Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita scumpikaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.10.2008
    Postari in forum
    17

Nodulii la sani

Nodulii la sani pot fi o problema ptr viitoarea mamica? eu am noduli la sani, medicul mi-a spus k sunt pe sistem hormonal, an de an fac ecografie ptr a-i tine sub control, Se zice k la prima alaptare e posibil sa dispara. Voi ce parere aveti ?? se poate transmite oare genetic...? ati mai auzit de cazuri in care mamica a avut noduli?

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    alaptam de 6 luni cand am simtit un nodul la sanul stang.M-am speriat, bineinteles, iar a doua zi am aterizat la medic.Era doar unul si medicul mi-a zis ca dispare in timp, nu e periculos.Asa a si fost.Aparuse nu stiu cum si de ce.Acum, dupa ce am alaptat si al doilea copil, n-a mai aparut deloc.Supraveghez destul de des.Exista totusi teama aceea pe care am simtit-o prima oara.Ce pot spune?Nu e de joaca.Si acum daca as simti vreun nodul, as merge la medic.

Membru inregistrat la
    17.10.2008
    Postari in forum
    17
    probabil aparuse de la alaptare,dar e bine k ti-a disparut.

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Buna fetelor.....eu am avut un nodul la san....duap 1 an de supraveghere din 3 in 3 luni m-am hotarat sa il scot....zis si facut....numai ca nu apucasem sa imi scot firele de la op ca am palpat din nou si surpriza....ALTUL.....am cazut pur si simplu din picioare.....am crezut ca inebunesc....medicul mi-a zis ca poate fi un chiag de sange si ca trebuie sa am rabdare(acest al 2 lea nodul era 1 cm langa operatie)...am asteptat cred ca 2 sapt si am fugit la cel mai bun medic recomandat....bla bla bla....ma intreba rezultatul de la anatomie patologica de la primul....hmmmmm.....mia- cazut fata...m-am agitata ....credeam ca vede altceva....m-a linistit si mi-a zis ca asta este sigur un fibroadenom(treaba hormonala), dar ca pe el il intereseaza rezultatul la celalalt....imi venea sa il strang de gat saii zic ca este nebun....nu trecuse o luna...de unde sa il am....in sfarsit am plecat acasa mai agitata si ingrijorata...am primit in urmatoarea sapt razultatul de la anato.pat.....FIBROADENOM....am rasuflat ususrata si cu rez si cu eco m-am dus peste medicul acre m-a op....a dat din umeri bineinteles...a zis ca ar fi bine sa fac un bebe...s-ar linisti si organismul meu....am facut si RMN...si il fac anual...acelasi sfat il primesc, dar din nefericire bebe nu vine....:(((....

Membru inregistrat la
    17.10.2008
    Postari in forum
    17
    sincer si mie mi sa zis sa ma operez,sau macar pe cel mai mare la sanul stang, insa nici nu vreau sa aud, si in plus am auzit k daca iti scoate un nodul acesta poate regenera peste un timp ptr k radacina propriu zisa ramane acolo. eu am facut ecografiile la diferite clinici pana am gasit una de mi-a placut si cum imi explica rezultatele. I-am spus doctorei k am renuntat la carne, incerc sa duc o viata mai sanatoasa,si m-am lasat de fumat , si k am observat k sau mai diminuat nodulii,aproape k nu-i mai simt, se mai inflameaza doar cu o sapt inainte sa-mi vina problema, si mi-a spus k a mai auzit cazuri de femei care au renuntat la carne(carnea contine toxine) si la fumat si a dat rezultate, eu una m-am mirat cand am auzit-o si m-am bucurat in acelasi timp, in ideea k nu e doar in capul meu ideea asta. ma rog k intre timp m-am cam apucat de fumat.....asta e alta poveste ,,...ups:D:D:D:)

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Citat Postat de scumpikaa Vezi mesajul
    sincer si mie mi sa zis sa ma operez,sau macar pe cel mai mare la sanul stang, insa nici nu vreau sa aud, si in plus am auzit k daca iti scoate un nodul acesta poate regenera peste un timp ptr k radacina propriu zisa ramane acolo. eu am facut ecografiile la diferite clinici pana am gasit una de mi-a placut si cum imi explica rezultatele. I-am spus doctorei k am renuntat la carne, incerc sa duc o viata mai sanatoasa,si m-am lasat de fumat , si k am observat k sau mai diminuat nodulii,aproape k nu-i mai simt, se mai inflameaza doar cu o sapt inainte sa-mi vina problema, si mi-a spus k a mai auzit cazuri de femei care au renuntat la carne(carnea contine toxine) si la fumat si a dat rezultate, eu una m-am mirat cand am auzit-o si m-am bucurat in acelasi timp, in ideea k nu e doar in capul meu ideea asta. ma rog k intre timp m-am cam apucat de fumat.....asta e alta poveste ,,...ups:D:D:D:)
    Fibroadenomul nu poate sa "dea inapoi", se intelege si din denumirea lui, insa chisturile pot chiar disparea....eu nu m-am confruntat cu chisturi din pacate, iar cu privire la "radacina lui"...nu are unde sa ramana pentru ca un chirurg bun rezeca acel nodul precum si in periferie (de jur in prejur), adik nu mai are de unde sa iasa acea radacina pentru ca nu mai este tesut mamar in acel loc(daca este vorba de periferie), daca este central....este cu muuult mai dificil!Al meu a fost sitiuat in cadranul inferior, dar....na...am avut ghinionul sa mai apara unul!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari