Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita angi78's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.04.2012
    Postari in forum
    1

Ochelari de soare

Buna,
    Am citit recent un artcol despre razele solare si sa ne protejam copii, vreau sa ii cumpar si eu ochelari de protectie pentru soare dar nu stiu daca o sa ii poarte la joaca. Ati reusit sa va convingeti copii sa poarte ochelari de soare. Articol: Ochelari de soare pentru copii | Optica Vista

Mersi,

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Oau, asta e singurul articol despre ochelarii de soare la copii pe care l-ai gasit? Fix pe un site-magazin care vinde astfel de produse? Ce recla... pardon, coincidenta...
    Modificata de roxie; 06.04.2012 la 09:21:34.

Floricica Debutanta cristina.sofia's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2012
    Postari in forum
    702
    depinde de varsta care o are copilul tau!

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    nu stiu ce sa zic...eu prefer ca vara sa o scot pe ale dimineaqta intre 9 si 11 iar seara intre 6 si 9 iar peste zi cand e prea cald sa o tin la umbra sau daca trebuie scoasa afara ii pun o palarie cu boruri largi eu nu vad nimic praactic in ochelarii de soare la copiii mici
    da! trebuie protejati dati cu crema protectoare pusa palarioara in cap hidratati dar...ochelari de soare?? nu prea sunt de acord..

mada_lyna
    Guest
    cica sunt recomandati dupa varsta de 3 ani si doar cei care au protectie UVA /UVB, sub nicio forma cei de "frumusete"(exclusiv),care costa doar cativa lei.

Floricica Debutanta cristina.sofia's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2012
    Postari in forum
    702
    eu nu cred ca trebuie sa te stresezi cu ochelarii insa daca chiar vrei ia-i unii buni u protectie impotriva razelor UV, nu din piata care sunt foarte ieftini! eu sincer nu as da banii pe asa ceva mai degraba as cumpara creme de protectie si i-as aplica-o si cand iesim afara nu doar la plaja cum cred unii oameni!

Floricica Novice Foxman8472's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Soarele nu afecteaza vederea decat in urma expunerii directe si indelungate. Cele mai cunoscute cazuri sunt acelea in care copiii fac intreceri de genul "cine rezista mai mult sa se uite direct la soare" si raman cu pete permanente pe retina. Razele UV sunt daunatoare in exces in principal pentru piele, dar sunt incredibil de necesare pentru formarea vitaminei D (7-dihidrocolesterolul reactioneaza cu razele UV pentru a compune vitamina D3). Asta este motivul pentru care femeile islamice fortate sa poarte burka (acea imbracaminte care le acopera perfect in afara de un vizor in dreptul ochilor) sufera de hipovitaminoza D.

Concluzie, daca credeti tot ce va spun toti pseudomedicii o sa ajungeti la concluzia ca viata in intregimea ei dauneaza grav sanatatii.

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    Citat Postat de mada_lyna Vezi mesajul
    cica sunt recomandati dupa varsta de 3 ani si doar cei care au protectie UVA /UVB, sub nicio forma cei de "frumusete"(exclusiv),care costa doar cativa lei.

exact ! doar cei cu protectie, nu d'aia de cativa lei, asa, pt frumusete. aia le strica vederea, copiii se chinuie sa vada prin ei
    fi'miu are, si nu ii are " de figuri " ci pt ca intradevar il deranjeaza soarele, imi spune si el si se si vede cum isi inchide ochisorii si isi fereste privirea
    cat despre creme, total de acord, dar acu vorbeam de protectia ochilor, doar nu ii dau cu crema pe ochi !

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari