Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777

Exclamatie Ragusala,pot vorbi doar in soapta

Buna ziua dragelor...de ieri ma confrunt cu o problema si anume ,racita fiind ma tratam cu paracetamol 2/zi,vitamina C si ceai cald,surpriza am avut dupa-amiaza,dupa somnul de pranz al fetei sa constat ca nu mai pot vb.doar soptit,groaznic,mi-a luat fratele Strepsils ,seara cand a ajuns sotul mi-a adus si el Homeovox,seara tarziu m-am ridicat din pat foarte panicata,de faptul ca nu pot vb.am inceput sa tremur,incercam sa ma linistesc dar nu reuseam,ma lua cu calduri(nu aveam febra),in aceasta stare am stat pana pe la 4 cand mi-am rugat sotul sa ma insoteasca in urgenta,acolo ma consultat un orl-ist tanar si cam obosit,spunea ca nu prea stie ce sa imi dea fiind insarcinata,i-am spus ca la sarcina trecuta am luat augumentin si ampicilina fara sa am vreo problema,asa ca in final mi-a dat o reteta Augumentin,Paracetamol si Bioparox,pt.calmare nu mi-au dat nimic pt.calmare,asa m-am intors cum am venit...sunt incontinuare panicata de faptul ca nu pot vorbi,nu ma pot calma...
    Acum am simtit flegma in cat si am scuipat-o,nu m-am fortat si asa cu sange...sunt speriata ce imi recomandati?Voi ati trecut prin asa ceva? cu ce va trecut/.In cat timp?

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Faptul ca nu poti vorbi este sigur de la raceala?Ai fost foarte ragusita inainte de a-ti pierde vocea?Daca e de la raceala nu ai motive sa te panichezi, e vorba de o laringita pt care pe langa tratamentul dat de medic e bine sa iei si Calciu gluconic care previne spasmul si edemul laringian. Ceea ce nu e bine e faptul ca ai eliminat sange prin secretia din gat. Din ce stiam, in cazul pneumoniilor de obicei se elimina flegma ruginie la culoare.Se poate sa fie si de la laringe, daca e foarte inflamat si iritat, insa nici in acest caz nu e ok, trebuie sa te vada un medic care sa te consulte si la plamani si sa observe ceva mai bine laringele(daca nu a facut-o deja cel de la urgente).Eu iti recomand sa stai cat mai calma, care e mai exact motivul pt care exista aceasta panica?Faptul ca nu poti vorbi?Daca poti vorbi in soapta nu cred ca este alt motiv decat laringele inflamat care isi va reveni cu tratament.
    Sanatate si neaparat sa te asculte cineva si la plamani!

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Acelasi este si sfatul meu!
    Sanatate!

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Ai o laringita acuta...incearca safaci o gargara cu ceai verde si miere : Ingrediente: ceai verde, o lingura de miere. Preparare: infuzati frunzele in apa clocotita. Dupa cateva minute pui mierea si amestecati bine. Cand se mai raceste, faceti gargara.
    Un alt remediu recomandat de fitoterapeuți este siropul de usturoi. Curățați și tăiați mărunt cățeii de usturoi de la câteva căpățâni și puneți-le într-un vas! Adăugați părți egale de oțet de mere și apă distilată, amestecați și lăsați amestecul timp de 4 ore! Amestecați apoi din nou și adăugați miere în cantitate egală cu cea a amestecului! Acoperiți vasul și puneți-l la frigider! Luați câte o linguriță sau cel mult o lingură din acest amestec la fiecare 6-8 ore!Când laringele e suferind, realizați că întregul corp vă transmite mesajul că nu i-ați acordat toată grija de care are nevoie. Deci, lăsați activitatea deoparte și odihniți-vă! Beți multe lichide!
    Mierea, lămâia, salvia și usturoiul sunt esențialele mijloace care vă pot pune la loc pe picioare, dar, mai ales, din nou, în comunicare verbală cu restul lumii !
    Ti am scris ceva naturist deoarece esti gravida....eu in locul tau nu as lua antibiotic este foarte riscant in sarcina-se ia in cauri grave ceea ce ai tu se poate tratat natural..sanatate.

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Multumesc frumos pt.raspunsuri...am inceput sa imi revin,i-au Augumentin cu acceptul medicului ginecolog,Homeovox,Strepsils,ceai de tei cu miere si lamaie,lapte cald cu galbenus de ou si lamaie...dar acum am alta problema,nu reusesc sa dorm de 2 zile...ce masuri pot lua?

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Augmentinul face parte din clasa antibioticelor permise in sarcina, nu este un medicament periculos pt fat, mai ales ca tu esti in trimestrul 2. Mai periculoasa decat antibioticul e infectia in sine, faci foarte bine ca o tratezi. Referitor la somn, probabil ca problema se trage tot de la panica de care vorbeai, nu?Repet ceea ce am scris mai sus, calmeaza-te, nu este nimic grav ceea ce ai si fiind sub tratament totul se va rezolva si iti vei reveni rapid. Sau poate e altul motivul pt care nu poti dormi?Sanatate!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari