Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Veterana maryann32's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2008
    Postari in forum
    20.696
    Ma bucur ca in sfarsit se face ceva concret, sau cat mai aproape de concret, si ca viitoarele mame vor avea un suport si un sprijin clar in marea aventura. Doamne ajuta sa fie cat mai multe mame multumite si cat mai multi bebelusi fericiti!

Floricica Nou Venita Liliana.Tudose's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.09.2011
    Postari in forum
    23
    nua.

Dupa operatie cezariana, sa aveti copilul la san sau in contact cu pielea in prima ora, dupa ce s-a terminat operatia cezariana. Cand va aduce bb, este bine sa il puneti pe pielea voastra pe bb dezbracat tot pentru acei hormoni care ajuta la declansarea lactatiei.

Este important sa ii puneti des la san, sa stea numai in prezenta mamei, langa ea la san, in felul acesta glanda mamara va fi stimulata si se va declansa secretia de lapte mai repede. In primele doua zile necesarul bebelusului nu este mare, iar cantitatea de lapte o va lua mancand putin si des, dar declanseaza secretia de lapte.

Sa ganditi ca laptele nu inseamna numai hrana, ci in primul rand dragoste, contactul cu mama, punand gurita pe sanul mamei regaseste mediul familiar lui, uterul, iar in timp suptul puteti sa il comparati cu primul sarut a lui bb, alinarea cand il deranjeaza ceva:burtica, somnic, dintii. Laptele ii tine de sete, in fct de nevoia lui isi va regla intensitatea cu care suge bb.

Cat timp va suge noaptea?
    Cat vrea el, depinde de la copil la copil, fiindca:
    1. Suptul de noapte intretine secretia de lapte de peste zi, adica trebuie sa suga noaptea pentru a avea lapte ziua pe termen lung, altfel, in timp secretia de lapte poate scadea.
    2. Suptul de noapte la inceput poate fi aliment, dar mai tarziu este contactul cu mama, este nevoia de dragoste, o cauta pe mami cand se simte singur. Putem conditiona nevoia de a fi iubit a unui om si in principal a copilului tau?
    Aceasta este diferenta intre acei bebelusi care isi cauta mereu mama peste noapte si altii care sug mai putin, Ca oameni suntem diferiti.

Despre trezirile de noapte, bine ai spus!
    Ele sunt mai accentuate in prima luna fiindca este perioada de adaptare la viata extrauterina.
    Ei vor fi mai activi in prima parte a noptii, acesta este ritmul lor biologic, in timp il vom invata sa se adapteze ritmului nostru.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Contactul cu pielea mamei este foarte important si pentru copil, nu doar pentru mama. Imi amintesc cum se linistea Maria cand avea colici si se trezea noaptea plangand, o puneam pe pieptul meu si in contact cu pielea si cu caldura se linistea si adormea. In maternitate ne-au recomandat acest lucru, tot pentru adaptarea bebelusului la viata extrauterina, pentru a-l ajuta sa isi regleze temperatura corpului, pentru a ne simti aproape si pentru a se crea legatura acea speciala cu mama.
    Si acum, chiar daca e mai mare si deja intelege multe, noaptea cand se trezeste si ma cauta se ghemuieste la pieptul meu in asa fel de parca ar vrea ca tot corpul ei sa fie pe mine si asa adoarme la loc.
    Eu voi continua sa o alaptez pana la 2 ani, am inca lapte destul si vad ca ii face bine. Au fost perioade in care secretia lactata a scazut, perioade de stres sau de nesomn, insa nu am renuntat si nici nu am incercat sa combin alaptatul cu lapte praf pentru ca era mica si vroiam sa duc la capat ceea ce incepusem. Cu odihna si cu putin ajutor din partea tatalui ei, totul a fost ok. Cred ca in alaptare enorm de mult conteaza rabdarea si vointa mamei, forta ei de a trece peste anumite momente care uneori apar si care te cam fac sa iti pui fel de fel de intrebari in legatura cu binele copilului. Nu e nicio nenorocire daca o mama nu poate alapta, din diverse motive care nu tin de vointa ei, asta nu inseamna ca nu se va dezvola bine copilul sau ca va avea carente afective, asa ceva nu e posibil atata timp cat exista grija si dragoste; insa daca o poate face, binele pe care i-l face copilului este de nepretuit, nu doar ca alimentatie, ci si sub aspectul dezvoltarii afective.

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de cta_andreea Vezi mesajul
    Succes Liliana! Sa faci cat mai multi bebelusi fericiti!

:) cat te-am cautat! :)) adica, dupa id, ma gandesc ca esti tot tu... :)

Floricica Nou Venita Anne_Mary63's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.07.2011
    Postari in forum
    241
    [QUOTE=Liliana.Tudose;2672245]nua.

Dupa operatie cezariana, sa aveti copilul la san sau in contact cu pielea in prima ora, dupa ce s-a terminat operatia cezariana. Cand va aduce bb, este bine sa il puneti pe pielea voastra pe bb dezbracat tot pentru acei hormoni care ajuta la declansarea lactatiei.
    Ar fi bine sa fie asa insa nu e deloc asa mai ales daca nasti intr-un spital de stat.MIe mi-a fost adus baiatul abia a doua zi dupa ce am nascut la pat sa il alaptez.

Membru inregistrat la
    07.09.2011
    Postari in forum
    23
    Acum vad ca mesajul meu nu a aparut tot...
    Scrisesem ca este bine dupa nasterea naturala copilul sa fie pus pe pieptul mamei fara sa i se sectioneze cordonul si daca el doreste sa suga, ar fi ideal. Este un start bun al alaptarii.
    In Spania se intampla lucrurile putin diferit, asa cum dorim si noi sa schimbam in matenitatile din Romania iar faptul ca tu esti convinsa sa alaptezi fetita pana la doi ani este extraordinar! In lumea virtuala foarte multe mamici spun ca alapteaza pana la doi ani, dar in lumea reala nu am intalnit mamici care sa procedeze in acest fel sau destul de putine...
    Pentru a va aduce copiii imediat dupa operatia cezariana, este important sa ii cereti, sa ii cereti inainte de a intra in operatie, dupa ce v-a dat jos de pe masa, cand ati ajuns in salon. Este posibil sa vi se aduca fara sa ii cereti, dar inca nu toata lumea este convinsa de beneficiile contactului imediat cu pielea pentru mama si copil.
    Acele mamici care s-au operat si au avut copilul imediat la san,au avut secretie lactata imediat.
    (mi-ar fi placut sa ma adresez pe numele vostru, dar cum multe dintre nickname-urile de pe forum sunt ale copiilor voastre, mi-e teama sa nu va incurc, dar am timp sa va cunosc! :) )

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de Liliana.Tudose Vezi mesajul
    Acum vad ca mesajul meu nu a aparut tot...
    Scrisesem ca este bine dupa nasterea naturala copilul sa fie pus pe pieptul mamei fara sa i se sectioneze cordonul si daca el doreste sa suga, ar fi ideal. Este un start bun al alaptarii.
    In Spania se intampla lucrurile putin diferit, asa cum dorim si noi sa schimbam in matenitatile din Romania iar faptul ca tu esti convinsa sa alaptezi fetita pana la doi ani este extraordinar! In lumea virtuala foarte multe mamici spun ca alapteaza pana la doi ani, dar in lumea reala nu am intalnit mamici care sa procedeze in acest fel sau destul de putine...
    Pentru a va aduce copiii imediat dupa operatia cezariana, este important sa ii cereti, sa ii cereti inainte de a intra in operatie, dupa ce v-a dat jos de pe masa, cand ati ajuns in salon. Este posibil sa vi se aduca fara sa ii cereti, dar inca nu toata lumea este convinsa de beneficiile contactului imediat cu pielea pentru mama si copil.
    Acele mamici care s-au operat si au avut copilul imediat la san,au avut secretie lactata imediat.
    (mi-ar fi placut sa ma adresez pe numele vostru, dar cum multe dintre nickname-urile de pe forum sunt ale copiilor voastre, mi-e teama sa nu va incurc, dar am timp sa va cunosc! :) )
    eu sunt Florina. Incantata de cunostinta.
    Mie mi-a pus-o pe piept inainte de a-i taia cordonul ombilical, iar apoi, dupa ce au curatat-o mi-au dat-o (nu au spalat-o, au sters-o doar, mi-au zis ca pielea va absorbi grasimea aceea si ca asta o va ajuta sa isi regleze temperatura corpului), nu in patut separat, ci in brate. Patutul mi l-au adus la vreo ora dupa. Am si acum fotografia, cu data si ora, la jumatate de ora dupa ce s-a nascut era cu mine. :) A supt imediat, apoi nu se mai dezlipea :))))))
    Da, sunt hotarata sa alaptez pana la 2 ani, eu chiar nu vad niciun motiv sa nu o fac. A trebuit sa imi adaptez putin programul, fiindca am inceput sa lucrez, insa pentru ea vad ca nu e problema, a acceptat schimbarile si...recupereaza cand ma intalneste timpul pierdut. Cand ma vede nu striga "mama", striga "tzatzaaaa"
    Cat despre ceea ce spui despre a cere copilul... Imi pare rau ca trebuie sa te contrazic, am multe legaturi cu lumea medicala dintr-o anumita parte a tarii (prin familie) si, din pacate, nu peste tot e la fel... Si dacva indraznesti sa ceri ceva cu care nu sunt obisnuiti sau nu li se pare normal, ti se raspunde sec: "stim noi mai bine ca tine ce mai bine pentru copil... " Am vazut un caz in care mama cu cezariana nu a fost lasata sa vada copilul 48 de ore pentru ca "il putea contamina, avand o operatie"... No comment!
    Modificata de snowdance22; 18.09.2011 la 17:06:30.

Membru inregistrat la
    07.09.2011
    Postari in forum
    23
    Incantata, Florina :)

Ceea ce spui tu este adevarat, insa eu consider ca aceasta politica pana acum a dat roade:
    1. Mamele trebuie sa fie informate despre anumite practici benefice pentru bebelus inca din primele momente de viata
    2. Sa isi cunoasca drepturile ca si pacient
    3. Sa stapaneasca tehnici de negociere cu personalul medical
    4. Schimbarea va veni daca pacientul isi va schimba optica.
    In Romania, sunt locuri unde mamele nu obtin micutul atat de repede dupa alaptare, dar daca schimbarea va veni dinspre noi, vom avea mai multe drepturi decat acum.

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de Liliana.Tudose Vezi mesajul
    Incantata, Florina :)

Ceea ce spui tu este adevarat, insa eu consider ca aceasta politica pana acum a dat roade:
    1. Mamele trebuie sa fie informate despre anumite practici benefice pentru bebelus inca din primele momente de viata
    2. Sa isi cunoasca drepturile ca si pacient
    3. Sa stapaneasca tehnici de negociere cu personalul medical
    4. Schimbarea va veni daca pacientul isi va schimba optica.
    In Romania, sunt locuri unde mamele nu obtin micutul atat de repede dupa alaptare, dar daca schimbarea va veni dinspre noi, vom avea mai multe drepturi decat acum.
    Da, de acord. Si poate ca in anumite maternitati mamicile vor avea sansa sa intalneasca oameni ca si tine, deschisi la minte, la nou, la bine... Insa ce te faci cu celelalte? Eu am vazut cazuri in care mamele se temeau si sa deschida gura in fata medicilor sau chiar a asistentelor, in conditiile in care dadusera si spaga. E strigator la cer. Si nu sunt cazuri izolate, ci practici impamantenite... Sincer, eu imi doresc din tot sufletul sa se schimbe ceva, sa fie bine si la noi, sa existe comunicare intre mame si cadrele medicale in beneficiul copilului....

Floricica Avansata oanamylove's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.01.2011
    Postari in forum
    1.399
    Buna ziua. Eu am nascut de 2 saptamani si i-am dat lapte micutei mele, dar adoarme la san f repede si se ineaca foarte des si asa imi tot vine ideea sa renut sa-i mai dau la san, c nu mi se pare ca se alimenteaza f bine. Plus de asta nu fac fatza unui regim de alimentatie adecvat pt alaptare, tot timpul am sta prost la capitolul asta cu alimentatia mea, si de foarte multe ori am diaree sau crampe abdominale. Sincer mi-e frica ca va avea si fetita, ca deja a inceput sa aiba dureri de burtica..Iar eu ca s-o hranesc bine stau non-stop cu ea, ca o pun la san, in 10 min max adoarme si nu o mai pot trezi, se trezeste ea dupa 15 min si vrea iar si tot asa. Am incercat sa ma mulg si sa-i dau din sticluta si acum vad ca nu prea mai vrea sanul...Sincer nu stiu ce sa mai fac, ma epuizeaza total si eu cred ca pe ea. Singura modalitate sa-i fac program e sa-i dau numai la biberon. Ce ma sfatuiti sa fac?

Floricica Nou Venita Ale21's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Citat Postat de oanamylove Vezi mesajul
    Buna ziua. Eu am nascut de 2 saptamani si i-am dat lapte micutei mele, dar adoarme la san f repede si se ineaca foarte des si asa imi tot vine ideea sa renut sa-i mai dau la san, c nu mi se pare ca se alimenteaza f bine. Plus de asta nu fac fatza unui regim de alimentatie adecvat pt alaptare, tot timpul am sta prost la capitolul asta cu alimentatia mea, si de foarte multe ori am diaree sau crampe abdominale. Sincer mi-e frica ca va avea si fetita, ca deja a inceput sa aiba dureri de burtica..Iar eu ca s-o hranesc bine stau non-stop cu ea, ca o pun la san, in 10 min max adoarme si nu o mai pot trezi, se trezeste ea dupa 15 min si vrea iar si tot asa. Am incercat sa ma mulg si sa-i dau din sticluta si acum vad ca nu prea mai vrea sanul...Sincer nu stiu ce sa mai fac, ma epuizeaza total si eu cred ca pe ea. Singura modalitate sa-i fac program e sa-i dau numai la biberon. Ce ma sfatuiti sa fac?
    Sfatul meu este sa ii dai sanul in continuare.....eventual daca crezi ca nu se satura da-i completare,dar nu renunta la alaptat.La inceput e greu...fff greu,fetita mea are 6 saptamani iar primele 3 saptamani au fost un calvar...am facut chiar si mastita ,la amandoi sanii ,am luat tratament si m-am muls cu pompa foarte mult ca sa nu pierd laptele.Dupa o saptamana jumate de lapte praf fetita mea a luat din nou sanul cu mare usurinta.Intradevar ii mai dau foarte putin complectare si asa e ok...in plus am splabit mult pana acum.In timpul sarcinii am pus 20 kg iar acum dupa 6 saptamani am cu 17 kg mai putin....eu zic ca a contat si alaptarea.Acum e un chin dar nu te lasa,ai sa vezi dupa cateva saptamani cum iti va tresarii inima cand iti vei pune bebelusul la san si va suge fara probleme,e un sentiment unic.Te pup si daca vrei sa vorbim pe mess scriemi mesaj privat.Ai grija de tine

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari