Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Insomnia in timpul sarcinii

Foarte multe viitoare mamici se confrunta cu probeleme de somn in timul sarcinii, cu insomnii din cauza ca pozitiile de somn sunt limitate, sunt necesare tot felul de artificii pentru confortul viitoarei mamici precum puiuti de perna asezati sub burtica, intre picioare etc, la care se adauga si urinarea frecventa deci treziri ese pe timpul noptii.

Sunt cateva sfaturi pe care viitoarele mamici le pot ruma pentru a miscora discomfortul aparut pe timpul noptii si insomniile.

In primul rand trebuie evitat consumul mare le dechide inainte de culcare, trebuie evitat stresul pentru ca acesta creeaza anxietate care pote tine graviduta "cu ochii in tavan" ore bune din noapte.

Arsurile care apar in general in timpul noptii sau seara, pot fi combatute prin cateva reguli simple; in primul rand seara nu trebuie sa mergi la culcare imediat dupa masa, nu trebuie sa mananci prajeli sau mancari condimentate, produse care contin cofeina sau ciocolata.

Inainte de culcare faceti ce stiti ca va relaxeaza, un dus caldut, beti o cana de ceai sau de lapte caldut, rugati partenerul sa va faca un masaj, sau face o plimbare scurta.

Eu m-am confruntat cu insomniile in ultimul trimestru de sarcina cand deja burtica mea crescuse mult, era foarte grea si atunci erau necesare multe pernute puse pe colo - pe colo si cand trebuia sa ma intorc de pe o parte pe alta trebuia sa mut multe pernute, apoi arsurile pe care le combateam cu lapte caldut inainte de culcare insa uneori apareau si in timpul noptii si atunci trebuia sa ma trezesca sa beau inca o cana de lapte caldut ca sa pot adormit la loc. De asemenea, in ultima luna de sarcian m-am confruntat cu greturi si varsaturi dese mai ales in timpul noptii.
    Ca perne am ales puiutii de perna pe care i-am tot pozitionat pe unde simteam ca e nevoie. Am inteles ca foarte eficiente sunt pernutele acelea speciale pentru somn care apoi se pot folosi pentru alaptat.

Voi v-ati confruntat cu insomnii in periaoda de sarcina? Ce ati facut pentru a va usura somnul si pentru a scapa de insomnii? Ce perne ati folosit pentru somn?

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Eu am lucrat pana cu 2 - 3 saptamani inainte de a naste in ambele sarcini si asta m-a ferit de insomnii, eram atat de obosita seara ca puneam capul pe perna si adormeam instantaneu.
    Alea 2 - 3 sapatamani inainte de nastere insa... nu puteam adormi de stres. Muream de frica cand ma gandeam la nastere, mereu am fost o panicoasa, ma gandeam oare ce se va intampla, va merge totul bine, va fi copilul bine... Ce as recomanda eu? Daca nu aveti contraindicatii, faceti ceva activitati fizice in cursul zilei care sa va oboseasca. Si nu mai cititi literatura de specialitate chiar inainte de nastere (adica despre nastere, posibile complicatii la mama, la copil etc.), mai bine vizionati comedii si filme romantice sau faceti orice altceva ce va place si va mentine intr-o stare de spirit optimista.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Ioana aceeasi stare de panica am avut-o si eu inainte de nastere, mai ales dupa experienta de la 34 de saptamani cand am fost la un pas mic de tot sa nasc, eram suuuuper strsata si speriata de nastere si mai ales de faptul ca nu stiam exact la ce sa ma astept, nu aveam control.

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Gabi, eu nu am avut probleme, dar tot eram speriata. Stiam ca voi naste natural, imi era frica de dureri, de complicatii, ma gandeam daca se intampla ceva si nu nasc cu medicul meu si cine stie pe mana cui incap... stresuri de Romania, pe langa cele normale...

Floricica Novice Ruxy_ta's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    eu sunt foarte panicoasa si anxioasa, dar nu m-am gandit nici pentru o clipa ca ceva ar putea fi in neregula! NU-mi explic de ce, inca nu apucasem sa-mi fac griji, mi le fac acum... ceea nu n-am scapat de insomniile de dinainte de nastere, bine ca puteam sa dorm ziua cand tot patul imi statea la dispozitie (2x2m)... bine, eu mai am o problema, un sot sforaitor, si sforaitul lui nu-mi da pace sa adorm si bantui ca o stafie, ii dau ghionturi, ma iau cu gandurile mele, ies in balcon, beau un ceai, citesc ceva... revin iar la somn, ii mai dau 2 ghionturi, imi spun in gandul meu ca il urasc in acele momente si intr-un final adorm... cu chiu cu vai... pentru ce ar mai trebui sa fie pregatite gravidutele, nesomnul de la nastere... eu n-am dormit in jurd de 70 si ceva de ore, inainte de, in noaptea in care am nascut, apoi multe ore dupa pana mi-au trecut tremurul fiziologic, durerile, masajul uterului, compresele cu ghiata...

Floricica Debutanta danielray's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.02.2010
    Postari in forum
    1.071
    Buna fetelor!
    Si eu am aceasta problema. Si daca la prima sarcina dormeam pe mine la propriu, adica si la birou ma lua somnul de nu ma vedeam, acum insa nu pot dormi. Am incercat tot ce se putea si o cana cu lapte mai caldut si sa citesc ceva linistitor, nimic...ma trezesc si noaptea si umblu prin casa iar dimineata nu ma pot urni sa plec la serviciu. Am vorbit si cu medicul, dar se pare ca este stresul de vina. Grijile s-au cam inmultit acum ca vine al doilea copil. Sper sa imi revin.

Floricica Nou Venita mihaela_mir's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.04.2011
    Postari in forum
    2
    Buna fetelor,
    Sunt noua pe acest formu si nu prea stiu inca cum sa il folosesc.
    Sunt o viitoare mamica, care urmeaza sa nasca in jurul datei de 30 mai.
    Din pacate ma confrunt cu o lipsa acuta de somn si nu prea stiu cum sa mai abordez problema. Sunt si usor depresiva si din cauza lipsei somnului si din cauza gandurilor si grijilor pe care mi le fac. Va rog sa ma ajutati cu sfaturile voastre.

Floricica Novice teodora33's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.04.2011
    Postari in forum
    329
    La prima sarcina am fost cu insomniile, dar de obicei imi faceam un ceai de fiecare data cand am trezeam si imi trecea. Sau citeam inainte sa ma culc, astfel incat eu imi oboseam ochii si adormeam.Pe cand la a doua sarcina a fost floare la ureche, nu am avut mari porbleme cu insomniile, rareori doar.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari