Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta bubu24's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.05.2009
    Postari in forum
    604

Insarcinata la 6 luni dupa cezariana! Ajutor!

in mare parte dintre voi poate spuneti ca sunt nebuna ...de ce nu ma protejez!?..dar situatia a stat astfel..dupa ce am nascut(30 martie) am luat anticonceptionale la rec mediculul,sotul meu a plecat in iulie intr-o alta tara(in interes de serviciu pt 3 luni)asa ca am terminat folia pe care o incepusem si am intreupt cu gandul ca o sa le reiau peste 3 luni cand se intoarce sotul...Surpriza a fost ca sotul meu s-a intors in septembrie la mijlocul lunii(chiar cand nu trebuia......)si inevitabilul s-a produs....nici semn de ciclu..mi-a intarziat 3 zile...imi este tare frica stiu ca trebuie asteptat 1 an dupa cezariana...am mai auzit de cazuri care au ramas si mai devreme dar totusi frica ramane....poate nu o fi sa fie dar frica ramane

Floricica Avansata kim80's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    Citat Postat de bubu24 Vezi mesajul
    in mare parte dintre voi poate spuneti ca sunt nebuna ...de ce nu ma protejez!?..dar situatia a stat astfel..dupa ce am nascut(30 martie) am luat anticonceptionale la rec mediculul,sotul meu a plecat in iulie intr-o alta tara(in interes de serviciu pt 3 luni)asa ca am terminat folia pe care o incepusem si am intreupt cu gandul ca o sa le reiau peste 3 luni cand se intoarce sotul...Surpriza a fost ca sotul meu s-a intors in septembrie la mijlocul lunii(chiar cand nu trebuia......)si inevitabilul s-a produs....nici semn de ciclu..mi-a intarziat 3 zile...imi este tare frica stiu ca trebuie asteptat 1 an dupa cezariana...am mai auzit de cazuri care au ramas si mai devreme dar totusi frica ramane....poate nu o fi sa fie dar frica ramane
    Eu zic sa stai linistita, e devreme dar nu e asa de speriat...cand am nascut colega mea de salon mai avea acasa o fetita de 1 an si 3 luni pe care a nascut-o prin cezariana deci al 2 lea copil l-a conceput la 6 luni de la prima nastere mai exact in februarie 2008 a nascut prima fetita in august a ramas insarcinata si in mai 2009 a avut a doua cezariana...dr i-a zis ca are uterul in zona operatiilor cat o foaie de tigara de subtire si sa faca o pauza de cel putin 3 ani daca mai vrea un al 3-lea copil. Sanatate iti doresc...si felicitari pentru bebe.

Membru inregistrat la
    25.05.2009
    Postari in forum
    604
    cristina iti multumesc...sper sa fie bine

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Cred ca cel mai bine ar fi sa mergi la dr. la un control.

Nici eu nu cred ca e ceva de speriat, am mai auzit de astfel de cazuri, dar din cate stiu eu depinde de organism cate de repede si de bine se reface dupa o cezariana. Am citit de un caz de sarcina dupa 3 luni de la operatia de cazariana si nu au fost probleme, sarcina a fost dusa pana la capat si copilul sanatos.

Multa sanatate si sa fie totul bine!
    Pana mergi la un dr. ai putea sa faci un test de sarcina ca sa stii daca esti sau nu insarcinata.

Membru inregistrat la
    25.05.2009
    Postari in forum
    604
    ruxidadi m-am refacut f repede dupa operatie,chiar de cand am venit de la spital mi-am intrat in mana ...mai astept o sapt si imi iau test...vedem...multumesc pt raspuns

Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    Da, Ruxidadi are dreptate...am uitat sa zic de dr dar eu am crezut ca ti-ai facut deja testul si ca esti sigura de sarcina, poate e doar o intarziere si te-ai inselat...sa ne tii la curent...si eu am nascut prin cezariana dar deja eu am unda libera am un an si 5 luni de cand am nascut doar ca nu imi da liber la bebe si domnii astia de la putere, Basesc, Boc si cu taierile astea de salarii nu mai am nici cel mai mic curaj sa mai fac un copil desi tare mi-l doresc...dar nu am casa mea, nici un servici bun...bun ca am studii...am sa-mi pun diploma in farfurie sa o mananac...dar asta deja e alta poveste.
    Asteptam vesti de la tine. Sanatate si nu te stresa.

Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    Dar cate zile de intarziere ai de mai ai rabdare sa mai astepti o saptamana? Eu mi-am facut testul in ziua 28 si se vedea f palida a doua liniuta dar se vedea. Eu in locul tau nu as avea rabdare. Daca ai deja 14 zile de la data conceptiei poti sa faci testul (Shurechek-eu asta l-am facut).

Membru inregistrat la
    25.05.2009
    Postari in forum
    604
    nu mi-a intarziat milt ,3 zile..imi este si frica sa fac testul,adica ne doream 2 bebei dar parca asa de repede..na...asta este,daca Doamne Domane ...oricum va tin la curent...de unde esti cristina si unde ai nascut?eu sunt din dr tr severin

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    mie dr mi-a zis ca daca raman insarcinata mai devreme de 2 ani sa nu ma duc la el pt nastere.dar cred ca e nebun oricum nu am de gand inca un bebe prea curand ..fetita mea deja face cat 2 bebei la un loc asa de tare ma chinuie nu as face fata si la al doi.lea.dar cunosc mamici care au ramas insarcinate la fel de devreme dupa cezariana si totul a fost ok.sincer mie mi-ar fii fost un pic frica daca as fii ramas si oricum a trecut 1 an si 3 luni de la nastere si ma simt super ok .m-am refacut super repede dupa cezariana.

Membru inregistrat la
    25.05.2009
    Postari in forum
    604
    nicodimionelia sa iti schimbi medicul ...bine zici pt a doua sarcina...

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Si eu cred ca poti sa faci testul, parerea mea este ca e bine sa stii cet mai repede cum stai.

In privinta refacerii eu vorbeam de uter, de cum s-a refacut tesutul in dreptul taieturii, doar dr. poate vedea toate astea, in plus - in cazul in care esti insarcinata - sa vada cat de bine e prinsa sarcina si in ce zona, sa fii sigura ca este o sarcina intrauterina... sunt destule motive pentru care nu ar trebui sa amani consultul la dr.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari