Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita slv_ppsc's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2013
    Postari in forum
    78

Monitorizarea miscarilor fetale, incepand cu care saptamana?

Fetelor,
    spuneti-mi, va rog, incepand cu CE SAPTAMANA si CUM este recomandat sa monitorizam miscarile fetale?
    Se merge pe principiul ca iti alegi o perioada in care bebe e mai activ si numeri 10 miscari, apoi vezi in ce interval de timp le-e realizat? Sau cum e mai bine?

merci!

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Mami, tu cauti un motiv in plus sa te stresezi?

Este o moda intre gravidute sa citeasca tot felul de chestii si sa le ea de bune pe toate, din dorinta exagerata de a face totul ca la carte....

Am trecut toate aceste stari alaturi de o buna prietena a mea... intr-o zi, cand i s-a parut ei ca se face ora 11 si bebelina nu miscase...si-a plans si sufletul de disperare. Are acum o fetita de 7 ani si pe drum inca un bebe...Aceeasi persoana citise intr-o carte ca daca bebe nu se intoarce pana la nus' cate saptamani, poate fi semn de nu stiu ce malformatie....Hai da-ma! Rand pe rand a avut toate posibilele boli si neajunsuri, dupa cum avansa cu cititul cartii, care descria sarcina pe saptamani....

Sarcina este o stare fiziologica normala....nu este o boala!

Eu in sarcina am refuzat sa citesc articole pe net sau carti, reviste...n-am stat deloc stresata de numarat, de stat cu mana pe burta, de pipait si alte alea...Si de miscat l-am simtit prima oara la 22 de saptamani, cand a inceput sa dea pumni si picioare...n-am dat atentie la nici un falfait, bula sau fluturas, cum ziceau alte descrieri....

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Si mie mi se pare ca tratezi sarcina de parca ar fi o boala si ce e scris in carti si pe net e sfant. Suntem unice, sarcina difera de la o femeie la alta, nasterea la fel...stresul, framantarile tale si facutul asta ca la carte al tuturor monitorizarilor, alimentatiei, etc streseaza copilul. Crezi ca exista garantia unui copil sanatos daca traiesti noua luni din sfaturi si experiente pescuite de pe net? Sunt femei care au facut sute de ecografii si teste, ulterior descoperind ca bebe are probleme si fete care n-au fost la controale, nu si-au mai pus sute de intrebari si au nascut un copil perfect sanatos. Cand se naste copilul ce faci? O sa treaca prin sute de stari, te vei confrunta cu sute de probleme...crezi ca vei avea timp sa postezi intrebari pe net in cazul in care trebuie sa iei o decizie rapid? Sincer, nu te condamn, e prima sarcina, dar nici n-am vazut un om atat de stresat in viata mea(si lucrul asta sigur nu-i face bine copilului tau).

Floricica Nou Venita Chrissa's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2013
    Postari in forum
    155
    Dragelor... aici nu e cazul *parerea mea* de facut 'morala' cine si cum se streseaza, eu sincer o inteleg perfect atat pe ea cat si pe toate celelalte mamici in devenire care au o groaza de intrebari si la afiseaza aici pe blog. In principiu, pentru asta e blogul, nu?? Sa intrebam si sa ne afisam parerile . Iar mamicile mai informate sau pers. binevoitoare ar putea raspunde la aceste intrebari. Doar nu e obligatoriu sa raspunzi dak ti se pare ca intrebarea respectiva e stupida sau pers. respectiva e prea stresata. sigur fata/femeia vroia niste pareri asa in general, nu sa-i fie jena sa intrebe si a2a oara o alta intrebare. Dak ne face placere, raspundem cu drag, dak nu trecem mai departe.

In legatura cu miscarile slv_ppsc eu le-am simtit devreme,pe la 16 saptamani ca niste bule de apa,sau ca si cum mi se ridica burta in interior (ca la suprafata nu se vedea). Apoi si eu ieri mi-am sunat doctorita si i-am pus intrebarea urmatoare: Cand sarcina era mai mica il simteam in 2 parti ale zilei pe bebe si seara,iar acu k e mai avansata il simt doar PUTIN seara. E vreo problema cu asta? La care mi-a zis k intr-o zi trebui sa-l simt neaparat,doar atat ca difera numarul de lovituri, si asta e normal, are si bebe altfel de zile. Iar daca nu-l simt o zi intreaga mi-a zis sa ma duc la ea sa-i ascultam inima la bebe sa vedem dak totu e in regula. Pe net citisem si eu asta ca in jumate de ora tre sa simti cel putin 10 miscari pe zi . Dar nici la mine n-a fost asa si pe siteurile mai noi de gravide scrie chiar k nu tre sa ne stresam cu numaru,daca misca e bine. Sper ca te-am lamurit cu ceva din cate am scris. Sarcina usoara si un bebe activ iti doresc

Membru inregistrat la
    31.03.2013
    Postari in forum
    78
    Iti multumesc frumos pt. intelegere si explicatii, Chrissa!Sarcina usoara si tie!

In ceea ce priveste intrebarile stupide pe care le pun, imi pare rau si promit ca o sa ma abtin sa va intreb toate tampeniile.
    Ar fi, insa, decent si din partea voastra sa marturisiti, cu toata sinceritatea, ca voi nu v-ati intrebat absolut niciodata nimic din toate astea, nu v-ati pus niciodata problemele asa cum le pun eu. De exemplu, acum am intrebat daca exista un mod incercat si de voi sau o recomandare prin care poti monitoriza miscarile lui bebe. Ce e atat de exagerat in ce am spus? Atata vreme cat in carti se vb despre asta si medicii vb despre asta, chiar nu vad de ce sunt perceputa ca o panicata doar pt ca am intrebat daca si cum sa monitorizez.
    Pe de alta parte, daca nu intrebi, atunci cum poti afla din experientele altora, cum poti invata, ca sa fii mai pregatit, sa stii ce ai de facut in situatia x sau y...?
    Credeam ca pt asta e forumul.

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    E normal sa-ti faci griji fiind prima sarcina si eu am avut multe intrebari de pus, dar CHIAR NU M-AM STRESAT DACA SA FOLOSESC SAU NU XEROXUL, SA PUN CASTI PE BURTA, SA MANANC INGHETATA...Nu mi se par foarte relevante experientele altcuiva dat fiind faptul ca o sarcina nu seamana cu alta, ce tie-ti face rau, altuia-i face bine, etc.N-o spun cu rautate, sincer, dar cred ca te stresezi prea mult incercand sa faci totul perfect. Pentru mine sarcina a insemnat o perioada relaxanta, plina de emotie, in care m-am bucurat de mancare, de carti, de plimbari...intrebarile le-am adresat medicului si totul a fost ok. Eu atatea sfaturi am primit in perioada sarcinii si in primul an de viata al copilului incat, daca era sa le urmez pe toate sunam doctorul din minut in minut sau cresteam copilul ca pe un robot. Fiica-mea are doi ani si jumatate si e perfecta, fara sa-i pun 10 caciuli iarna, fara s-o tin in casa pana dupa botez, fara sa o indop cu mancare pana la 6 luni, fara sa-i administrez sfintele palme la fund pe care mi le recomanda cu caldura alte mamici, fara sa-i cantaresc mancarea si exemplele ar putea continua la infinit....Inteleg sa ai intrebari cand sarcina nu evolueaza ok, dar atata timp cat totul a fost perfect pana acum, de ce te stresezi?

sadia
    Guest
    Trebuie sa intelegi ca nimeni nu-ti vrea rau ca s-a plictisit de topice deschise.........nuuuuuuuu!Te stresezi tu fara nici un sens,ii faci rau copilului,se vor transforma in atacuri de panica ,burtica creste,iti va fii rau.Cand va veni bebe tu vei fii deja obosita,cand pe atunci trebuie sa fii super fresh......deci lasa sarcina in pace,bucura-te de tine ,de sot,familie,burtica merge bine,nu te preocupa.

sadia
    Guest
    A si inca ceva NICIODATA nu se cresc copii dupa carti si nici burtici....

Membru inregistrat la
    31.03.2013
    Postari in forum
    78
    Da, fetelor, inteleg ce spuneti si incerc sa fiu mai relaxata. Sa stiti ca aceste mici detalii nu ma streseaza atat de tare cat, poate, pare, chiar nu reprezinta un motiv real de ingrijorare, dar am mers pe principiul ca mai bine sa intreb totusi acolo unde am mici dubii.
    Eu va multumesc pt. incurajari! :)

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Fetelor, nu va suparati pe mine, dar are dreptate sa isi faca griji de genul asta. Eu am o cunostinta care, la fel cum spuneti voi, nu s-a mai stresat atat, nu se chinuia cu grijile daca vedea ca bebelache nu misca mereu si s-a trezit sa se ingrijoreze abia dupa ce l-a simtit foarte slab, aproape deloc, vreo 2 zile la rand. Cand a ajuns la eco, era prea tarziu, se strangulase cu cordonul. Daca ar fi fost atenta sa vada ca incepe sa se miste mai putin si sa caute motivul, ar fi vazut problema cu cordonul si putea incerca cateva varinate..

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari