Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita loredanaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.01.2012
    Postari in forum
    2

Probleme de Rh

buna seara
    sunt insarcinata in 23 sapt si am rh negativ iar sotul meu rh pozitiv. Prima analiza la 11 sap nu a determinat anticorpi, apoi la 17 sapt au aparut urmatorii parametri 1/4-1/8 medicul ginecolog m-a s ca nu e ceva grav si mi-a recomandat ca la 22 sapt sa repet analiza. atunci mi-a iesit parametri 1/16-1/32. din pacate medicul meu ginecolog nu este in tara si nu stiu ce inceamna acesti noi parametii. sunt f ingrijorata!!!!!!!!va rog sa imi sp daca e ceva grav sau ma sperii degeaba!

Floricica Senior sierra's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2008
    Postari in forum
    4.204
    buna! sarcina usoara in continuare!
    cel mai bine ar fi sa te duci la alt medic doar pentru a e lamuri ce este cu parametrii aceia ,pentru a putea sa stai linistita.oricum ,e posibil ca parametrii sa creasca ,sau sa ramana la fel.de obicei,nu cresc.cand am fost eu insarcinata ,in urma cu 2 ani jumatate,medicul meu ,medic mai in varsta,mi-a spus ca ,in toata cariera lui,a vazut putine persoane cu rh negativ,care au avut copii cu probleme.la majoritatea persoanelor anticorpii nu cresc in asa masura incat sa influenteze negativ bebelusul.
    eu am aflat in luna a 7-a de sarcina ca am rh negativ,pentru ca mi se gresisera analizele iar eu nu mi-am dat seama imediat.am facut titrarea si nu am avut anticorpi prezenti.am facut si dupa nastere vaccinul pentru a nu dezvolta anticorpi.la tine nu va mai fi nevoie de vaccin pentru ca deja prezinti anticorpi
    oricum,cauta un medic doar pentru a te lamuri pana vine dr.tau inapoi.
    sarcina usoara in continuare si un bebe sanatos!!

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    si eu am avut rh neg si sotul pozitiv dar stiam acest lucru de la inceputul sarcinii si mergeam lunar la dozari de anticorpi...pt a evita orice probl..din pacate nu stiu ce inseamna parametrii dati de tine..insa sper sa nu fie ceva grav nu te stresa inainte de a afla ce este...oricum sa ti cumperi vaccinul antirh pe care ti l vor face dupa ce nasti -in cazul in care mai faci un bebe 2 sa nu mai existe nici un pericol si sa nu mai treci prin asta...sarcina usoara cu sanatate...

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Eu cred ca ar trebui sa il suni pe medicul tau chiar daca nu este in tara sa iti recomande un coleg la care ai putea merge intre timp. Sau du-te tu, pur si simplu, la un alt medic si cere o parere. La orice clinica privata poti face acest lucru.

Exista o multime de articole pe tema anticorpilor anti-Rh, inclusiv pe site-ul Copilul.ro, dar cel mai bine este sa te duci la un ginecolog care sa vada exact cum stau lucrurile in cazul tau. Sanatate multa!!!

VIZITATOR
    Guest
    In cazul in care, mama are Rh negativ, iar tatal are Rh pozitiv, fatul poate mosteni Rh-ul tatalui, si ca este posibil sa apara probleme.
    Daca mama are Rh negativ si tatal are Rh pozitiv probabilitatea ca si copilul sa aiba Rh pozitiv este 50%. Se dezvolta o incompatibilitate intre sangele mamei si sangele copilului. Asa cum in orice reactie imunologica, un antigen care nu este cunoscut de organismul gazda va determina dezvoltarea unor anticorpi care vor incerca eliminarea antigenului respectiv. In cazul factorului Rh, sangele copilului fiind Rh pozitiv (deci poseda pe suprafata eritrocitelor factorul Rh), vine in contact cu sangele mamei (Rh negativ), deci se vor dezvolta anticorpi impotriva factorului Rh.
    Incompatibilitatea Rh la prima sarcina nu este o problema, pentru ca, in mod normal, in viata intrauterina sangele fatului nu intra in circulatia sanguina materna. Totusi in timpul nasterii (sau unui avort) sangele mamei si sangele copilului se amesteca, in circulatia mamei se vor dezvolta anticorpii.
    Acesti anticorpi devin periculosi doar la sarcinile ulterioare. Traverseaza placenta intrind in circulatia fetala si vor distruge eritrocitele fatului (boala hemolitica al noului nascut).

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari