Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita adalgizadebora's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.02.2014
    Postari in forum
    17

Raceala in sarcina

buna seara. sunt insarcinata in 6 saptamani si 4 zile si ma simt destul de rau din cauza raceli dar inca nu am luat nici un medicament pt ca nu stiu ce sa iau dar in schimb am baut multe ceaiuri si totusi ma simt tot mai rau, am nasul infundat, ma doare in gat ( nu exagerat ), mi-e frig toata ziua si ma simt slabita . ca as putea lua sa imi treaca ca sincer nu mai stiu ca sa fac, nu pot sa fac aproape nimic toata ziua. va multumesc.

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Hidrateaza-te bine, bea ceaiuri si supe caldute ( nu fierbinti!), mananaca multe fructe si legume bogate in vitamina C. Pentru nasul infundat poi folosi fara grija apa de mare, usor incalzita. Daca simptomele persista, ia legatura cu medicul.Stiu ca poti lua oscilococcinum pentru imunitate si mai sunt si pastilute pt gat de la boiron, permise in sarcina...

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    In principiu, poti utiliza paracetamolul, pt. tuse siropul Stodal, pt. gat pastilele Homeogene (atat siropul cat si pastilutele sunt de la Boiron), evident oscilococcinum - dar mie asta mi se pare frectie la picior de lemn...cam ca si apa de mare cand esti infundata atat de rau incat respiri numai pe gura...

Floricica Nou Venita sizinuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.08.2012
    Postari in forum
    1
    gravidute care v-ati confruntat cu raceala, ce ati luat? au avut efect? stiu ca se merge pe leacuri naturiste/babesti...dar as fi vrut sa stiu si alte gravidute, cum au procedat si daca au avut efect. Multumesc.

Floricica Nou Venita DanyDi's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.02.2017
    Postari in forum
    30
    Sarcina este o perioada foartedelicata, in perioada careia va trebui sa aveti mare grija cu racelile pentruca nu este indicat sa luati pastile. Eu am patit-o si de aceea sfatuiesc toatefemeile sa aiba grija de ele in sarcina. Insa, daca aveti simptome, mergeti catmai repede la medicul ginecolog nu luati medicamente dupa cum stiti sau suntetisfatuite de alte persoane neavizate.

Floricica Nou Venita DanyDi's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.02.2017
    Postari in forum
    30
    Intr-adevar nu poti lua orice fel de pastilein sarcina. Trebuie sa tii cont de ce spune medicul, desi sa stii ca uniiginecologi nu tin cont si te lasa sa iei orice fel de pastile, dar este foartepericulos pentru bebe. Eu stiu ca in cazul unei raceli este mai bine sa tetratezi cu ceaiuri si alte chestii naturiste, dar poti merge la dr SilviuIstoc, el chiar este un medic foarte bun si ofera cele mai bune sfaturi. Eu ammare incredere in el, m-a ajutat mult si pe timpul sarcinii, dar si in general.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari