Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161

Nelamurit Reactie la vaccin sau gastroenterita?

Vineri i s-a facut Mariei vaccinul (de fapt vaccinurile) de la 18 luni: DTPa si Meningococ+H.influentzae... Vineri noapte pe la 12 a inceput sa vomite, a facut febra (nu mare, avea aproape 38) si diaree... O stare de rau teribila, a refuzat mancarea 48 de ore si apa si tot... Noroc ca am alaptat-o din cand in cand... Bineinteles, m-am dus cu ea la urgente... Imi zic ca e reactie de la vaccin, mai precis de la cel impotriva tusei convulsive, imi dau saruri de rehidratare, medicamente impotriva varsaturilor, impotriva diareei... Nimic! Acum ii dadeam, peste 10 minute le vomita, cu tot cu ce trebuia sa ia pentru greata... In fine... Ieri dupa-amiaza a inceput sa isi revina, acum e bine. Dar, colac peste pupaza, ieri cand ajung acasa de la munca, m-a luat pe mine. Aceleasi simptome, aceeasi stare, varsaturi, febra, diaree... Groaznic! In viata mea nu mi-a fost mai rau... Si acum vine intrebarea: a fost ce a avut ea reactie de la vaccin? sau medicul, care inaintea ei consultase un copilas cu gastroenterita i-a transmis microbul? si ea mie? celalalt copil asta avea, mi-a zis mama cu o zi inainte, sunt de aceeasi varsta si nu putea sa ii faca vaccinul pentru ca era bolnav... era in cabinet cand am ajuns noi, l-a consultat, insa de spalat pe maini intre el si Maria...ba! se transmite atat de repede? nu stiu ce sa mai cred... bine ca a trecut! Insa nu vreau sa mai sufere copilul asa ceva... Credeam ca mor de mila ei... :(
    Modificata de snowdance22; 29.11.2011 la 01:06:07.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Doamne saracuta de ea,chiar imi pare rau ca a trebuit sa sufere atata,mai ales ca ei sunt asa micuti si firavi..noi macar suntem mari si trecem astfel peste...si noi trebuie sa facem in decembrie vaccinul de 1an si mor de frik numai cand ma gandesc.Am auzit o groaza de cazuri de copii care au avut reactii urate in urma vaccinului asta de 1an.Tu ai patit ca mine asta vara cand au inceput Antoniei sa ii dea dintisorii mi a facut si diaree si ce crezi la fel am patit si eu de m a tinut vreo 3zile..nu mai puteam sa plec nicaieri ca trebuia sa merg des la WC.Mi a facut diaree de doua ori,de doua ori si eu...chiar nu imi explic cum e posibil..eu san nu ii mai dau de la 5luni.

Floricica Cu Vechime avvva's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    7.768
    buna
    teoretic nu ar trebui sa existe reactii adverse la vaccinuri.. insa, noi dupa vaccinul de 2 luni am avut scaun moale timp de 2 saptamani. eram innebunita. 3 medici am consultat si niciunul nu stia de la ce, dar ziceau ca asa reactie la vaccin nu e posibil. eu nu am avut deci nu puteam sa transmit in lapte. eu tot mai cred ca de acolo s-a tras. acum mi-e groaza d urmatorul:(
    despre gastroenterita nu stiu chiar nimic...

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Florina, nu cred ca ce a patit Maria a fost reactie la vaccin. Ar fi avut febra, poate o stare generala alterata, dar nu simptome digestive.
    Nu a luat nici de la medicul care i-a facut vaccinul, a luat inainte virusul, cam cu trei zile. Cu acelasi numar de zile cate ti-au trebuit tie sa faci boala, dupa ce ai luat virusul de la ea. Iar din ce descrii a fost o viuroza foarte urata. Ati avut noroc, iar alaptatul a ajutat-o foarte tare sa nu se deshidrateze. Poti, in cazuri din astea sa faci ceai de menta indulcit (se fierbe apa cu zahar - o lingurita de zahar ceea ce inseamna 5 g de zahar la 100 ml de apa - se fierb 5 minute macar, dupa ce dau in clocot) si sa ii dai cate o lingurita de ceai din cinci in cinci minute. Menta reduce spasmele si deci varsaturile, iar apa o ajuta sa nu se deshidrateze. Facand ceaiul astfel, zaharul se descompune si realizam o solutie ca solutia perfuzabila de glucoza si ajutam intestinul sa absoarba apa, care se asimileaza mult mai bine in functie de moleculele de glucoza.
    Cam asta ar fi. Deci a fost o viroza, pe care - garantat - tu ai suportat-o mult mai greu decat Maria. Ei sunt mult mai rezistenti la viroze decat suntem noi, adultii. sau le suporta cu mult mai usor.
    Sanatate multa, Florina, si tie si Mariei!

Floricica Nou Venita adriana_eftm's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.05.2010
    Postari in forum
    159
    la acest vaccin reactiile sunt doar febra si o eruptie pe corp , pete rosii care trec in doua zile fara tratament , noi le- am facut pe amandoua mergi si la alt medic , nu este reactie la vaccin

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Pot sa te ajut cu un sfat care pe mine ma ajutat foarte mult. Dupa ce vomita copilul timp de 2 ore nu se administreaza absolut nimic nici ceai , nici apa ,nici piept .Copilasii mai mari isi pot clati gurita si scuipa. Am trecut si eu prin episoade de genu si am ajuns la urgenta din cauza varsaturilor iar acolo o doctora foarte draguta mi-a zis asta. Dupa cele 2 ore poti sa incepi sa ii dai cu lingurita de preferat ceai de menta sau apa.Sper sa iti fie de folos sfatul meu si sanatate.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Mi-am dat seama ca nu a fost reactie la vaccin atunci cand am vazut ca si eu am facut. Acum e si taica-su bolnav :)) De dat ceva gen ceai sau orice alta chestie nici nu se punea problema pentru ca a refuzat TOT, medicamentele i le-am dat cu forta... Nici apa nu a baut, absolut nimic, doar lapte de la mine.
    Multumesc mult pentru raspunsuri, e groaznic sa treaca cineva atat de mic prin asa chinuri...
    Vaccinul impotriva tusei convulsive da ca reactii adverse toate acestea, de aceea m-am gandit la asta prima data si cred ca de aceea si cei de la spital au zis la fel... Mai ales ca nu a intrat in contact cu nimeni in zilele anterioare, tocmai pentru ca stiam ca are de facut vaccin si incercam sa o mentin sanatoasa ca sa nu fie nevoie sa il amanam...

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Diaree am avut si noi vreo luna, am incercat intial cu zeama de orez, smecta, ceai de menta, apoi faina de orez.. La final, am trecut pe milupa hn25, ceai de menta si furazolidon so in 5 zile era rezolvat. Dar preventiv, i-am dat vreo 7 zile. Si acum s-a reglat. Tot milupa servim, dar milupa 1 si cereale milupa stage 1 in lapte. La noi insa nu a fost febra, nici varsaturi. Bine ca a trecut acum.

mada_lyna
    Guest
    sigur a fost o gastro-enterita.stiu ca fi-miu mi-a facut de vreo 3 ori.de 2 ori cu varsaturi si una fara.sunt urate episoadele astea.rehidratare rehidratare si iar rehidratare. sanatate!a, si ultima data,dupa ce l-au tinut 3 zile diareea si varsaturile ,noua ne-a data un antibiotic.nu mai stiu care.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari