Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Membrane fisurate

Fisurarea membranelor amniotice este unul din semnele ca bebe se pregateste sa vina pe lume. Fisurarea membranelor poate fi periculoasa deoarece lichdul se scurge putin cate putin si se poate ca viitoarea mamica sa nu observe sau sa nu ii dea importanta. Orice scurgere de lichid trebuie anuntata medicului deoarece in cazul in care este vorba de o fisura de membrane de exemplu si deci pierdere de lichid amniotic nasterea bebelusului trebuie sa apara in maxim 48 de ore deaorece din cate am inteles, nu poate sta mai mult in burtica fara lichid amniotic.

Floricica Debutanta mykyduta1976's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.07.2010
    Postari in forum
    902
    Buna,

Asa este numai ca depinde de perioada la care perforeaza membanele......daca este inainte cu mult de termen aunci se incearca refacerea lichidului......
    Daca este la termen trebuie in maxim 6 ore sa se mearga la maternitate.
    Asa am patit eu....Era intr-o joi 10.12.2009 pe la ora 20 am simtit ca imi curge ca si cum ar trebui sa mergi la toaleta. M-am intins in pat , nu mai curgea ....imi curgea numai cand ma asezam pe WC. Am sunat medicul si mi-a spus ca am membranele fisurate si sa incerc sa perg la maternitate. Asa am si facut. Am ajuns la maternitate in jurul orei 23:30. Acolo medicul de garda m-a consultat sa vada daca asa este si m-a internat (in timpil controlului s-a rupt de tot). Contractii aveam din 3 in 3 minute dar nedureroase (nu simteam nimic). Asa am stat pana dimineata la 9:30 cand am facut ecografie si s-a constatat ca lichidul este in cantitate minima si trebuie sa intru in operatie (din cauza problemelor la ochi a trebuit sa fac cezariana). La 10:20 intram in operatie ....la 11 am nascut......si asta a fost. Nu stiu cum ar fi fost in cazul unei nasteri normale, dar eu nu aveam nici dimineata dilatatie decat 2.

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Si mie mi s-au fisurat membranele la prima nastere. Stateam in pat si cand m-am intors pe o parte am avut impresia ca pierd urina, chestie care nu mi se mai intamplase pana atunci. M-am dus la baie si am avut senzatia ca urinez putin. Cand m-am asezat din nou in pat si am dat sa ma rasucesc am patit acelasi lucru. Iar la baie, iar in pat si tot asa pana mi-am dat seama ca totusi pierd lichid. Asta se intampla pe la 2 noaptea. Contractiile au inceput pe la 5 - 6 dimineata, iar la ora 9 aveam abia dilatatie 3. Am nascut la 13.30.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari