Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182

Mentinerea sanatatii intime in preconceptie, sarcina si dupa nastere

Copiii nu vin mereu atunci cand sunt programati si, de multe ori, se lasa destul de mult asteptati. Tocmai de aceea, daca ne dorim foarte tare un copil si facem toate pregatirile necesare pentru conceperea lui, sanatatea intima este una dintre prioritatile femeii. Dincolo de controlul obligatoriu la medic si dincolo de igiena zilnica obligatorie, ca femei, trebuie sa transformam preventia in rutina si sa folosim zilnic produse de cea mai buna calitate, pentru a nu ne supune riscului aparitiei infectiilor, de la sapunuri si geluri speciale pentru zona intima, pana la lenjerie si absorbante din bumbac si alte materiale naturale.

Grija pentru sanatatea intima trebuie continuata atat pe intreaga perioada a sarcinii, cand riscurile infectiilor sau dereglarilor de pH vaginal cresc, dar si dupa nastere, cand zona intima este foarte sensibila, ceea ce presupune o atentie sporita la produsele cu care aceasta vine in contact.

Cum ne protejam sanatatea intima in aceste perioade fericite din viata noastra? Iata un subiect pe care il deschidem astazi si care isi asteapta dezbaterea alaturi de Lady.A - consultant Anion Care, o gama de produse destinate ingrijirii zonei intime a femeilor, despre care veti afla mai multe pe parcursul discutiei.

Lady.A va raspunde intrebarilor si curiozitatilor voastre despre sanatatea intima a femeii, vorbind atat din perspectiva de consultant, cat si din perspectiva de femeie cu aceleasi griji si nevoi ca noi toate.

Spor la discutii!

Floricica Nou Venita Lady.A's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2014
    Postari in forum
    15
    Buna, dragi mamici si viitoare mamici

Ma bucur foarte tare sa ma alatur voua si sa dezbatem aici subiecte referitoare la ceea ce ne preocupa cu prioritate, inca din momentul in care am aflat ca vom devein mamici. Sunt convinsa ca vom invata foarte multe lucruri unele de la altele si ne vom putea impartasi atat ideile, temerile si incurajarile, cat si cunostintele despre protejarea sanatatii noastre intime in perioada preconceptiei, in timpul sarcinii si dupa nastere.

Si daca tot vorbim de sanatate intima, va adresez deja o intrebare: voi ce produse de igiena folositi pentru protectia proprie si pentru preventia iritatiilor si infectiilor, mai ales in perioadele mai sus mentionate, cand zonele intime sunt foarte sensibile?

Floricica Avansata GeorgianaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Buna ziua!
    Inainte foloseam geluri pentru igiena intima, insa, dupa ce m-am informat si am aflat ca pot fi nesanatoase si ca cel mai bine folosim doar apa, sau apa si un sapun delicat, am abordat aceasta varianta si nu am probleme.In plus, mentinerea igienei intime zilnic ne protejeaza de probleme, astfel, cred ca este indicat ca dupa fiecare mers la baie sa folosim servetele delicate.

Membru inregistrat la
    13.08.2014
    Postari in forum
    15
    Sonia, asa cum i-am spus si Georgianei, mai sus, trebuie sa fim foarte atente atunci cand achizitionam produsele de igiena intima, de la gelurile si sapunurile speciale, pana la absorbantele pentru uz zilnic sau cele pentru zilele de menstruatie. In general, daca ingredientele unui produs nu ne sunt clare, este mai bine sa nu-l achizitionam. Acesta poate face mai mult rau decat bine. Un sapun/gel de igiena intima/servetel intim nepotrivit ne va deregla ph-ul vaginal si vom fi supuse riscului aparitiei infectiilor, inflamatiilor, alergiilor etc.
    La fel si in cazul absorbantelor. Majoritatea celor din comert sunt fabricate din plastic si hartie reciclata, inalbita cu clor. Acest lucru nu este negat nici macar de producatori, clorul fiind modalitatea prin care materialele respective sunt dezinfectate insa, in acelasi timp, aceste absorbante contin dioxina, care intra in contact cu zona noastra sensibila la fiecare utilizare.
    Tocmai de aceea, recomand folosirea produselor de calitate, din bumbac organic, care sa ne protejeze.
    Aceasta protectie este bine sa o continuam si in zilele fara menstruatie, chiar si in perioada sarcinii, cand menstruatia lipseste. Un absorbant din bumbac, STERIL, pentru uz zilnic, ne va proteja mereu zona intima de lenjeria de dantela sau chiar de cea din bumbac, despre care nu stim cat este de sterila.

Citat Postat de Sonia5 Vezi mesajul
    Buna ziua.

Foarte interesant subiectul deschis.

Eu personal folosesc doar sapun special destinat zonei intime. Parerea mea este ca o femeie, indiferent de stadiul in care se afla (aspiranta, burtica, mamica) sau indiferent de perioada din luna,ar trebui sa aiba o igiena intima la frl de riguroasa.

Dvs ce ne sfatuiti?

Membru inregistrat la
    13.08.2014
    Postari in forum
    15
    Georgiana, este foarte adevarat ca e mai bine sa folosim un sapun delicat si apa, in locul gelurilor intime, despre a caror compozitie nu suntem foarte sigure. Trebuie insa sa acordam atentie si servetelelor de care aminteai. Unele, in special cele cu foarte mult parfum, pot fi daunatoare. Ne pot deregla ph-ul vaginal, ceea ce poate duce la aparitia infectiilor, iritatiilor etc. Aceeasi mare grija trebuie sa o acordam si cand ne cumparam absorbantele pentru zilele de menstruatie. Putina lume stie ca acestea sunt fabricate din plastic (partea evidenta) si hartie reciclata, inalbita cu clor si geluri absorbante sintetice.

Citat Postat de GeorgianaR Vezi mesajul
    Buna ziua!
    Inainte foloseam geluri pentru igiena intima, insa, dupa ce m-am informat si am aflat ca pot fi nesanatoase si ca cel mai bine folosim doar apa, sau apa si un sapun delicat, am abordat aceasta varianta si nu am probleme.In plus, mentinerea igienei intime zilnic ne protejeaza de probleme, astfel, cred ca este indicat ca dupa fiecare mers la baie sa folosim servetele delicate.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Nu folosesc decat apa cu bicarbonate si ceai de gabenele/musetel si de 2 ori pe luna pelin (in sarcina nu am folosit) si nu am avut probleme )))

Membru inregistrat la
    13.08.2014
    Postari in forum
    15
    Este foarte bine. In fond, ingredientele naturale sunt cele mai bune! Dar acum, in timpul menstruatiei, ce fel de absorbante folosesti?

Citat Postat de cryssa Vezi mesajul
    Nu folosesc decat apa cu bicarbonate si ceai de gabenele/musetel si de 2 ori pe luna pelin (in sarcina nu am folosit) si nu am avut probleme )))

Membru inregistrat la
    13.08.2014
    Postari in forum
    15
    In primul rand, trebuie sa citim cu mare atentie etichetele si sa urmarit doar acele produse pe baza de ingrediente naturale. Nu mai e un secret si si termenul de valabilitate ne da un indiciu foarte clar in ceea ce priveste componenta naturala a unui produs (cele cu termen de valabilitate mai mic au la baza ingrediente naturale).
    Atentia noastra trebuie sa fie marita in zilele de menstruatie, cand in aproximativ doua ore de utilizare a unui absorbant obisnuit, nesteril si fara fibre naturale, se pot dezvolta circa 107 bacterii/mm2!

Absorbantele obisnuite au in componenta un continut ridicat de hartie, plastic si alte materiale, reciclate si inalbite cu clor. Marea lor majoritate pot provoca eruptii cutanate, iritatii, inflamatii si infectari ale tractului urinar, in special daca femeile prezinta o sensibilitate mai mare a pielii, in zonele intime, si sunt predispuse la infectii bacteriene si inflamatii vaginale, in perioada menstruatiei.

Tocmai de aceea recomandam doar produsele cu suprafata de bumbac si compozitie naturala. Ati incercat vreodata?

Citat Postat de Sonia5 Vezi mesajul
    Si cum stim sa alegem produse bune care sa nu afecteze ph-ul, flora si altele?

teodoraioana
    Guest
    Buna, as avea o intrebare...Eu folosesc sapun de bebe si pt corp sau gel de dus cu ulei de argan. Inainte am avut un gel intim cu acid lactic parca dar mi se usca zona f tare si acum nu mai folosesc.. mi-as cumpara iar un gel/sapun intim dar sincer ma duc la raion si efectiv nu stiu ce sa aleg. Sunt minim 15 produse si habar nu am care e bun si nu mi-ar face probleme... eu sunt insarcinata acum... aveti un sfat? Sau nu aveti voie sa ne spuneti o marca a unui produs care sa fie neutru sau sa nu cauzeze ceva rau.. :-( multumesc

teodoraioana
    Guest
    Daca nu puteti sa ne scrieti aici macar in msg privat.. chiar ne-ar ajuta mult... multumim :-)

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Citat Postat de Lady.A Vezi mesajul
    Este foarte bine. In fond, ingredientele naturale sunt cele mai bune! Dar acum, in timpul menstruatiei, ce fel de absorbante folosesti?

Mereu am folosit numai always cand eram mai tinerica am folosit ob -uri si aveam mereu probleme cu infectii vaginale acum sunt fff multumita si chiar nu am probleme deloc.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari