Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior arysha's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2009
    Postari in forum
    3.913

Placenta praevia marginala posterioara

Buna ziua

La morfologa de 22 de saptamani mi s-a pus diagnosticul de Placenta praevia marginala posterioara plus ca e jos inserata(speram sa se ridice odata cu uterul).
    Am recomandarea de a sta cuminte fara efort,fara gimnastica(din pacate),sa nu calatoresc foarte departe in caz de urgenta.Stiu ca e riscul de nastere prematura.

As dori sa stiu de la mamici care au avut acest diagnostic la cate saptamani a-ti nascut,cum v-ati simtit si cat de des a-ti mers la medic pt control.V-a fost recomandat tratament?

Incerc sa fiu cat mai pozitiva,pt ca bebelina e activa ,acum insfarsit ma simt bine nu mai sunt greturi,dureri sau contractii,avand in vedere ca pana la 15 saptamani am fost cu iminenta de avort.
    Incerc sa nu citesc exagerat de mult pe net dar as vrea sa stiu la ce sa ma astept concret.

Multumesc

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Eu m-am confruntat cu ceva asemanator, insa nasterea prematura care a survenit nu a fost cauzata de placenta previa ci de contractii de la 18 saptamani, de la 24 de saptamani controlate doar cu perfuzii 24 din 24, de o tumoare placentara care a produs o infectie si in ziua declansarii nasterii stres si nervi din cauza serviciului. Am nascut prematur la 28 de saptamani si 3 zile, dar am cunoscut cateva mamici care au dus cu bine sarcina la termen. Cel mai mare dusman, care duce la nasteri premature este stresul, bucura-te de fiecare clipa si relaxeaza-te, sa nu stai pe scaun sa stai mai mult / complet la pat, sa nu ridici nici macar 1 litru de apa, si totul va fi bine. Iti dau aceste sfaturi nu pt a te speria ci pt ati spune ce am gresit eu si timpul nu il pot da inapoi ... Trebuie sa crezi ca va fi bine si sa gandesti pozitiv ... am observat ca doar mamele pozitive au plecat acasa cu puiutii lor ... Daca te pot ajuta cu ceva sa nu eziti.
    Modificata de paulici; 21.04.2011 la 07:09:04.

Floricica Senior arysha's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2009
    Postari in forum
    3.913
    Multumesc mult Paula.
    Eu sunt nascuta prematur la 6 luni jumate,deci sunt o dovada vie ca se poate.
    Stau cuminte si singurul efort sa zic asa sunt plimbarile scurte pana la piata cu ghiozdanul in spate.

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Si eu am avut placenta praevia si am nascut cu 1 sapt mai repede decat mi-a fost "prezis" de medic. Eu am stat mai tot timpul in pat din Nov pana in Mar cand am nascut, fiindca nu am avut voie sa depun efort deloc. Indicatia medicului a fost de a sta intinsa in pat sau semi-intinsa, in nici un caz pe scaun. N-am avut voie sa ridic absolut nimic, sa ma intind in sus, sa imping chestii mai grele, sa depun efort. A fost cea mai plictisitoare perioada a vietii mele, insa ideea a fost de a duce sarcina la termen.
    Iar nasterea in sine a fost super usoara. La 12 noaptea am avut prima contractie, la 3:30am am ajuns la spital si la 5am am nascut. Natural, fara anestezie, fara complicatii.
    Si ca sa-ti raspund la intrebari, eu n-am urmat absolut nici un tratament, iar de simtit m-am simtit bine in timpul sarcinii, cu exceptia greturilor din primele 3 luni. Cat de des am fost la control, sincer nu mai tin minte ca a fost cam demult.
    Eu zic sa nu-ti faci atat de multe ganduri negre, ci sa asculti de recomandarile medicului si va fi bine.

vbc
    vbc este offline.
    Floricica Nou Venita vbc's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2009
    Postari in forum
    21
    si eu am avut acelasi diagnostic, din pacate....asculta sfaturile medicului si stai numai in pat....eu am reusit sa nasc la 40 sapt., dar era sa o incurc in sapt. 28....asa ca ai mare grija!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari