Ultimele discutii din forum
    leutul
    Guest
    Citat Postat de Ale21 Vezi mesajul
    Si acum sa va povestesc un caz al unei prietene....ea a luat de la inceput medicamente pentru ablactare pt ca trebuia sa se intoarca la munca imediat,deci nu a alaptat nici o zi...chiar si dupa o luna cand ii dadea micutei lapte praf din biberon ii curgeau sanii....deci este din cauza legaturii mama-copil care e mai profunda decat credem.
    neata
    o poveste impresionanta intr-adevar!
    este evident ca legatura mama-copil este f profunda, doar copilul e "jumatate" din mama, "jumatate" din tata. + cele 9 luni petrecute in uter.

primul link pus de snowdance are si varianta in engleza: "Prolactin causes your alveoli to take nutrients (proteins, sugars) from your blood supply and turn them into breast milk."

leutul
    Guest
    snowdance foarte interesante informatiile si spaniola e destul de accesibila
    multumesc!
    nu am gasit ceea ce cautam deci mai caut....

leutul
    Guest
    Citat Postat de Ale21 Vezi mesajul
    Cum iti explici ca femeile din somalia poate mananca intr-o saptamana ce mancam noi intr-o zi si totusi isi alapteaza pruncii??din ce fac ele lapte....??
    "In Somalia, only 26 per cent of infants are put to the breast within one hour of birth. Only 9 per cent of infants are exclusively breastfed in Somalia for the first six months of life."
    unicef, raport din 30 iulie 2010

Floricica Nou Venita Liliana.Tudose's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.09.2011
    Postari in forum
    23
    Voi puncta cele spuse de voi, cu scuzele ca am eroare de pagina sau netfiindca este al treilea mesaj pe care-l scriu si nu mi-l ia.
    Alimentatia din timpul alaptarii nu influenteaza calitatea laptelui. Mama vaslabi, poate sa se carenteze, dar copilul va creste sanatos, vezi mamicile carealapteaza din tarile in care malnutritia e la loc de frunte.

Fumatul este controversat, insa intre a-i interzice unei mame sa fumeze, iarea sa ii dea lapte praf, s-a demonstrat ca beneficiile alaptarii pe termen lungsunt mai mari.

Bebe care se trezeste noaptea si la jumatate de ora dupa nastere
    Este important ca bb sa stea langa noi in pat cand il alaptam, iar noi sastam relaxate, gandindu-ne ca putem sta ore cu micutul la san-starea si ceea cegandeste mama creaza starea bebelusului.
    Va sta la san pana lasa singur sanul, apoi nu se va dezlipi de mami fiindcava simti acest lucru si se va trezi. Daca mai sta inca 5 min lipit de mami dupace a lasat sanul, va intra intr0un somn profund si nu se va mai trezi imediatdupa alaptare de dorul lui mami.
    Cand ne gandim ca este posibil sa nu ii ajunga sanul, primul gest pe caretrebuie sa-l facem este sa cautam un cantar. Daca cantarul spune ca a crescutin greutate conform varstei, inseamna ca micutul doreste sanul fiindca are nevoiede dragoste, vrea sa o "sarute"pe mami, sa ii simta prezenta.
    Oare este cazul sa comparam timpul pe care il aloca copilul la san? Noi caoameni avem nevoie de aceeasi "cantitate" de dragoste, deimbratisari?

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de leutul Vezi mesajul
    snowdance foarte interesante informatiile si spaniola e destul de accesibila
    multumesc!
    nu am gasit ceea ce cautam deci mai caut....
    Cu multa placere. M-ai facut si pe mine curioasa, dar mai mult nu am gasit, cred ca ar trebui sa faci rost de ceva carti de specialitate, de obstetrica sau asa ceva... Sunt foarte multe articole pe tema asta pe site-urile spaniole pentru ca efectiv exista o campanie agresiva in favoarea alimentatiei naturale a bebelusului. :))) Am o colega de serviciu care are un baietel de 3 ani si inca ii da! Si-au facut bine treaba aia din maternitate. Copilul vorbeste si o ameninta: Mami, daca nu dai tzatza, murdaresc peretii cu creionul!

leutul
    Guest
    Citat Postat de Liliana.Tudose Vezi mesajul
    Alimentatia din timpul alaptarii nu influenteaza calitatea laptelui. Mama vaslabi, poate sa se carenteze, dar copilul va creste sanatos, vezi mamicile carealapteaza din tarile in care malnutritia e la loc de frunte.

Fumatul este controversat, insa intre a-i interzice unei mame sa fumeze, iarea sa ii dea lapte praf, s-a demonstrat ca beneficiile alaptarii pe termen lungsunt mai mari.i
    ma bucur ca ai intrat pentru ca stii mai bine decat noi treburile astea.
    eu tot nu pot sa pricep cum o mama subnutrita, deci fara rezerve, si cu o alimentatie deficitara in continuare, poate sa alapteze si calitatea laptelui sa nu sufere....de unde se iau elementele nutritive?!?
    si in plus nu putem sa spunem ca acei copii primesc tot ce e necesar, pentru ca si ei sunt subnutriti. asta e una din pr copiilor din tarile sarace...
    sa stiti ca in tarile sarace a ajuns, din pacate, big pharma si foarte multe mamici nu mai alapteaza, dau formula...sunt destule rapoarte (chiar de la unicef) care constata acest lucru....
    si la partea cu fumatul....numai cine nu vrea nu se lasa, mai ales cand e vb de copil

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de Liliana.Tudose Vezi mesajul
    Voi puncta cele spuse de voi, cu scuzele ca am eroare de pagina sau netfiindca este al treilea mesaj pe care-l scriu si nu mi-l ia.

Fumatul este controversat, insa intre a-i interzice unei mame sa fumeze, iarea sa ii dea lapte praf, s-a demonstrat ca beneficiile alaptarii pe termen lungsunt mai mari.

Bebe care se trezeste noaptea si la jumatate de ora dupa nastere
    Este important ca bb sa stea langa noi in pat cand il alaptam, iar noi sastam relaxate, gandindu-ne ca putem sta ore cu micutul la san-starea si ceea cegandeste mama creaza starea bebelusului.
    Va sta la san pana lasa singur sanul, apoi nu se va dezlipi de mami fiindcava simti acest lucru si se va trezi. Daca mai sta inca 5 min lipit de mami dupace a lasat sanul, va intra intr0un somn profund si nu se va mai trezi imediatdupa alaptare de dorul lui mami.
    Cand ne gandim ca este posibil sa nu ii ajunga sanul, primul gest pe caretrebuie sa-l facem este sa cautam un cantar. Daca cantarul spune ca a crescutin greutate conform varstei, inseamna ca micutul doreste sanul fiindca are nevoiede dragoste, vrea sa o "sarute"pe mami, sa ii simta prezenta.
    Oare este cazul sa comparam timpul pe care il aloca copilul la san? Noi caoameni avem nevoie de aceeasi "cantitate" de dragoste, deimbratisari?

Liliana, ce frumos ai vorbit in ultima parte... Stii, eu nu citisem chestiile aste, insa cred ca o mama isi da seama de cele spuse de tine din atitudinea copilului. Asa este, bebe are nevoie de contact fizic, muuuult contact fizic cu fiinta inauntrul careia a stat 9 luni. E dura separarea, mai ales atunci cand e foarte, foarte mic, in prima luna de viata...Nu stiu, poate fiindca am avut-o atat de tarziu si atat de greu pe Maria, de multe ori nu mai simteam oboseala (care era cumplita, dormeam 2-3 ore in 24) si ramaneam lipita de ea si ma uitam cum doarme... Ii stiu pe dinafara cred ca si firele de par din cap. Si dormea linistita asa chiar si in perioada de colici... Cum o puneam in patut, dormea cel mult o ora si dupa aia ma cauta. Si acum ma cauta noaptea. Vrea macar sa ma auda sau sa simta o mana si doarme la loc, dar verificarea o face de 2-3 ori... E nevoia de siguranta, de dragoste, si asta numai mama i-o poate da....

Floricica Avansata oanamylove's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.01.2011
    Postari in forum
    1.399
    Da adevarul ca toate mamicile au nevoie de sprijin pt alaptare. Multe renunta pt servici, sau din comoditate, dar cel mai greu pt fiecare cred eu e schimbarea ritmului de viata si anume dependenta copilului de mama. Eu nu condamn pe nici o femeie, pt ca eu cred ca fiecare femeie isi iubeste puiul chiar daca nu-l mai alapteaza, fiecare femeie are caracterul si vointa ei, poate multe au nevoie de incurajare pt a alapta in continuare..La partea cu fumatul sunt de acord ca numai cine nu vrea nu se lasa, dar daca cineva nu lasa tigarile nu inseamna ca nu-si iubeste copilul sau nu-i vrea binele si sanatatea..mai sunt oameni ca mine care suntem mai slabi in vointa si mai dependenti de acest viciu care stiu ca nu-i bine nici pt mine nici pt fetita mea, dar pur si simplu nu-mi gasesc vointa de a le lasa..si credeti-ma ca stiu cat de rele sunt si in ce fel ne afecteaza, dar probabil nu pot sau nu vreau sa le las.
    Sa revenim la alaptat: eu tot ii dau in continuare seara la biberon si ziua pieptul si vad ca il ia fara probleme. Noaptea nu vrea tot timpul pieptul, cred ca e somnoroasa, sau eu nu am rabdare sa i-l dau, dar voi incerca sa insist si poate se va obisnui numai cu sanul. Acum voiam sa spun ca daca ma mulg la vreo 4 ore scot minim 150 ml, daca ma mulg mai repede nu mai scot asa mult. Poate ea sa se sature numai cu un san la o masa?

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de oanamylove Vezi mesajul
    Da adevarul ca toate mamicile au nevoie de sprijin pt alaptare. Multe renunta pt servici, sau din comoditate, dar cel mai greu pt fiecare cred eu e schimbarea ritmului de viata si anume dependenta copilului de mama. Eu nu condamn pe nici o femeie, pt ca eu cred ca fiecare femeie isi iubeste puiul chiar daca nu-l mai alapteaza, fiecare femeie are caracterul si vointa ei, poate multe au nevoie de incurajare pt a alapta in continuare..La partea cu fumatul sunt de acord ca numai cine nu vrea nu se lasa, dar daca cineva nu lasa tigarile nu inseamna ca nu-si iubeste copilul sau nu-i vrea binele si sanatatea..mai sunt oameni ca mine care suntem mai slabi in vointa si mai dependenti de acest viciu care stiu ca nu-i bine nici pt mine nici pt fetita mea, dar pur si simplu nu-mi gasesc vointa de a le lasa..si credeti-ma ca stiu cat de rele sunt si in ce fel ne afecteaza, dar probabil nu pot sau nu vreau sa le las.
    Sa revenim la alaptat: eu tot ii dau in continuare seara la biberon si ziua pieptul si vad ca il ia fara probleme. Noaptea nu vrea tot timpul pieptul, cred ca e somnoroasa, sau eu nu am rabdare sa i-l dau, dar voi incerca sa insist si poate se va obisnui numai cu sanul. Acum voiam sa spun ca daca ma mulg la vreo 4 ore scot minim 150 ml, daca ma mulg mai repede nu mai scot asa mult. Poate ea sa se sature numai cu un san la o masa?
    Oana, fa cum crezi tu ca e mai bine pentru copilul tau, tu il simti, stii exact ce ii trebuie, cand e multumit, vcand nu, cum se simte, daca s-a saturat, daca e inca flamand... Astea toate le simti, sunt chestii care vin din instinct, nu se invata, nu exista reguli. Ceea ce pentru o mama sau un copil e valabil, poate sa nu fie si pentru cea/cel de alaturi. Noi aici spunem lucruri generale, lucruri pe care le-am probat si au functionat, dam sfaturi din experienta noastra si, la randul tau, o vei face si tu, pentru ca vei acumula experienta necesara. Daca nu ai reusit sa te lasi de fumat, incearca macar sa reduci numarul tigarilor si sa nu fumezi inainte de a alapta sau de a scoate lapte.

Cantitatea de care vorbesti e excelenta, e suficienta pentru o masa. Il ia mai usor din biberon pentru ca nu face efort sa suga, poate ca ai dreptate ca e mai somnoroasa noaptea sau mai lenesa, nu e nicio problema, peste putin timp trece la etapa cand suge de placere si constientizeaza prezenta ta si atunci va suge si noaptea, ca si ziua. Bravo ca nu te-ai lasat! :)

leutul
    Guest
    neata
    oana, eu nu am nimic cu cei care fumeaza (mame sau tati), fiecare o face pentru el - a fost doar o constatare.
    succes in revenirea la san. oricum esti un caz fericit pentru ca in sticluta ii dai tot de le tine.
    felicitari pentru straduinta!

Floricica Nou Venita Ale21's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Citat Postat de leutul Vezi mesajul
    "In Somalia, only 26 per cent of infants are put to the breast within one hour of birth. Only 9 per cent of infants are exclusively breastfed in Somalia for the first six months of life."
    unicef, raport din 30 iulie 2010
    Dap...si la noi 18 %...ce mare diferenta....:)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari