Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046

Puls mare in sarcina

Puls 132 in sarcina 33 saptamani
    am avut si am pulsul putin marit ... dar acum cateva minute era 132, v-ati confruntat cu asa ceva?

Cateva minute mai tarziu a fost doar 101 dar m-am speriat vazand asa mare puls.

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de paulici Vezi mesajul
    Puls 132 in sarcina 33 saptamani
    am avut si am pulsul putin marit ... dar acum cateva minute era 132, v-ati confruntat cu asa ceva?

Cateva minute mai tarziu a fost doar 101 dar m-am speriat vazand asa mare puls.
    ............................................................................................................................................................................

"Veti putea sa va dati seama de unele din aceste schimbari, deoarece ele determina mici probleme care se intalnesc frecvent in timpul sarcinii. Pe masura ce lunile trec, au loc in mod gradat schimbari mai subtile.
    Productia crescuta de sange

In primele luni de sarcina, volumul sanguin incepe sa creasca in mod gradat. Vasele dumneavoastra de sange vor ajunge sa vehiculeze cu 30%-50% mai mult sange decat in mod normal.

Aceasta schimbare radicala este necesara pentru a asigura un aport sanguin constant catre fat; prin sange, farul primeste oxigen si substante nutritive, care ii sunt necesare in procesul de crestere si dezvoltare. De asemenea, corpul dumneavoastra arc nevoie de o rezerva de sange, pentru a putea oricand raspunde necesitatilor crescute ale fatului.

Aceste modificari nu sunt sesizate de dumneavoastra, in schimb puteti sesiza zilnic simptome care apar ca rezultat al acestor modificari. Pulsul devine mai rapid, puteti avea rash-uri ocazionale ale pielii, incepeti sa transpirati mai abundent. Cresteti gradat in greutate, respirati mai des si veti incepe sa obositi tot mai repede, pe masura ce creste sarcina."

Daca vrei articolul in totalitate,il gasesti :http://http://www.copilul.ro/sarcina...inii-a141.html

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Totusi,cine ti-a luat pulsul?Incearca sa mananci mai putin sarat in perioada asta si consulta un medic.

Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    stiam aceste lucruri ... stiu ca e normal sa fie mai mare iar limita normalului in sarcina este de 120 ... de aceea m-am speriat cand am vazut 132

imi monitorizez zilnic tensiunea si pulsul cu un tensiometru digital Hartmann

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Eu stiam ca pe undeva la 130 ar fi totusi ok,dar cel mai bine ar fi sa consulti un medic.Ai mancat mai sarat in ultimul timp?

Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Nu, am grija cu sarea pt ca am risc marit de preeclampsie

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Si eu am avut 135 la 36 de saptamani.....am fost in spital din alte cauze si printre cele necesare si un cosnult cadiologic caci tot ma apropiam de termen....n-a fost nici o rpobleme eu de fel l-am avut mai mare nu scadea sub 100 si nici acum!
    Surpriza insa a fost la nastere dupa atata efort si chin cand mi-au masurat pulsul 90-95 a fost:))))

Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Anamaria mersi de raspuns ... mi-am mai luat de cateva ori de atunci si am avut chiar si 96 iar maxim 123
    Am vb si cu ginecologa, mi-a spus ce sa iau cand e cazul. Bebe e activ ... e bine ...
    Cred ca emotiile au facut sa creasca asa mult.

Floricica Senior sierra's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2008
    Postari in forum
    4.204
    uneori,chiar daca iti iei singura tensiunea ,e posibil sa ai emotii ,pentru ca te gandesti :,,oare o fi totul bine?o fi normal totul?` cel putin mie asa mi s-a intamplat.prietena mea,doctor,mi-a luat tensiunea,si ,desi o cunosc,etc.brusc mi-a crescut si asa m-a speriat ca e mare ,ca nu e bine ,si cate si mai cate.am fost si la medicul care imi supraveghea sarcina si ,dupa ce am vorbit,am stat putin timp cu chestia aia pe brat,mi-a luat tensiunea si era 120 cu 90 si ceva ,deci buna.si m-a linistit.deci,depinde de moment,de stres ,de mai multi factori.sper s aai o sarcina usoara si sa treaca timpul cat mai repede ,pana la termen,sa iti poti tine bebelusul in brate.

Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Sierra mersi.
    Stiu ca intotdeauna la ginecologa am tensiunea mai mare si pulsul, de emotii ... dar acasa o monitorizez zilnic sau cand simt ca ceva nu e chiar ok, cand am avut azi 132 am simtit ca nu e ok, dar ma asteptam maxim 110 la cum ma simteam, apoi e drept ca m-am speriat.

Oricum de atunci mi-am mai luat-o si tensiunea a fost ok, pulsul maxim 123

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Sierra dar nu te-a atentionat ca ai tensiune diastolica(cea mica) putin mai marita?
    Paulici cred ca totul este bine, mai ales daca si medicul ti-a spus ca este ok!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari