Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Minnie88's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.12.2012
    Postari in forum
    291

No-spa si scobutil in sarcina

Buna mamici,

Sunt insarcinata in 10 saptamani si duminica asta am ajuns la urgenta cu dureri de burta (contractii uterine) foarte puternice. Pana sa ajung luasem deja 1-2 no spa dar fara niciun efect.
    Mi s-a efectuat o ecografie, bebe se dezvolta foarte bine, era chiar mai marisor decat varsta sarcinii, dar s-a identificat si un hematom de aprox 2 cm, iar placenta este usor decolata.

Mi s-a precris o homoleucograma si o niste analize de urina pentru a vedea daca a aparut vreo infectie (acum 3 saptamani nu era nimic) si mi s-au prescris urmatoarele : utrogestan 200 mg/ dimineata si seara intravaginal, maxim 4 no-spa de 40 mg pe zi, daca continua durerile si uscosin supozitoare, doar daca durerile nu cedeaza la no-spa. Mi-a zis ca trebuie evitate contractiile uterine.

De sambata pana ieri, am luat aprox 2 pastilute pe zi de no-spa, deci in total 8 pastilute in 4 zile, fara niciun efect (durerea nu ceda). Luni seara si ieri seara am luat jumatate de supozitor scobutil (in total 1 supozitor), si abia ieri seara a cedat durerea. Mentionez ca durerile erau foarte urate, ca niste junghiuri puternice, incat nu mai puteam sta in picioare :(.

Momentan de vreme ce durerile au disparut, voi continua doar cu utrogestanul pe care a zis ca trebuie sa il iau pana la micsorarea hematomului.

Sunt ingrijorata pentru faptul ca am luat no-spa si chiar si acea unica doza de uscosin, chiar daca sunt luate la recomandarea medicului si pentru niste probleme reale, existente. Credeti ca ar putea afecta cu ceva? Voua v-a fost recomandat in timpul sarcinii si mai ales la inceput?

Multumesc frumos.

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Citat Postat de Minnie88 Vezi mesajul
    Buna mamici,

Sunt insarcinata in 10 saptamani si duminica asta am ajuns la urgenta cu dureri de burta (contractii uterine) foarte puternice. Pana sa ajung luasem deja 1-2 no spa dar fara niciun efect.
    Mi s-a efectuat o ecografie, bebe se dezvolta foarte bine, era chiar mai marisor decat varsta sarcinii, dar s-a identificat si un hematom de aprox 2 cm, iar placenta este usor decolata.

Mi s-a precris o homoleucograma si o niste analize de urina pentru a vedea daca a aparut vreo infectie (acum 3 saptamani nu era nimic) si mi s-au prescris urmatoarele : utrogestan 200 mg/ dimineata si seara intravaginal, maxim 4 no-spa de 40 mg pe zi, daca continua durerile si uscosin supozitoare, doar daca durerile nu cedeaza la no-spa. Mi-a zis ca trebuie evitate contractiile uterine.

De sambata pana ieri, am luat aprox 2 pastilute pe zi de no-spa, deci in total 8 pastilute in 4 zile, fara niciun efect (durerea nu ceda). Luni seara si ieri seara am luat jumatate de supozitor scobutil (in total 1 supozitor), si abia ieri seara a cedat durerea. Mentionez ca durerile erau foarte urate, ca niste junghiuri puternice, incat nu mai puteam sta in picioare :(.

Momentan de vreme ce durerile au disparut, voi continua doar cu utrogestanul pe care a zis ca trebuie sa il iau pana la micsorarea hematomului.

Sunt ingrijorata pentru faptul ca am luat no-spa si chiar si acea unica doza de uscosin, chiar daca sunt luate la recomandarea medicului si pentru niste probleme reale, existente. Credeti ca ar putea afecta cu ceva? Voua v-a fost recomandat in timpul sarcinii si mai ales la inceput?

Multumesc frumos.
    Iti spun din propria mea experienta, ca si eu am avut aceleasi probleme...in primul trimestru de sarcina dureri insuportabile, ma apucau din senin si ma faceau sa transpir instantaneu, ma apucam de birou si tremuram toata...La eco s-a vazut zona de decolare, cu toate astea nu am sangerat....Mi s-a recomandat Arefam si No-Spa de 40mg 3/zi.

Pe la 24 de saptamani am avut din nou contractii, au fost 3 zile neintrerupte...si am fost trecuta pe tratament cu Uscosin supozitor seara, Ginipral tablete, plus No-spa de 3 ori pe zi....pe care de altfel l-am luat pana la sfarsitul sarcinii...La nevoie mai puneam si supozitor. Tratamentul initial a durat 2 saptamani...asa ca daca la mine nu a fost pb....la tine doar cu un Uscosin...

Nu afecteaza cu absolut nimic, fiind unul din putinele medicamente pe care le poti lua. Si mare atentie totusi, mie mi s-a spus ca e mai periculos sa stai cu durerea fara pastila, decat sa iei pastila. Pt. ca durerea in sine antreneaza contractiile...

Sanatate!
    Modificata de Hayeti; 13.02.2013 la 13:31:00.

Membru inregistrat la
    29.12.2012
    Postari in forum
    291
    Ai dreptate Hayeti, si eu am avut dureri groaznice, ma chirceam toata de nici nu mai puteam sta in picioare, si cand am fost duminica la doctor s-a vazut hematom si decolarea. Durerile m-au lasat acum, o sa raman decat cu utrogestanul si sper sa se reduca hematomul. Tu ai avut repaus lanpat sau ti-ai continuat activitatea normala?

princess
    Guest
    La a doua sarcina mi s-au declansat crizele de colecist tot cu dureri insuportabile de imi era frica sa nu-mi pierd cunostinta. Acasa luam mereu pastile de no-spa si scobutil, iar dr imi facea direct injectii cu scobutil, crizele fiind destul de dese. Nu m-a afectat in nici un fel pe mine sau pe bebe, asa ca eu cred ca poti sta linistita din punctul asta de vedere.

Membru inregistrat la
    29.12.2012
    Postari in forum
    291
    Hayeti tu cat timp ai luat Arefam si no-spa la inceput? Si in cat timp s-au diminuat durerile? Placenta s-a prins la loc?

Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Citat Postat de Minnie88 Vezi mesajul
    Hayeti tu cat timp ai luat Arefam si no-spa la inceput? Si in cat timp s-au diminuat durerile? Placenta s-a prins la loc?
    Draga mea, eu nu sunt tocmai cel mai bun exemplu de urmat...pt. ca avand o situatie complicata acasa, cu 2 parinti bolnavi de care am grija, chiar nu m-am putut menaja absolut deloc. Asa ca la intrebarea ta daca am avut vreun repaos, iti raspund ca cu foarte mare greutate, la 24 de saptamani, cand mi-a fost foarte rau, am stat 1 zi in pat, dupa care de a doua zi n-am mai rezistat...erau atatea de facut...faceam cate ceva, ma intindeam 10 - 20 min....Nu-ti spun cand plecam la cumparaturi si ma intorceam cu carutul de piata cu cate 20 - 30 kg si asta pana la 8 luni...asa ca nu face ca mine.

Zona de decolare s-a rezolvat cred eu mai mult de la sine si cu ajutor de la Dumnezeu, pt. ca asa cum ti-am spus, eu nu m-am ferit de munca! La inceput, in primul trimestru, No-Spa luam de fiecare data cand ma apucau crizele, erau niste dureri de spate si de burta succesive, intai ma taia mijlocul si apoi imi dadea cutite pe sub burta si ma lua tremuratul de durere, tin minte ca imi apareau broboane de sudoare pe frunte. Arefam tot primul trimestru....dar, am avut 2 colege de serviciu care au avut hematom si stiu ca au luat Utrogestan toata sarcina...

Sanatate tie si lui bebica!

Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Si inca ceva...chestia cu repaosul o hotaraste doctorul...in functie de scurtarea sau deschiderea colului....mie la 24 de saptamani mi se scurtase, dar nu se deschisese...si ulterior si-a revenit...Ideea este ca daca poti sa stai mai linistita, cu atat mai bine.

Ulterior acestui episod eu am avut tot restul sarcinii burtica pietroi, cu tot Uscosin-ul si No-Spa-ul...dureri aveam mai rar dar contractiile erau mai tot timpul...aveam rare momente cand mi se relaxa burta...Si cu toate astea, am dus sarcina la 38 de saptamani, dar am nascut prin cezariana...pt. ca din cauza uterului contractat, acesta statea pe bebe ca o manusa...si nici lichid nu prea mai avea...

Cred insa ca depinde de la organism la organism, tu trebuie sa te protejezi cat poti de mult...Tin minte ca pe mine ma certa dr. mereu si-mi spunea sa stau cuminte...si eu ii spuneam ca stilul meu de viata este impus de conditiile in care traiesc, asa ca bebe ori se naste Hercule, ori nu se naste deloc :)! Si multumesc lui Dumnezeu, e un baietel puternic.

Floricica Nou Venita Reea_m's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.12.2012
    Postari in forum
    217
    La a doua sarcina si eu am avut probleme, pana la 5 luni am stat mai mult intinsa in pat, nu am avut voie pe toata perioada sarcinii sa ridic mai mult de 5 kg si chiar si dupa cele 5 luni durerile tot mai erau . Am avut utrogestan tratament si no-spa, medicul meu mi-a spus ca pot lua pana la 6 pe zi de 40 mg. Am avut nevoie de no-spa pana cand am nascut si bebelul s-a nascut sanatos si fara proleme. Medicul meu mi-a spus sa iau pe toata per tratamentului in care am luat utrogestanul un no-spa dimineata si unul seara asa ca ar trebui sa urmezi exact tratamentul prescris.
    O sarcina si o nastere usoare iti doresc si un bebe sanatos!

Membru inregistrat la
    29.12.2012
    Postari in forum
    291
    Multumesc mult pentru sfaturi si incurajari! Acum e mai bine, nu mai am dureri continue, dar daca ma agit putin mai mult prin casa sau ies afara si merg mai mult de 10 min prin frig, imediat ma taie burta in zona unde e mica decolare si hematomul. Iau utrogestan in continuare, no-spa a zis sa iau doar daca ma doare, iar miercurea viitoare am programare la medic, sa vedem cum se prezinta situatia cu hematomul, desi ma indoiesc ca intr-o saptamana sa se rezolve. Fetelor daca va spun, durerile au inceput ca un facut, vineri noaptea au inceput si s-au accentuat pana duminica. Luni dimineata trebuia sa plec cu avionul la Paris, in interes de serviciu, si duminica la amiaza am plecat cu ai mei sa fac ceva cumparaturi pt plecare. Pe drum, m-am decis sa merg la urgenta, mai ales ca sotul meu tot insista, am zis macar sa stiu care e cauza si sa fiu linistita. Cand am ajuns, m-a preluat imediat o doctora de garda f draguta, care chiar dinainte sa vada hematomul, mi-a zis ca imi recomanda ferm sa nu plec cu avionul. Dupa mi-a consultat colul, mi-a fcut echo, bebe era foarte bine, chiar m-am bucurat sa ii vad prima oara caputul, manutele, piciorusele, pana acum era doar un punctulet. Doar ca langa sacul gestational a aparut si acest hematom:(, chiar se
    minuna doctora ca nu am sangerat. Si nici macar acum nu am sangerat. Sper din suflet sa
    fie totul bine pana la urma, voi sta in pat cat e nevoie, 7 luni nu sunt deloc mult pt binele puiutui meu. Am noroc si cu parintii si sotul care ma sustin si ma ajuta foarte mult. Pana si soacra saraca s-a dus sa imi tina rand la medicul de familie, ca eu sa intru imediat.

Floricica Nou Venita linascuta's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.11.2007
    Postari in forum
    50
    oooo stai linistita
    eu am dus toata sarcina doar cu pastile....no-spa, duphastone, scobutil, vitamine....si asa mai departe.
    Si Slava Domnului, am un copil sanatos.......am dus sarcina exact 40 de saptamani....desi pe toata perioada sarcinii am avut probleme n...n......contractii, scurtare de col....pan spre lua 7-a incepea sa se si deschida....si cand sa nasc...bebe nu mai vroia afara.
    am stat de pe la 4 luni doar in pat, prin spitale si medicamenteeeeeeee pan prin saptamana 37-38 cand am zis ca nu mai are rost sa i-au medicamente...ca oricum copilul e pregatit pentru nastere.

Asa ca iti urez multaaa rabare pentru bebe si sarcina usoara incontinuare. Sa-ti ajute Dumnezeu.

pentru mine fiecare zi ce trecea era o minune (imi ziceam, a mai trecut o zi...si bebe e in burtica...si uite asa pan la 40 de saptamani) cand am mers eu la spital...ca deja imi puneam semne de intrebare... de ce bebe nu mai vine?!!!

numai bine. pupici

Floricica Nou Venita linascuta's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.11.2007
    Postari in forum
    50
    si inca un sfat, evita efortul.....lasa gatitul, curatenia, plimbarile cu masina.....are cine sa le faca
    tu pastreaza micutul ..... te asigur ca merita

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari