Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Prezentatia pelviana

In general, la 40 de saptamani de sarcina, majoritatea bebelusilor sunt intorsi in pozitia optima pentru nastere, insa cam 2-3% dintre bebelusi nu se intorc si raman in pozitie pelviana.

Daca este diagnosticata din timp, prezentatia pelviana poate sa fie corectata printr-o metoda numita versiune cefalica externa, care se realizeaza cu ajutorul ecografului.

Se poate administra un sedativ usor pentru relaxarea musculaturii si astfel permite bebelusului sa se roteasca in pozitia corecta pentru nastere.

Pentru gravidutele aflate la prima nastere sansele de reusita ale procedurii sunt de 50%, iar la gravidutele aflate deja la a doua nastere, sansele cresc la 60%.

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    De precizat ca aceste incercari nu sunt deloc indicate mamicilor cu risc de nastere prematura sau cu contractii uterine premature. De asemenea cred ca in acest caz, chiar daca se poate naste natural, pentru siguranta bebelusului e mai bine operatia de cezariana.

leut
    Guest
    buna
    eu am facut manevra asta in sapt. 36 de sarcina. asa am putut sa nasc natural, la 39 de sapt.

Moderator Floricica Veterana Tinker_Bell's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2009
    Postari in forum
    10.707
    Eu nu am incercat nici o manevra de genul asta,pentru ca am avut contractii inca din luna a 5-a,si riscul era mare,am nascut prin cezariana si a fost totul ok!

Floricica Cu Vechime alexandru31's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2009
    Postari in forum
    5.678
    Buna dimineata!Baietelul a fost pe pozitie inca de pe la 20 si ceva de saptamani..In seara cand s-a declansat nasterea..cand eram la spital mi-au spus ca are o pozitie cu fata intr-o parte si trebuie intors,si m-au asezat si pe mine tot pe o parte aproape ca stateam pe burta si dupa cateva minute mi-au spus ca are traiectoria perfecta.
    Apoi la fetita era intoarsa in pozitia cefalica de pe la 30 de saptamani..dar,pe la 36 de saptamani am simtit cand s-a intors cu capul in sus..siteam deorece loviturile numai erau in partea de sus ci in partea de jos..M-am speriat un pic,pentru ca stiam ca asta inseamna cezariana...
    dar nu a durat nici o saptamana si am simtit cand a revenit in pozitia corecta.
    Cana am nascut-o a avut capusorul putin turtit in parti si mi-au spus ca e din cauza intoarcerii cu capusorul in sus,si nu a avut loc destul! Am nascut natural in apa..a fost o nastere super OK.

Floricica Novice gongi's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2010
    Postari in forum
    508
    buna!
    e un subiect care ma intereseaza mult.....noi avem 29 de saptamani si nu s a intors. medicul meu e sceptic chiar a ramas surprins ca nu era intoarsa... mi a spus ca nu mai are loc sa faca manevra.
    nu ma sperie cezariana dar as vrea sa stiu la cate saptamani s au intors bebeii vostri.

Floricica Cu Vechime alexandru31's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2009
    Postari in forum
    5.678
    Citat Postat de gongi Vezi mesajul
    buna!
    e un subiect care ma intereseaza mult.....noi avem 29 de saptamani si nu s a intors. medicul meu e sceptic chiar a ramas surprins ca nu era intoarsa... mi a spus ca nu mai are loc sa faca manevra.
    nu ma sperie cezariana dar as vrea sa stiu la cate saptamani s au intors bebeii vostri.
    ai mei pe la 28 de saptamani erau intorsi ..dar cum am scris mai sus..mandra s-a intors cu capul in sus si apoi iar in jos pe la 36 de saptamani daca imi amintesc bine...

leut
    Guest
    Citat Postat de gongi Vezi mesajul
    buna!
    al meu flacau s-a pozitionat cranian la 32 de sapt (deci ar mai fi timp pentru voi) si la 35 pelvian, la 36 am facut manevra tocmai pentru a mai putea fi facuta cu succes.

Floricica Novice gongi's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2010
    Postari in forum
    508
    OOOO ce bebelusi activi ati avut.....s au intors si asa si asa.
    Eu am simtit o cand a incercat la 26 de saptamani. s a pus de a doua in burta de am crezut ca iasa pe laterale si burta se latise rau de tot.
    I am spus medicului si mi a zis ca de aia ii este si teama ca nu are loc si ca daca a incercat odata si nu a reusit nici nu mai incearca.
    Am auzit si de cazuri care s au intors in travaliu dar nu riscam....oricum eu sunt mica in bazin si foarte slaba(am plecat cu sarcina de la 43 kg acum am 56).

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    buna.si eu vroiam sa nasc normal,dar nu sa intors fetita,mia zis d epe la 7 luni ca nu e intoarsa,si cand mi sa rupt apa la 36 de sapt,nu am avut ce face.mau bagat in cezariana.dar bine ca a trecut si acum este o fetita sanatoasa si luni face 2 anisori

Floricica Nou Venita alina suticau's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.12.2009
    Postari in forum
    75
    salut gongi si eu ca si tine am plecat cu sarcina aveam 43 de kg am ajuns la 9 luni la 58 acceasi problema am avut si eu si mai eram si mica in bazin am ajuns la cezariana ptr ca se putea lovi bebe de oasele de la bazin insa totul a fost super bine si ptr mine si ptr bebe.successsss nastere usoara

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari