Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita croitoru_elena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2012
    Postari in forum
    15

Pete maronii in sarcina

Buna seara azi la munca am constatat ca am cateva picaturi de maro .. am fost de urgenta la medic care mi-a prescris utrogestan 200mg si no spa .. ce sanse am sa fie bine?! mi s-a zis ca este iminenta de avort!!!!

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Elena, ce varsta are sarcina ta? Sunt sanse sa fie bine, petele maro nu inseamna neparat avort. Doctorul care te-a vazut ti-a facut ecografie, a vazut si alte semne? ai dezlipire de placenta?
    Oricum, eu n-as pune la indoiala vorbele lui, asa ca ia utrogestan, nospa, asa cum ti-a prescris, si repaos total.

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Buna! Si eu am avut aceste pete in saptamana 5 si apoi in saptamana 9! Am luat nos-pa si duphaston. Petele care indica clar eminenta de avort sunt cele de culoare rosie! Oricum, trebuie sa eviti efortul fizic cat de mult posibil! Iti doresc sanatate , o sarcina dusa la termen si un bebe sanatos!

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Citat Postat de julay Vezi mesajul
    Buna! Si eu am avut aceste pete in saptamana 5 si apoi in saptamana 9! Am luat nos-pa si duphaston. Petele care indica clar eminenta de avort sunt cele de culoare rosie! Oricum, trebuie sa eviti efortul fizic cat de mult posibil! Iti doresc sanatate , o sarcina dusa la termen si un bebe sanatos!

Si petele maro pot fi semne ale unui avort spontan.Asa am pierdut eu trei sarcini.

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    si eu iau utrogestan...dr mi-a zis ca este pt sustinerea sarcinii. nu am dureri, nici un sintom in afara de putine arsuri la stomac si stare de voma doar dimineata....am fost la control de 2 ori la 5 saptamani si acum la 8 saptamani ...iar sapt asta ma duc la analize...

Membru inregistrat la
    22.03.2012
    Postari in forum
    15
    am inceput sa iau ce mi-a prescris doctorul dar e clar ca sunt urmarita de ghinion total .. azi dimineata am sunat medicul de familie sa imi dea concediu medical cel putin cat am tratamentul si asistenta mi-a zis ca nu este doamna doctora ddar sa revin peste jumatate de ora ca sa vb cu inlocuitorul .. cum ma vedeti dumneavoastra pe mine asa am mai vazut-o eu pe ******* aia .. si sunt nevoita sa merg la munca incontinuare .. nu stiu ce o sa fac .. o sa incerc sa nu depun efort ...
    .. Doctorul ginecolog mi-a facut atat eco abdominal cat si transvaginal .. a zis ca vede sarcina dar nu vede activitate .. a zis ca probabil unde este si prea mica .. 5 saptamani .. eu acum nu stiu ce sa va zic sunt la prima sarcina si este o sarcina dorita de 3 ani de zile ...

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Citat Postat de croitoru_elena Vezi mesajul
    am inceput sa iau ce mi-a prescris doctorul dar e clar ca sunt urmarita de ghinion total .. azi dimineata am sunat medicul de familie sa imi dea concediu medical cel putin cat am tratamentul si asistenta mi-a zis ca nu este doamna doctora ddar sa revin peste jumatate de ora ca sa vb cu inlocuitorul .. cum ma vedeti dumneavoastra pe mine asa am mai vazut-o eu pe ******* aia .. si sunt nevoita sa merg la munca incontinuare .. nu stiu ce o sa fac .. o sa incerc sa nu depun efort ...
    .. Doctorul ginecolog mi-a facut atat eco abdominal cat si transvaginal .. a zis ca vede sarcina dar nu vede activitate .. a zis ca probabil unde este si prea mica .. 5 saptamani .. eu acum nu stiu ce sa va zic sunt la prima sarcina si este o sarcina dorita de 3 ani de zile ...
    Elena, fii puternica si increzatoare, eu zic ca va fi totul bine!!! La 5 saptamani de sarcina nici nu are cum sa se perceapa activitatea cardiaca a bebelusului, ea se poate observa ecografic doar incepand cu sapatama 7! Important este sa nu cari greutati, sa nu mergi mult pe jos, sa nu stai ff mult in picioare....Iti tin pumnii si ma rog sa fii bine si tu si bebe! Te imbratisez cu drag!

Floricica Veterana puiuraluca's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2008
    Postari in forum
    12.583
    eu am avut pete maronii cand am pierdut prima sarcina...nu trebuie neaparat rosii!nu te speria de diagnosticul "iminenta de avort'".ia tratamentu,evita ridicatul greutatilor,sariturile,sexul,stresul...,iar activitatea cardiaca sigur se va devea dupa saptamana a 7-a.sanatate si sarcina usoara!

mada_lyna
    Guest
    eu am avut niste mici sangerari cand avea bebe al meu parca vreo 5 luni si ceva.nu mai retin cate sapt exact.
    si mi-am sunat dr care m-a chemat de urgenta la cabinet,si mi-a zis sa nu fac efort . tot asa mi-a dat utrogestn si nospa.
    dar cauza la mine a fost ca ,din prea mult "zel"(ca sa ii spun asa),dintr-o prea mare dorinta de curatenie, m-am spalat cu prea mult zel si mi-am ranit colul. probabil m-am zgariat cu unghia putin.
    ideea e ca zicea sa ma internez sa ma tina sub obesrvatie,dar l-am convins ca ,cauza e de la ce am zis mai sus, si sa imi dea concediu medical . asa am facut. problema mea a fost doar de moment,nu am mai avut alte episoade asemenea. si a fost bine.
    mentionez ca dupa aceea am renuntat la sex(sotul era fff stersat sa nu ii dauneze copilului). era o sarcina dupa 9 ani de casnicie

mada_lyna
    Guest
    elena,la ce medic mergi? ginecolog,adica,nu de fam.

Membru inregistrat la
    22.03.2012
    Postari in forum
    15
    Da merg la ginecolog .. si mi-a zis sa iau 7 zile de ceea ce am mentionat mai sus .. si apoi sa fac iara un eco sa vedem cum mai sta treaba .. nu stiu daca sa ma alarmez dar desi i-au tratamentul parca a mai cazut cate un firicel maro .. eu sper din tot sufletul sa fie bine bine dupa aceasta saptamana si sa vada acolo activitate cardiaca!:(

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari