Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777

Insomnie in sarcina

Buna ziua...astept un sfat,va rog nu reusesc sa adorm de 2 zile,ce pot face?
    Ati trecut prin asa ceva?Imi este somn dar nu reusesc sa adorm...

Floricica Nou Venita biancasibiu's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.11.2009
    Postari in forum
    235
    Draga mamica e posibil din cauza oboselii. Eu patesc asa de cand am bebelusul de 4 luni jumate. Incearca sa iti impui ca ti- e somn si inchide ochii. Imagineaza- ti ca esti pe plaja si stai nemiscata la soare. Mai incearca si ceaiul de tei, nicidecum nu lua somnifere, ca ajungi intr-un cerc vicios. Daca nici asa nu merge, consulta un medic. Te pup si sanatate multa.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    daca nu poti dormi inseamna ca ai griji sau ganduri nu prea placute. ar trebui sa iei ceva care sa te linisteasca gen Sedatif PC. nu e foarte puternic. eu doar cu asta am adormit in timpul sarcinii. sau mai sunt si alte somnifere naturale la plafar. sau ceai de tei dar trebuie sa bei mai mult!

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Denny, si eu am suferit de insomnii pe perioada sarcinii (cand sarcina era mai avansata), dar la mine se mainifestau altfel. Eu reuseam sa adorm dar ma trezeam la un interval foarte scurt de timp (uneori doar dupa 30 de minute) si stateam treaza pana spre dimineata. Stiu ca insomniile sunt ceva normal in sarcin (nu stiu acum sa iti spun explicatia).
    Tot cand eram insarcinata cu Irini, in primele saptamani, stateam mai mult treaza noaptea, dar atunci stiu ca era din cauza exaltarii si a euforiei... pur si simplu subonstientul meu refuza sa adoarma... vroiam 24 de ore din 24 sa ma bucur de sarcina, imi faceam planuri, vise, griji... Dupa aceea, cand m-am obisnuit cu ideea, a urmat o perioada de liniste ca mai apoi sa urmeze ce ti-am spus la inceput...

Incearca sa nu te gandesti la nimic. Inainte de culcare bea un pahar d elapte caldut sau un ceai de tei, fa ceva ce te relaxeaza si incearca sa adormi. Important: nu sta cu ochii pe ceas si nu te enerva daca vezi ca n-ai adormit dupa o ora. Asta iti da o stare de iritabilitate care sigur nu te va lasa sa adormi prea curand!
    Te pupam!

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    La mine televizorul functioneaza de fiecare data:))Se si spune ca e cel mai bun somnifer. In fiecare seara adorm cu el aprins, oricat m-as chinui sa tin ochii deschisi si sa fiu atenta la un film sau o emisiune, nu reusesc.Bine, asta se intampla seara tarziu, nu odata cu gainile:) Poti incerca o baie fierbinte dupa care bei o cana cu lapte cald indulcit cu miere, te bagi sub patura, deschizi tv-ul si nu te mai gandesti la nimic din ce ai facut in ziua respectiva sau urmeaza sa faci a 2-a zi. Eu zic ca va functiona.

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    sunt multe cauze,din cat stiu ai fost sau esti racita........

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Multumesc pt.raspunsuri...aceasta este a 3 noapte de nesomn,nu pot inchide un ochi,o sa merg la medicul de familie,azi este dupa-amiaza la cabinet sa vedem ce imi recomanda,...se pare ca si bunica mea a avut pe perioada sarcini,aceleasi insomni,senzatia de sufocare,pe atunci a mers la medic ia dat sa ia o pastiluta seara,nu mai tine minte denumirea decat ca era verde...daca nu lua pastila o seara nu putea dormi,dupa ce a nascut nu a mai avut probleme...
    Da laura sunt si racita,am facut o laringita,,,

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    poate o fii una din cauze, mai ales ca ai ajuns si pe la urgente ,dupa mine ai fc un usor atac de panica in sarcina.......incearca sa te odihnesti psihic .......ai ramas si fara voce ......incearca sa te linistesti.....si daca chiar e cazul ia un calmant usor......mie in sarcina imi dadea valeriana si cate o sapt melatonina.aici se recomanda melatonina in sarcina...
    eu nu dormeam din cauza euforiei.....
    multa sanatate.... si sarcina usoara

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    La 5 am programare la un psihiatru...sa vedem ce o sa spuna...
    Laura incerc pe cat pot sa ma linistesc ,dar de dormit tot nu reusesc,imi doresc atat de mult sa dorm....

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Laura tu unde locuiesti,esti plecata din tara sa inteleg...Dupa valeriana si Melatonina ai reusit sa adormi din prima zi de administrare...?

miki00
    Guest
    Eu am trecut prin asa ceva in ultima luna de sarcina, nu dormeam sau ma trezeam din somn cu presimtirea ca mi se va intampla ceva rau. . Medicul mi-a spus ca sunt atacuri de panica, auzisem de ele dar nu avusesem in viata mea asa ceva.. Au fost din cauza fricii- imi era frica ca nu ma voi trezi din anestezie, stiind ca voi naste in scurt timp prin cezariana cu anestezie generala.S-ar putea ca tu sa le ai din cauza emotiilor. Nu am luat nimic, nici un medicament, doar faceam un dus cald si beam un pahar de lapte inainte de ora obisnuita de somn. Mi-au trecut atunci si am mai avut unul acum vreo doua saptamani din cauza stresului.
    Raguseala nu cred ca are vreo legatura cu asta. Cred ca e din cauza racelii,mie mi s-a intamplat de cateva ori, ultima oara orl-istul mi-a spus ca am "lichid" pe corzile vocale.Mi-a trecut cam intr-o sapatamana cu un spray pe care il aplicam de 3 ori pe zi.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari