Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata GeorgianaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999

Membrane rupte prematur

Buna ziua!

Va rog sa-mi spuneti daca vi s-a intamplat in vreo sarcina sa vi se fisureze membranele amniotice si daca a fost posibil sa vi se repare prin repaos sau medicatie.Mie mi s-au rupt la 15 saptamani si,din pacate,nu mi s-a putut salva sarcina,chiar daca copilasul meu iubit era sanatos si bine dezvoltat.Am impresia ca intai s-au fisurat,deoarece imi amintesc ca,cu cateva zile inainte de a pierde lichid amniotic in cantitate semnificativa,este posibil sa fi pierdut cate putin si nu mi-am dat seama despre ce e vorba,pentru ca in acelasi timp aveam si scurgere normala sarcinii si administrarii de Arefam.As vrea sa stiu daca s-ar fi putut preveni pierderea sarcinii daca observam acele scurgeri mici de lichid mai din timp,in conditiile in care membranele ar fi putut fi doar fisurate?Sau ar fi ajuns oricum,sa se rupa?

Multumesc!

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Draga mea, nu mi s-a intamplat asa ceva...insa, la maternitate am cunoscut doua fete carora li s-au fisurat membranele pe la 28 saptamani. Ambele au stat internate pana au nascut, icam la 36 de saptamani. Faceau tratament ( nu am retinut cu ce, stiu doar ca era un medicament care ajuta plamanii bebelusului sa se dezvolte) si stateau in pat cam toata ziua. ZIlnic se verifica starea bebelusului.

In cazul tau, cred ca problema a aparut mult mai devreme ca la ele...Nu aveai cum sa previi, si nici nu se putea interveni pentru a-l salva pe bebe...
    Stiu ca e greu, doar imi imaginez durerea ta...nu am cum sa o simt.Fii optimista si gandeste-te ca la sarcina ce va urma totul va fi bine si vei avea un bebe minunat:)

Iti doresc multa sanatate si putere de a depasi durerea...

Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Da,se face tratament cu tocolitice pentru a mai duce sarcina si pentru a matura plamanii copilasilor,dar asta numai daca sarcina are mai mult de 20-25 saptamani,din cate am retinut.Intr-adevar,din pacate la mine totul s-a intamplat mult prea brusc,mult prea devreme...Imi doresc din suflet si ma rog la Dumnezeu ca la viitoarele sarcini sa-mi aduc copilasii pe lume fara probleme si sa fie totul bine si asta doresc tuturor mamicilor.Un bebe minunat deja aveam in burtica si sper ca Dumnezeu sa mi-l trimita inapoi.Iti multumesc pt raspuns.Sanatate si tie si copiilor tai.

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Sanatate multa, iti doresc din suflet, Georgiana:) Cu ajutorul lui Dumnezeu, totul va fi bine:)

Floricica Nou Venita lauramaria5's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2010
    Postari in forum
    103
    Draga mea nu aveai ce sa faci...la mine anul trecut s-au rupt la 23 de saptamani si am stat internata o saptamana,am nascut la 24 de saptamani si fetita mea a trait 4 zile.
    Nu mi s-au facut injectii cu dexametazona,nu stiu de ce,nici medicul la care merg acum nu intelege de ce nu mi-au facut...poate asa a fost sa fie...
    Iti doresc multa putere,sa te impaci cu tine si sa poti depasi momentul,stiu cum este...
    Eu acum am un bebe in burtica si multa speranta in suflet,ceea ce-ti doresc si tie sa ti se intample atunci cand vei fi pregatita din toate punctele de vedere.

Floricica Nou Venita danielalowetony's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.06.2013
    Postari in forum
    1
    stai linistita oricum se rupeau.am intalnit o doamna cat am stat internata in spital pentru a o naste pe fetita mea si avea aceiasi problema doar ca avea sarcina mult mai mare avea 32 de saptamani.si avea membranele fisurate apoi s-au rupt i-a facut cezariana de urgenta.oricum saraca a stat numai in perfuzii deci greu de crezut ca daca s-au fisurat nu se vor rupe.copilul incepe sa miste si preseaza pe membrane asa ca nu te supara dumnezeu te va ajuta sa ai un copil daca asa e dat sa fie.multa sanatate din partea mea

Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Citat Postat de lauramaria5 Vezi mesajul
    Draga mea nu aveai ce sa faci...la mine anul trecut s-au rupt la 23 de saptamani si am stat internata o saptamana,am nascut la 24 de saptamani si fetita mea a trait 4 zile.
    Nu mi s-au facut injectii cu dexametazona,nu stiu de ce,nici medicul la care merg acum nu intelege de ce nu mi-au facut...poate asa a fost sa fie...
    Iti doresc multa putere,sa te impaci cu tine si sa poti depasi momentul,stiu cum este...
    Eu acum am un bebe in burtica si multa speranta in suflet,ceea ce-ti doresc si tie sa ti se intample atunci cand vei fi pregatita din toate punctele de vedere.
    Imi pare foarte rau pentru ce ti s-a intamplat...e cumplit sa treci prin asta...stiu ca in mod normal,daca sarcina are mai mult de 20 saptamani,parca,in caz de nastere prematura trebuie facute anumite injectii pentru a maturiza plamanii copilasului...dar exista posibilitatea ca totusi sa fie in zadar,depinde si de greutatea bebelusului...trebuie sa ne gandim ca orice se intampla,se intampla pentru ca asa vrea Domnul;toate au o explicatie.Ti s-a dat vreun motiv pentru care ti s-au rupt membranele?Stiu ca se poate intampla daca exista vreo infectie,datorita colului,in insuficienta cervico-istmica,de la fumat,stres...se fac si anumite investigatii in timpul sarcinii pentru a depista daca ai risc de nastere prematura;eu nu stiam asta,am aflat dupa ce mi s-a intamplat.Daca doresti sa ti le faci acum,pentru a sta linistita,ti le voi spune.Multumesc frumos de urari si-ti doresc sarcina usoara,fara probleme si sa ai nastere usoara si un copil sanatos!

Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Citat Postat de danielalowetony Vezi mesajul
    stai linistita oricum se rupeau.am intalnit o doamna cat am stat internata in spital pentru a o naste pe fetita mea si avea aceiasi problema doar ca avea sarcina mult mai mare avea 32 de saptamani.si avea membranele fisurate apoi s-au rupt i-a facut cezariana de urgenta.oricum saraca a stat numai in perfuzii deci greu de crezut ca daca s-au fisurat nu se vor rupe.copilul incepe sa miste si preseaza pe membrane asa ca nu te supara dumnezeu te va ajuta sa ai un copil daca asa e dat sa fie.multa sanatate din partea mea
    Multumesc,sanatate si tie si fetitei tale!

Floricica Nou Venita lauramaria5's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2010
    Postari in forum
    103
    Citat Postat de Georgiana_Georgiana Vezi mesajul
    Imi pare foarte rau pentru ce ti s-a intamplat...e cumplit sa treci prin asta...stiu ca in mod normal,daca sarcina are mai mult de 20 saptamani,parca,in caz de nastere prematura trebuie facute anumite injectii pentru a maturiza plamanii copilasului...dar exista posibilitatea ca totusi sa fie in zadar,depinde si de greutatea bebelusului...trebuie sa ne gandim ca orice se intampla,se intampla pentru ca asa vrea Domnul;toate au o explicatie.Ti s-a dat vreun motiv pentru care ti s-au rupt membranele?Stiu ca se poate intampla daca exista vreo infectie,datorita colului,in insuficienta cervico-istmica,de la fumat,stres...se fac si anumite investigatii in timpul sarcinii pentru a depista daca ai risc de nastere prematura;eu nu stiam asta,am aflat dupa ce mi s-a intamplat.Daca doresti sa ti le faci acum,pentru a sta linistita,ti le voi spune.Multumesc frumos de urari si-ti doresc sarcina usoara,fara probleme si sa ai nastere usoara si un copil sanatos!

La mine colul e vinovat,este fff moale si cand bebe creste si apasa colul se deschide ...acum am facut cerclaj cu 2 fire la 16 saptamani si stau la pat cu perfuzii -gynipral .Mi se dau 80% sanse sa ajung la 37 de saptamani,sunt optimista mi se pare un procent bun.
    Injectii se fac cu dexametazona ,am scris ca nu siu de ce nu mi-au facut.Fetita mea cantarea 600 de gr si avea 37 cm la 24 de saptamani...la Polizu ar fi trait sigur dar la Craiova a trait numai 4 zile

Floricica Nou Venita cornelia32's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2012
    Postari in forum
    6
    Offf cate cazuri disperate, credeam ca doar eu am trecut prin asa ceva.Mie mi s-au rupt membranele la 32 sapt am stat 2 zile cu injectii ptr dezvoltarea plamanilor si apoi mi-au provocat nasterea. Am nascut o fetita de 1900 g si 45 cm dar m-am chinuit mult cu ea era cat o pisicuta a stat 3 sapt la incubator si apoi mia dat-o la san... offf nu vreau sa treaca nimeni prin ce am trecut eu. Dar tot raul spre bine acum avem 7 luni.
    Sanatate multa si fiti puternice
    Modificata de cornelia32; 06.06.2013 la 19:31:09.

Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Citat Postat de cornelia32 Vezi mesajul
    Offf cate cazuri disperate, credeam ca doar eu am trecut prin asa ceva.Mie mi s-au rupt membranele la 32 sapt am stat 2 zile cu injectii ptr dezvoltarea plamanilor si apoi mi-au provocat nasterea. Am nascut o fetita de 1900 g si 45 cm dar m-am chinuit mult cu ea era cat o pisicuta a stat 3 sapt la incubator si apoi mia dat-o la san... offf nu vreau sa treaca nimeni prin ce am trecut eu. Dar tot raul spre bine acum avem 7 luni.
    Sanatate multa si fiti puternice
    Slava Domnului ca ati deposit momentul critic,iar acum fetita ta este bine.Fiecare credem ca numai noua ni s-a intamplat,dar uite...din nefericire,sunt atatea cazuri,iar in unele dintre ele nu s-a putut face nimic...cum a fost si in cazul meu...e groaznic sa treci prin asa ceva...e groaznic sa pierzi un copil,indiferent de varsta sarcinii...e acelasi sentiment,pentru ca este puiul tau,nu conteaza ca s-a intamplat la 15 saptamani sau la mai multe...nimic nu compenseaza si nu sterge durerea...La tine care a fost cauza ruperii membranelor?Sanatate tie si fetiteti tale!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari