuminte mancacioasa si ne ies dintisorii:(

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    roxy29 dexametazona am facut si eu in saptamana 34 de sarcina cand am intrat pentru prima data in travaliu si se face pentru maturarea plamanilor lui bebe in cazul in care se va naste prematur.

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    stiu... eu am mai trecut o data prin asta, la prima sarcina am avut colul deschis de la 4 luni asa ca pe la 35 ar fi vrut s imi faca dr insa eram relativ ok. a ramas pe urmatoarea saptamana, dar nu am mai apucat... s- a grabit baietelul meu. din fericire plamanii erau ok.
    la sarcina asta insa am facut tot pe la 34 ca erau prea dese contractiile. desi daca adaug cele 3 saptamani probabil nu ar mai fi trebuit. in fine.. totul e bine cand se termina cu bine!

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari