Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mmonik's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.07.2012
    Postari in forum
    20

Lipsa emisferelor cerebrale la ecografie??

Buna !! Eu sunt noua pe acest forum si as vrea sa discut cu voi una din problemele mele .
    Am 29 ani si sunt insarcinata in 14 sapt. La ecografia de la 10 s 3 z d-na dr a spus ca nu a vazut plexurile coroide din care se formeaza emisferele cerebrale, deci are capul fara creierul mare dar in rest bebe este dezvoltat normal. M-am speriat si am fost la Bucuresti la Polizu unde mi s-a spus acelasi lucru si mi se recomandase intreruperea sarcinii. Numai ca eu am mai vrut sa ascult si o alta parere si m-am dus la dr Camen la Craiova, unde si dansul mi-a confirmat, dar a spus ca oricum o sarcina nu se intrerupe numai ca se vede la ecograf ceva. Ecograful nu pune un diagnostic cert in asemenea problema si ca trebuie sa ma astept sa fac amniocenteza.
    A mai patit cineva asa ceva ?? Va multumesc !!

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Probabil ca o problema exista din moment dat ce 3 medici ti-au spus acest lucru, insa cu siguranta e nevoie si de alte investigatii mai amanuntite pt a se pune clar un diagnostic. Cred ca e vorba de anencefalie din ce povestesti tu, iar problema asta de obicei apare din cauza lipsei de acid folic in organism, care poate provoca malformatii ale creierului..adica dezvoltarea incompleta a acestuia sau chiar lipsa lui.Din reportajele pe care le-am vazut pe tema asta, copiii cu anencefalie din pacate, de cele mai multe ori, nu supravietuiesc decat cateva ore.Insa un medic priceput e cu siguranta in masura sa iti spuna mai exact despre ce e vorba si sa te indrume in directia corecta.Nu ezita sa faci toate analizele necesare. Multa sanatate!

Membru inregistrat la
    27.07.2012
    Postari in forum
    20
    Multumesc pentru raspuns !! O sa fac toate analizele necesare care mi le recomanda medicii, dar cel care pune intr-adevar diagnosticul este amniocenteza si o sa mai am de asteptat putin.Marti o sa ma duc sa fac alt ecograf si dublul test.
    Nu vreau sa ma grabesc pentru ca am auzit de atatea sarcini aparent care aveau probleme , care nu au fost suficient investigate , dar care ulterior s-a dovedit ca acei copii erau perfect sanatosi.....numai ca era prea tarziu pentru ca mamele au renuntat foarte repede la ei.
    Voi reveni cu rezultatele de la eco. Multa sanatate !!

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Ceea ce descrii tu suna a holoprozencefalie- nu sunt dr, poate gresesc- Holoprosencephaly - Wikipedia, the free encyclopedia

Fiind intr-un grup de suport pt parintii copiilor cu T13-T18 (una din cauzele malformatiei mentionate mai sus), pot sa iti spun ca am auzit si de supravietuitori cu aceasta malformatie. In general e grava- eu nu zic ca bebelusul tau ar avea asa ceva, repet, nu sunt dr!
    Dar fiind dintr-un grup de parinti ai caror copii sunt etichetati ca fiind "incompatibili cu viata" (desi uite, fetita mea tocmai a implinit 15 luni si o duce bine), pot sa iti spun ca NICI UNUL dintre parintii care a decis sa duca sarcina pana la capat nu au regretat. Au avut sansa sa vada copilul, sa ii ureze bun venit, sa isi ia bun ramas, au celebrat existenta acelui copil si nu au fost ulterior chinuiti de remuscarile unui avort. Repet, nu am pus nici un diagnostic, mie ceea ce ai povestit tu ma face sa ma gandesc la holoprozencefalie. M-as bucura nespus sa nu fie cazul de asa ceva.

nuk
    nuk este offline.
    Floricica Nou Venita nuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2012
    Postari in forum
    61
    Sper din suflet sa fie bebe sanatos si tu sa te poti bucura de sarcina pana la capat.Ai o forta si o dorinta greu de egalat! Dumnezeu sa aiba grija de voi!

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Sper sa nu fie nimic, nu cunosc astfel de cazuri, insa cunosc durerea de ati pierde un copil. Daca vei primi un diagnostic nedorit poate te ajuta articolul Decizia | Organizatia EMMA poate si alte articole de pe site te vor ajuta

Membru inregistrat la
    27.07.2012
    Postari in forum
    20
    Multumesc din suflet pentru sustinerea voastra !! Intr-adevar, dr de la craiova a zis ceva de holoprozencefalia asta dar a mentionat ca pana marti nu se pronunta pentru ca ar trebui sa se mai coreleze si cu distanta interoculara si nu imi mai amintesc ce....Eu am ramas greu insarcinata, sincer credeam ca nu voi ramane ,dar Dumnezeeu a facut o minune si eu ma gandesc mereu ca isi va mentine minunea pana la capat si o sa fie bine. Si daca nu o sa fie bine, acest bebe are dreptul sa traiasca , atat cat vrea el 1 zi, o luna, 1 an....dar eu o sa fac tot ce imi sta in putere sa fie bine.
    Raluca, daca nu sunt indiscreta fetita ta a avut aceeasi problema?Ma intereseaza daca s-a vazut la ecografie sau s-a confirmat la amniocenteza. Sa iti dea Dumnezeu putere sa o cresti si sa fie bine !!

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    Intr-adevar trebuie sa astepti pana la 17 saptamani si atunci se face amniocenteza. eu au facut-o pentru ca la dublu test au iesit rezultate foarte proaste. si acum stau si ma intreb ce as fi facut daca rezultatul amniocentezei era si el prost. fetita mea era suspecta de sindomul Down acolo in burtica. Intr-adevar amniocenteza te linisteste dar pana ies rezultatele trebuie sa astepti 3 saptamani care pe mine m-au imbatranit cu 10 ani. la noi a fost bine, doamne ajuta sa fie si la voi!

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Citat Postat de mmonik Vezi mesajul
    Multumesc din suflet pentru sustinerea voastra !! Intr-adevar, dr de la craiova a zis ceva de holoprozencefalia asta dar a mentionat ca pana marti nu se pronunta pentru ca ar trebui sa se mai coreleze si cu distanta interoculara si nu imi mai amintesc ce....Eu am ramas greu insarcinata, sincer credeam ca nu voi ramane ,dar Dumnezeeu a facut o minune si eu ma gandesc mereu ca isi va mentine minunea pana la capat si o sa fie bine. Si daca nu o sa fie bine, acest bebe are dreptul sa traiasca , atat cat vrea el 1 zi, o luna, 1 an....dar eu o sa fac tot ce imi sta in putere sa fie bine.
    Raluca, daca nu sunt indiscreta fetita ta a avut aceeasi problema?Ma intereseaza daca s-a vazut la ecografie sau s-a confirmat la amniocenteza. Sa iti dea Dumnezeu putere sa o cresti si sa fie bine !!
    Iti sunt alaturi, daca pot sa te ajut cu ceva nu ezita sa imi ceri ajutorul, poate pot sa o fac. Imi doresc ca totul sa fie ok, dar daca nu stiu ca vei fi o mamica minunata, imi ajunge sa citesc ce ai scris mai sus sa imi dau seama asta

Membru inregistrat la
    27.07.2012
    Postari in forum
    20
    Conteaza enorm sustinerea voastra pentru mine, mai ales ca nu am spus tuturor prietenelor mele deoarece din partea unora carora le-am spus am avut reactii neasteptate la care nu ma asteptam, in sensul negativ.Marti seara o sa va spun rezultatele de la ecograf!!
    Multumesc pentru ca existati !!Multa sanatate!!

mada_lyna
    Guest
    Si,cred,ca amniocenteza nu este nici ea un diagnostic 100% corect.
    pina nu iese bebe,nu vei stii nimic cu exactitate. si noi suntem oameni cu totii,si medicina nu e o stiinta exacta,deci ce vad medicii poate fi sau nu corect.sper din inima sa ai un copil super-mega-extra-ultra sanatos .

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari