Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Senior madalinutzamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906

Moartea fatului inainte de nastere

Sunt socata si totodata speriata. In aceasta saptamana am auzit 2 cazuri care m-au socat profund. Una despre o fata careia i-a murit baietelul cu 3 saptam,ani inainte de nastere, ea zice ca fiind foarte micuta si slaba s-a sufocat, apoi astazi, alt caz, o familie instarita, care-si doreu enorm copilasul, le-a murit fetita inainte sa se nasca cu 1 saptamana deoarece cordonul ombilical era numai noduri si fetita s-a sufocat.
    M-a apucat o teama profunda si...stau si ma gandesc, cum in secolul 21, cu atatea ecografe si investigatii inca se mai pot intampla astfel de cazuri.
    De aceea am decis sa merg mai des decat 1 luna la control, si cu ajutorul bunului Dumnezeu, sa stiu ca totul va fi bine.
    Voi cunoasteti cazuri de genul acesta?

Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169
    Eu una nu cunosc si sincer nici nu cred ca-ti face bine sa te gandesti atat de mult la povestile astea. Fii pozitiva, atenta la sarcina ta, increzatoare si totul va fi bine :) In ceea ce-i priveste pe cunoscutii tai care trec prin aceste tragedii, imi pare nespus de rau pentru ei si le doresc putere ca sa depaseasca momentul.
    Modificata de pavalina; 03.07.2013 la 13:26:49.

sadia
    Guest
    Stai departe de povestile astea acum..........

Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906
    Citat Postat de sadia Vezi mesajul
    Stai departe de povestile astea acum..........
    Sunt de acord cu tine dar...cine mi-a povestit spre exemplu parca vroia cu orice pret sa aflu tocmai eu, mai ales ca sufar de paranoia si pun imediat la suflet...

sadia
    Guest
    Nu le baga in seama pur si simplu.........eu nici nu vroiam sa aud o stire macar in timpul sarcini.

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    da am auzit si eu ceva de genul si tot cand eram insarcinata....si nu mi-a picat bine deloc, iar de atunci va spun sincer daca mai deschdea cineva un stfel de subiect plecam sau rugam persoana respectiva sa nu mai continue!si tu incerca sa nu mai citesti astfel de stiri si sa eviti sa stai la stfel de dicutii!

Moderator Floricica Veterana andreuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2007
    Postari in forum
    11.694
    Mada nu te incarca negativ si lasa-ti psihicul linistit ca sarcina sa iti evolueze frumos pana la capat. Sincera sa fiu m-a alarmat si pe mine titlul insa am speranta ca este bine totul si asa o sa fie pana la finalul sarcinii apoi sa imi tin in brate copila sanatoasa. Asa sa faci si tu.
    Citat Postat de madalinutzamamy Vezi mesajul
    Sunt socata si totodata speriata. In aceasta saptamana am auzit 2 cazuri care m-au socat profund. Una despre o fata careia i-a murit baietelul cu 3 saptam,ani inainte de nastere, ea zice ca fiind foarte micuta si slaba s-a sufocat, apoi astazi, alt caz, o familie instarita, care-si doreu enorm copilasul, le-a murit fetita inainte sa se nasca cu 1 saptamana deoarece cordonul ombilical era numai noduri si fetita s-a sufocat.
    M-a apucat o teama profunda si...stau si ma gandesc, cum in secolul 21, cu atatea ecografe si investigatii inca se mai pot intampla astfel de cazuri.
    De aceea am decis sa merg mai des decat 1 luna la control, si cu ajutorul bunului Dumnezeu, sa stiu ca totul va fi bine.
    Voi cunoasteti cazuri de genul acesta?

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    off stiu cum este sa stai stresata ... eu de la 26 de sapt am aflat ca bebe are cordonul luat in jurul gatului....am crezut ca inebunesc... plangeam tot timpul. mai ales cand nu misca cateva ore deja incepeam sa tremur si ma rugam sa miste.. dar baieteii o fac mai rarut...dar am mers mai departe si nici nu ascultam stiri de genul acesta.. am avut incredere ca totul v.a fi bine.. mergeam din 2 in doua saptamani la control si bebe era bine.. am nascut la 38 de saptamani pt ca bebe era mare.. 4.40 kg 55 cm.. acum suntem baieti mari aproape de 9 luni.....eu zic sa nu te mai stresezi si gandeste pozitiv...sarcina usoara ...

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Mada,fi pozitiva,totul o sa fie bine,iar bebe cu siguranta este sanatos!Sunt oameni rai sau invidiosi cei care ti-au spus de dramele acestea si nu merita sa te consumi.Asculta sfatul nostru si stai linistita,e perioada cand nu trebuie sa te stresezi cu nimeni si nimic.pupici multi

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    CU vreo 2 saptamani inainte nastere, la ProTv dadusera stiri cu femei carora le murise copilul sau murisera ele in timpul nasterii. E de prisos sa iti spun ca facusem o fobie de doctori acre m-a tinut acasa pe tot parcursul travaliului. Abia cand am inceput sa sangerez si contractiile erau dementiale am ajuns si eu la spital. Unde, surpriza, copilul era angajat deja pe canal si s-a nascut imediat ce am ajuns pe masa de nasteri. Ce vreau sa zic este ca abia acum realizez cat noroc am avut. In cel mai rau caz, puteam sa il pierd si pe el si sa fac si eu hemoragie serioasa.

Asa ca, nu te mai gandi la chestiile astea, pentru ca ai sa iit provoci o stare de anxietate teribila, cum am facut eu si nu va fi bine. Crede-ma. Pe fond de anxietate, contractiie uterine se acutizeaza, pulsul tau si al fatului o iau razna, cresti riscul de hipertensiune si pentru ce? Eu am ajuns la concluzia ca daca esti calma si nu te gandesti ca ti se poate intampla, nu ti se intampla..

Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906
    Aveti dreptate dragele mele. Eu am avut inca de la inceputul sarciniidiverse intrebari care ma cam bagau in sperieti. Ne-am dorit foarte mult acest copilas, mai ales ca mai este si fetita si tot timpul am avut si am impresia ca ceva rau se va intampla. Sarcina decurge foarte bine si eu sunt sanatoasa tun. "Fericiti cei saraci cu duhul", este premiza mea, ca cine n-are net nu se agita si cauta tot felul de intrebari. Dar va multumesc pentru cuvintele frumoase, sunt eu prea bleaga, insa sa te pui in pielea acelor femei saracile...nici nu vreau sa ma gandesc ce a fost in sufletul lor.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari