Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita merryrotaru's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.07.2014
    Postari in forum
    14

La eco morfo de trimestul 2 s-a descoperit rinichi drept ectopic pelvian

Buna seara, am facut ecografia morfologica de trimestrul 2 si nu ii gasea rinichiul drept...mare sperietura....intr-un final l-a descoperit in zona pelviana....dar nu se vede foarte bine sursa vascularizarii....medicul mi-a spus ca in general nu afecteaza bebelusul cu nimic, dar totusi m-a pus pe ganduri.
    Orice informatii si cazuri asemanatoare sunt de folos!
    Multumesc!

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    buna,nu stiu daca o sa te ajute foarte mult răspunsul meu.Fetita mea are acum 2 ani si 4 luni,in sarcina mi s.a spus ca are rinichiul drept cu polichisturi,dar ca ele se pot mari,sau micsora,in rest nu afectează cu nimic.acum 1 luna am fost la ecograf si mi s.a spus ca fata numai are rinichiul drept.in concluzie pana acum am fost la destul de multi doctori si toti mi.au spus acelasi lucru.Doar unul dintre ei mi.a spus ca rinichiul poate fi situat in alta parte si nu se vede din cauza aerului si ca poate functioneaza doar 20 %.DUpa toate acestea am decis pana la urma sa mai astept o perioada si pe urma sa continui investigatiile.
    Referitor la cazul tău părerea mea este sa nu te îngrijorezi,sigur acest lucru nu o sa afecteze sarcina.Sfatul meu este ca după ce se naste bebe sa ii faci încă din spital investigatii la rinichi,eu nu am avut sansa asta in spital si îmi pare rău.DE asemenea este de ajutor sa te informezi mai mult pe aceasta problema a rinichilor sau sa consulti si alt medic.
    am uitat sa mentionez ca o doctora mi.a recomandat sa ii fac fetei RMN si alte investigatii de genul care mi se par groaznice pentru un copil de 2 ani.M.am informat si aceste investigatii pot duce la cancer,etc.
    iti doresc sa ai o sarcina usoara si liniștită in continuare si pe lângă informare si ceea ce iti spun medicii sa iei decizii pe care tu ca mama crezi ca sunt cele mai bune pentru copilul tău.Nu stiu cat de mult te ajuta postarea mea ,dar am simtit nevoia sa iti scriu pentru ca si eu am avut un soc cand mi s.a spus despre disparitia rinichiului,si desi sufletul meu de mama plânge am început sa mă rog si trăiesc cu speranta ca CAssiana are rinichiul doar ca functioneaza mai Putin.Doamne Ajuta!

Floricica Nou Venita merryrotaru's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.07.2014
    Postari in forum
    14
    Multumesc mult de raspuns....am mai facut cateva ecografii si se pare ca rinichiul functioneaza perfect... este vascularizat si se apre ca sunt multe cazuri asemanatoare ,nu numai la copii mici, ci si la adulti numai ca acestia nu au aflat din copilarie de acest lucru...este vorba doar de pozitionare din fericire....la fetita ta imi pare sincer rau de caz dar trebuie sa fi tare si sa te adaptezi situatiei....eu mai am o fetita de 2 ani la care nu am primit niciodata vesti care sa ma puna pe ganduri..in schimb acum de la dublutest am aflat ca era risc crescut de sindrom down 1/50 ... am facut amnio ,a iesit bine si acum la a 2-a eco faza cu rinichiul.....sper ca intr-un final sa fie ok ....
    multumesc de raspuns...si sa dea Domnul sa fie totul bine !!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari