Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Ale21's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Citat Postat de oanamylove Vezi mesajul
    Da adevarul ca toate mamicile au nevoie de sprijin pt alaptare. Multe renunta pt servici, sau din comoditate, dar cel mai greu pt fiecare cred eu e schimbarea ritmului de viata si anume dependenta copilului de mama. Eu nu condamn pe nici o femeie, pt ca eu cred ca fiecare femeie isi iubeste puiul chiar daca nu-l mai alapteaza, fiecare femeie are caracterul si vointa ei, poate multe au nevoie de incurajare pt a alapta in continuare..La partea cu fumatul sunt de acord ca numai cine nu vrea nu se lasa, dar daca cineva nu lasa tigarile nu inseamna ca nu-si iubeste copilul sau nu-i vrea binele si sanatatea..mai sunt oameni ca mine care suntem mai slabi in vointa si mai dependenti de acest viciu care stiu ca nu-i bine nici pt mine nici pt fetita mea, dar pur si simplu nu-mi gasesc vointa de a le lasa..si credeti-ma ca stiu cat de rele sunt si in ce fel ne afecteaza, dar probabil nu pot sau nu vreau sa le las.
    Sa revenim la alaptat: eu tot ii dau in continuare seara la biberon si ziua pieptul si vad ca il ia fara probleme. Noaptea nu vrea tot timpul pieptul, cred ca e somnoroasa, sau eu nu am rabdare sa i-l dau, dar voi incerca sa insist si poate se va obisnui numai cu sanul. Acum voiam sa spun ca daca ma mulg la vreo 4 ore scot minim 150 ml, daca ma mulg mai repede nu mai scot asa mult. Poate ea sa se sature numai cu un san la o masa?
    Bravo oana,eu as spune ca ai suficient lapte....fetita mea are acusica 2 luni si daca ma mulg la 4 ore de abia reusesc sa obtin 80 ml de laptic de la ambii sani,de aceea ii dau completare.Poate s-a diminuat cantitatea de lapte pt ca am avut mastita la ambii sani si o saptaman si jumatate nu am alaptat-o ca am luat antibiotice.A luat inapoi sanul fara mare chin dar nu ii ajunge.mai ales pe timpul zilei,insa noaptea si dimineata papa exclusiv de la san.de ex aseara la 11 a papat numai san si a adormit bustean,s-a trezit apoi la 6 si a papat,apoi la 9 asa cate gurite iar acum doarme in continuare.Insista sa ii dai sanul noaptea pt ca prolactina lucreaza noaptea si o sa se sature ca ai mai mult laptic.Spor la treaba.te pup

leutul
    Guest
    ale21, citatul ala cu procentul l-am dat ca sa vezi ca nu cu ele trebuie sa ne comparam nici la alaptat, nici la dieta din timpul alaptarii.....

Floricica Nou Venita Liliana.Tudose's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.09.2011
    Postari in forum
    23
    Citat Postat de leutul Vezi mesajul
    ma bucur ca ai intrat pentru ca stii mai bine decat noi treburile astea.
    eu tot nu pot sa pricep cum o mama subnutrita, deci fara rezerve, si cu o alimentatie deficitara in continuare, poate sa alapteze si calitatea laptelui sa nu sufere....de unde se iau elementele nutritive?!?
    si in plus nu putem sa spunem ca acei copii primesc tot ce e necesar, pentru ca si ei sunt subnutriti. asta e una din pr copiilor din tarile sarace...
    sa stiti ca in tarile sarace a ajuns, din pacate, big pharma si foarte multe mamici nu mai alapteaza, dau formula...sunt destule rapoarte (chiar de la unicef) care constata acest lucru....
    si la partea cu fumatul....numai cine nu vrea nu se lasa, mai ales cand e vb de copil
    Cate dintre noi mancam sanatos? Avem grija ce mancam? Cat calciu? Cat fier? Cate vitamine? Ne trezim ca nu mancam nimic toata ziua si seara mancam ce apucam. Insa rezultatele analizelor de sange pot fi normale. De unde are organismul capacitatea de a furniza cele necesare daca noi nu il ajutam? El poate.

Laptele se formeaza la nivelul sanului extragand lichidele din vasele de sange din acea zona. La nivelul acinului sub influenta unui hormon-prolactina, se formeaza laptele.
    Intotdeauna va gasi rezerve sa faca un "lapte bun", mama se va carenta, dar fabricuta de lapte va produce tot lapte bun.
    Este adevarat ca multe mame subnutrite pot avea copii care nu cresc, dar vorbim de formele grave.

Fumatul in timpul alaptarii
    Va pot spune ca la inceputul profesiei mele sfatuiam mamele sa renunte la fumat pentru a-i asigura sanatate, insa multe dintre ele nu o puteau face si atunci renuntau la alaptat.
    De ce multe femei nu pot renunta la fumat?
    Fiindca fumand ele se calmeaza, iar alaptarea si cresterea unui copil poate sa ii creeze o stare de nesiguranta. Atunci ea se va calma fumand, dupa care va fi la dispozitia copilului. Nu incurajez ca mama sa fumeze, dar ma pot raporta si la alt caz.
    O mama incearca sa se lase de fumat fiindca stie ca este cel mai bine pentru copilul ei si isi doreste sa il alapteze. A creste un bb poate sa ii creeze momente de oboseala, neincredere, iar daca are si acea stare de agitatie pe care i-o poate aduce dorul unei"tigari", atunci copilul va fi si mai agitat, va prelua starea mamei.
    Primul gand al mamei poate fi ca bb are ceva, cel mai adesea se gandesc ca plange de foame si apeleaza la lapte praf, iar in timp renunta la alaptare fiindca observa ca micutul se poate linisti mai bine cu lapte praf.
    De aceea o mamica fumatoare are nevoie de consiliere, de sprijin emotional, astfel incat sa constientizeze ca in timpul alaptarii se declaseaza un hormon care ii permite sa se relaxeze si sa se simta fericita si sa nu mai fie dependenta de efectul de relaxare pe care il induce nicotina.
    Sunt mamici care au discutat despre framantarile lor, au avut sustinere in alaptare si au putut micsora numarul tigarilor si au continuat sa alapteze.

Membru inregistrat la
    07.09.2011
    Postari in forum
    23
    Da adevarul ca toate mamicile au nevoie de sprijin pt alaptare. Multe renunta pt servici, sau din comoditate, dar cel mai greu pt fiecare cred eu e schimbarea ritmului de viata si anume dependenta copilului de mama. Eu nu condamn pe nici o femeie, pt ca eu cred ca fiecare femeie isi iubeste puiul chiar daca nu-l mai alapteaza, fiecare femeie are caracterul si vointa ei, poate multe au nevoie de incurajare pt a alapta in continuare..La partea cu fumatul sunt de acord ca numai cine nu vrea nu se lasa, dar daca cineva nu lasa tigarile nu inseamna ca nu-si iubeste copilul sau nu-i vrea binele si sanatatea..mai sunt oameni ca mine care suntem mai slabi in vointa si mai dependenti de acest viciu care stiu ca nu-i bine nici pt mine nici pt fetita mea, dar pur si simplu nu-mi gasesc vointa de a le lasa..si credeti-ma ca stiu cat de rele sunt si in ce fel ne afecteaza, dar probabil nu pot sau nu vreau sa le las.
    Sa revenim la alaptat: eu tot ii dau in continuare seara la biberon si ziua pieptul si vad ca il ia fara probleme. Noaptea nu vrea tot timpul pieptul, cred ca e somnoroasa, sau eu nu am rabdare sa i-l dau, dar voi incerca sa insist si poate se va obisnui numai cu sanul. Acum voiam sa spun ca daca ma mulg la vreo 4 ore scot minim 150 ml, daca ma mulg mai repede nu mai scot asa mult. Poate ea sa se sature numai cu un san la o masa?

Incearca ca in timpul zilei sa ii dai o mai des la san, astfel incat simta ca te vrea pe tine, sa te iubeasca. Daca ai rabdare si iti aloci cateva nopti in care sa nu dormi si sa te ocupi numai de alaptare, vei reusi sa o faci sa suga si noaptea. Ia-o langa tine in pat, sa doarma cu nasul in sanul tau si isi va dori sa manance fiindca te va simti.

Nu uita ca suptul de noapte stimuleaza secretia de peste zi si daca alegi sa nu suga noaptea este posibil ca in timp sa iti scada secretia de lapte.
    Cantitatea de lapte pe care o mulgi din san nu este aceeasi cu cantitatea de lapte pe care o gaseste copilul la san, fiindca suputul declaseaza complexul hormonal de producere a laptelui, iar endorfina care se secreta in momentul in care in care gurita bblusului este pe san este responsabila de declansarea celorlalti hormoni.
    Niciodata nu este reper cantitatea de lapte pe care o scoatem din san cu pompa.

Membru inregistrat la
    07.09.2011
    Postari in forum
    23
    ale21, citatul ala cu procentul l-am dat ca sa vezi ca nu cu ele trebuie sa ne comparam nici la alaptat, nici la dieta din timpul alaptarii.....
    Nici dieta in timpul alaptarii, ci alimentatie sanatoasa.

Mamele care au tinut dieta au avut surpriza sa simta ca le scade cantitatea de lapte din sani, insa aceasta cantitate poate fi compensata printr-un supt mai des. Sanii nu vor mai fi atat de plini, dar va trebui sa stea o perioada destul de mult la san pana se echilibreaza cantitatea de lapte.

leutul
    Guest
    Citat Postat de Liliana.Tudose Vezi mesajul
    Nici dieta in timpul alaptarii, ci alimentatie sanatoasa.

Mamele care au tinut dieta au avut surpriza sa simta ca le scade cantitatea de lapte din sani, insa aceasta cantitate poate fi compensata printr-un supt mai des. Sanii nu vor mai fi atat de plini, dar va trebui sa stea o perioada destul de mult la san pana se echilibreaza cantitatea de lapte.
    am folosit gresit cuvantul....era vb de alimentatie.
    mi scuzi
    e drept ce ai zis tu, ca uneori nu ne alimentam corespunzator si totusi lapticul e bun. de acord.
    eu am vrut doar sa combat ideea ca alimentatia nu conteaza in timpul alaptarii, ceea ce este fals. atat

Membru inregistrat la
    07.09.2011
    Postari in forum
    23
    am folosit gresit cuvantul....era vb de alimentatie.
    mi scuzi
    e drept ce ai zis tu, ca uneori nu ne alimentam corespunzator si totusi lapticul e bun. de acord.
    eu am vrut doar sa combat ideea ca alimentatia nu conteaza in timpul alaptarii, ceea ce este fals. atat

Eu am inteles ce ai vrut sa spui tu si punctez din nou:
    Mamele care alapteaza trebuie sa manance sanatos, sa nu tina diete.

Floricica Avansata oanamylove's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.01.2011
    Postari in forum
    1.399
    Buna ziua. Va scriu iar ca sa va anunt ca am facut progrese mari. Am insistat cu sanul si fetita mea s-a inzdravenit, suge acum fara sa mai adoarma, chiar suge pana se satura si adoarme. Am ascultat de sfaturi si ii dau si noaptea chiar daca lua mai greu, de lene cred dar acum s-a invatat. Cu sprijinul vostru mi-am dat seama de cata nevoie are ea de laptele meu, oricum ar fi, o vad fericita, satisfacuta, entuziasta ca o pun la piept si ii ofer dragostea mea si caldura mea. Vreau sa va multumesc din suflet, cu ajutorul vostru eu mi-am facut copilul fericit.
    Ii mai dau si lapte praf cateodata cand nu sunt in preajma ei, cum ar fi sa ma odihnesc..si-a format singura program, cere la 3 ore mancare, noaptea la 4..ceea ce nu stiu daca e f bine e ca face doar 3 cacutza pe zi, mai ales noaptea si dimineata, in rest mult pisucu..poate imi dati un sfat si in privinta asta, daca e normal sau trebuie sa contactez medicul.
    Multumesc inca o data, sper sa reuseasca si alte mamici care au indoieli in privinta alaptarii.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Buna ziua. Va scriu iar ca sa va anunt ca am facut progrese mari. Am insistat cu sanul si fetita mea s-a inzdravenit, suge acum fara sa mai adoarma, chiar suge pana se satura si adoarme. Am ascultat de sfaturi si ii dau si noaptea chiar daca lua mai greu, de lene cred dar acum s-a invatat. Cu sprijinul vostru mi-am dat seama de cata nevoie are ea de laptele meu, oricum ar fi, o vad fericita, satisfacuta, entuziasta ca o pun la piept si ii ofer dragostea mea si caldura mea. Vreau sa va multumesc din suflet, cu ajutorul vostru eu mi-am facut copilul fericit.
    Ii mai dau si lapte praf cateodata cand nu sunt in preajma ei, cum ar fi sa ma odihnesc..si-a format singura program, cere la 3 ore mancare, noaptea la 4..ceea ce nu stiu daca e f bine e ca face doar 3 cacutza pe zi, mai ales noaptea si dimineata, in rest mult pisucu..poate imi dati un sfat si in privinta asta, daca e normal sau trebuie sa contactez medicul.
    Multumesc inca o data, sper sa reuseasca si alte mamici care au indoieli in privinta alaptarii.
    felicitari! ma bucur tare pentru tine si copilasul tau! ce echipa buna faceti impreuna!

nu e nicio problema cu ea, e perfect asa, de ce sa contactezi medicul? :)

leutul
    Guest

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    e destul de vechi topicul... imi pare rau pentru cele care au trecut prin asemenea experienta, mai ales ca isi doreau sa alapteze... uneori se intampla lucruri la care nimeni nu gaseste explicatii stiintifice..

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari