Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita gabymy's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2011
    Postari in forum
    6
    Ii dau cam de mult timp formula 1luna jumate,sanii pareau goi si ca sa-l stiu satul i-am dat formula

Floricica Senior je_ramy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2011
    Postari in forum
    3.424
    Citat Postat de gabymy Vezi mesajul
    Ii dau cam de mult timp formula 1luna jumate,sanii pareau goi si ca sa-l stiu satul i-am dat formula
    incearca sa renunti la formula si sa-l alaptezi la cerere. ai incredere in tine si in bebelus, daca bebelusul papa si nu plange, ia in greutate, nu vad sensul formulei... E adevarat ca uneori poate cere sanul din ora in ora si pentru tine poate deveni obositor, dar bebelusul tau merita ce e mai bun si... ce poate fi mai bun decat laptele matern? atunci cand lasa sanul sau incepe sa se joace cu el, e clar ca e satul! unii bebelusi papa putin si des, altii mult si rar. Nu trebuie sa sarim repede la formula daca nu exista motiv evident ca ar avea nevoie.

Floricica Senior arysha's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2009
    Postari in forum
    3.913
    Cu cat il pui mai des la san cu atat stimulezi mai bine lactatia mai ales ca laptele se formeaza tot timpu, daca simti sanul mai moale asta nu inseamna ca nu mai este laptic.E chiar mai bine pt tine sa nu fie sanul in tensiune plin de laptic.
    Incearca sa nu ii dai deloc completare si sa il pui la san la cerere nu la program nu are absolut nimic daca il pui la o ora treptat bebe o sa-si faca programul lui.
    Bea ceai de lactatie cate 2-4 litri pe zi plus supe/ciorbe si ai sa vezi ca incet o sa fie bine,eu am observat intradevar ca amestecul de nuci ajuta(am luat de la Kaufland un amestec de nuci cu stafide si asa imi mai potolesc pofta de dulce,ai grija sa nu fie sarate).Poti incerca in loc de galafor sa iei galactogil-sunt granule homeopate poate ele te ajuta mai bine.Eu am avut nevoie de 2 ori doar si in 2-3 zile de luat am simtit diferenta(am si acum in casa o cutie in caz ca e nevoie).
    Daca bebe sta o ora la san nu ii problema stai linistita ca el nu trebuie sa pape tot timpul mai face pauza,mai adoarme se trezeste si tot asa e perfect normal in primele luni(Medeea mai are zile cand face asa dar mai trag si eu cate un somn cu ea).Daca simti ca e adormit incearca usor sa scoti mamelonul din gurita si foarte usor sa te ridici(acum depinde si ce pozitie preferati voi pt papat)

Bafta multa sa renuntati la laptele praf.

Floricica Senior arysha's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2009
    Postari in forum
    3.913
    Cel mai important este sa il lasi pe el sa decida cat ii trebuie papa nu ai de unde sa stii tu ca e satul sau nu.

Membru inregistrat la
    08.09.2011
    Postari in forum
    3.424
    Ei, si acum sa va povestesc prima saptamana acasa si peripetiile legate de alaptat :))
    Pe 23 ne-am externat, eram in sfarsit toti 3 acasa si ne bucuram de minunatia proaspat aparuta in viata noastra. Alaptam exclusiv la san, iar fetita mea inca nu invatase sa apuce sanul corect, nici eu sa o ajut sa o faca, apuca foarte putin din areola, fapt care mi-a daunat grav, aveam sfarcurile vinete, sangele era la un pas sa tasneasca, pielea incepuse sa se ia, plangeam de durere si puneam fata la san stiind ca asta trebuie sa fac si tot ea avea sa vindece ranile, dar imi venea sa fug mancand pamantul cand o auzeam plangand si o vedeam cautand cu gurita. Sotul radea de mine, zicea ca avem pitt-bull si daca nu sunt cuminte ma da la fata :)) In ziua de Craciun, cum s-a trezit l-am gonit la farmacie sa imi ia aparatoare pt mameloane, s-a plimbat vreo 2 ore din farmacie in farmacie, mi-a dat vreo 10 telefoane pana a reusit sa vina glorios acasa, il asteptam ca painea calda :)) am incercat sa folosesc aparatoarea, cum a dat de ea bebica a avut tendinta sa nu apuce, dar a facut-o, a inceput sa traga si vazand ca nu curge lapticul imediat a inceput sa urle cat o tineau plamanii, si are plamani nu gluma :)) am alaptat-o fara, nu am avut incotro, mai plangand, mai strangand din dinti, foloseam garmastan dupa fiecare supt, degeaba, ma lasam goala si puneam un prosop in drept pt ca atunci cand curgea laptele sa nu mai ud peste tot. Noaptea nu se trezea deloc, sanii se intareau pietroaie si ma dureau ingrozitor. Aveam avantajul de a fi citit foarte mult despre alaptat si am stiut ca nu trebuie sa stau asa. Ziua intram la dus, lasam apa fierbinte sa curga si masam sanii, puneam comprese calde noaptea si ma mulgeam cat sa nu mai fie atat de dureros. Laptele tasnea la propriu de cate ori incepea Stefi sa planga, ori daca o puneam la un san, celalalt facea cascada :)) adevarat amuzament cand ii dadeam lapte in ochi fetei sau il stropeam pe ta-su. De rani am scapat cam in 10 zile, a fost greu, dar nu am renuntat niciodata, stiam ca cel mai bine le vor vindeca tot saliva fetei si lapticul lasat sa se usuce pe san. De furia laptelui am scapat mai greu, cam dupa o luna s-a reglat, mai ales ca incepuse si fata sa se trezeasca noaptea sa pape. Trecand peste durerea ranilor si a surplusului de lapte, aveam dilema ca ce mananci afecteaza bebelusul si intr-o oarecare masura este adevarat. M-am convins singurica de faptul ca multe din alimentele interzise sunt de fapt indicate. Si sunt alimente pe care trebuie sa le consumi cu mare grija, dar nu iti spune nimeni :))
    De exemplu intr-o seara dupa baita cand ma asteptam sa nu se mai trezeasca am mancat dulciuri in cantitate considerabila avand in vedere ca era si o crema cu multa cacao la mijloc, simteam o mare nevoie si pofta, surpriza a fost ca fata sa se trezeasca si sa vrea sanul si a urmat o noapte alba pana la 4 dimineata cu agitatie continua.
    In alta zi, fara sa realizez am baut un ceai care continea si ceai verde si am baut vreo 3 cani, nu s-a dormit pana a doua zi dimineata la 9 si nu stiam ce are copilul meu :)) pana am luat la puricat ce am mancat si ce am baut si am gasit beleaua.
    Nu am avut pofta de mancare intr-alta zi si am mancat mai mult sandvisuri, carne, pizza, prostioare... Mi s-a constipat copilul, de la cateva scaune pe zi, 2 zile nici unul. Am cautat informatii referitoare la constipatia la bebelusi si ce pot face eu sa nu ajung la supozitoare cu glicerina sau alte adjuvante. Surpriza: se recomanda sa mananci cartofi, fasole, mazare, linte :)) care de altfel sunt din categoria a nu se consuma. Am mancat a doua zi mazare cu cartofi si supa de fasole :)) nu mi-a plans de durere de burta si a avut scaun imediat...

A avut fetita mea o perioada zdravana cand vroia la san din ora in ora si mai devreme, ajunsesem sa cred ca ma foloseste pe post de suzeta, incepusera iar dureri, sanii simteam ca sunt goi, dar daca incercam sa mulg tot curgea lapte, am zis gata sunt suzeta, e cazul sa ii dau o suzeta ca nu se poate asa. Surpriza a fost ca nu a vrut nici suzi de latex, nici de silicon, o vroia pe suzi a ei :)) dar n-a durat o vesnicie, a trecut si nici suzeta nu vrea, nici eu nu sunt suzeta, pur si simplu vroia ea sa manance mai mult si chiar a luat foarte bine in greutate in perioada respectiva, ma minunam in fiecare zi cand vedeam ca falcutele ii prin contur.
    Acum, cand e prea obosita si nu poate dormi cere la san, trage eficient de 2-3 ori, apoi adoarme si mai trage cand si cand ca din suzeta, nu o las mai mult de 5-10 minute asa, astept sa adoarma si retragerea.
    Va atasez cateva poze, pt ca orice poveste este mai frumoasa cu imagini in maternitate, alaturi de dna dr Bucur
    2011-12-20...002..jpg2011-12-23...001..jpg2011-12-21...010..jpg2011-12-23...004..jpg
    si la 7 zile, alaturi de dna dr Saptefrati
    2011-12-27...008..jpg

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de arysha Vezi mesajul
    Cel mai important este sa il lasi pe el sa decida cat ii trebuie papa nu ai de unde sa stii tu ca e satul sau nu.
    asa este. a mea inca e alaptata (!!!!!) si mie mi se pare ca nu mai am lapte. asa ca o intreb pe ea si imi spune ca este. adevarul e ca asa e, inghite des si o data s-a intamplat sa vomite (cand avea enterocolita) si nu-mi venea sa cred ca a reusit sa scoata atata de unde mie mi se parea ca nu e aproape nimic.. :)

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de je_ramy Vezi mesajul
    Ei, si acum sa va povestesc prima saptamana acasa si peripetiile legate de alaptat :))
    Pe 23 ne-am externat, eram in sfarsit toti 3 acasa si ne bucuram de minunatia proaspat aparuta in viata noastra. Alaptam exclusiv la san, iar fetita mea inca nu invatase sa apuce sanul corect, nici eu sa o ajut sa o faca, apuca foarte putin din areola, fapt care mi-a daunat grav, aveam sfarcurile vinete, sangele era la un pas sa tasneasca, pielea incepuse sa se ia, plangeam de durere si puneam fata la san stiind ca asta trebuie sa fac si tot ea avea sa vindece ranile, dar imi venea sa fug mancand pamantul cand o auzeam plangand si o vedeam cautand cu gurita. Sotul radea de mine, zicea ca avem pitt-bull si daca nu sunt cuminte ma da la fata :)) In ziua de Craciun, cum s-a trezit l-am gonit la farmacie sa imi ia aparatoare pt mameloane, s-a plimbat vreo 2 ore din farmacie in farmacie, mi-a dat vreo 10 telefoane pana a reusit sa vina glorios acasa, il asteptam ca painea calda :)) am incercat sa folosesc aparatoarea, cum a dat de ea bebica a avut tendinta sa nu apuce, dar a facut-o, a inceput sa traga si vazand ca nu curge lapticul imediat a inceput sa urle cat o tineau plamanii, si are plamani nu gluma :)) am alaptat-o fara, nu am avut incotro, mai plangand, mai strangand din dinti, foloseam garmastan dupa fiecare supt, degeaba, ma lasam goala si puneam un prosop in drept pt ca atunci cand curgea laptele sa nu mai ud peste tot. Noaptea nu se trezea deloc, sanii se intareau pietroaie si ma dureau ingrozitor. Aveam avantajul de a fi citit foarte mult despre alaptat si am stiut ca nu trebuie sa stau asa. Ziua intram la dus, lasam apa fierbinte sa curga si masam sanii, puneam comprese calde noaptea si ma mulgeam cat sa nu mai fie atat de dureros. Laptele tasnea la propriu de cate ori incepea Stefi sa planga, ori daca o puneam la un san, celalalt facea cascada :)) adevarat amuzament cand ii dadeam lapte in ochi fetei sau il stropeam pe ta-su. De rani am scapat cam in 10 zile, a fost greu, dar nu am renuntat niciodata, stiam ca cel mai bine le vor vindeca tot saliva fetei si lapticul lasat sa se usuce pe san. De furia laptelui am scapat mai greu, cam dupa o luna s-a reglat, mai ales ca incepuse si fata sa se trezeasca noaptea sa pape. Trecand peste durerea ranilor si a surplusului de lapte, aveam dilema ca ce mananci afecteaza bebelusul si intr-o oarecare masura este adevarat. M-am convins singurica de faptul ca multe din alimentele interzise sunt de fapt indicate. Si sunt alimente pe care trebuie sa le consumi cu mare grija, dar nu iti spune nimeni :))
    De exemplu intr-o seara dupa baita cand ma asteptam sa nu se mai trezeasca am mancat dulciuri in cantitate considerabila avand in vedere ca era si o crema cu multa cacao la mijloc, simteam o mare nevoie si pofta, surpriza a fost ca fata sa se trezeasca si sa vrea sanul si a urmat o noapte alba pana la 4 dimineata cu agitatie continua.
    In alta zi, fara sa realizez am baut un ceai care continea si ceai verde si am baut vreo 3 cani, nu s-a dormit pana a doua zi dimineata la 9 si nu stiam ce are copilul meu :)) pana am luat la puricat ce am mancat si ce am baut si am gasit beleaua.
    Nu am avut pofta de mancare intr-alta zi si am mancat mai mult sandvisuri, carne, pizza, prostioare... Mi s-a constipat copilul, de la cateva scaune pe zi, 2 zile nici unul. Am cautat informatii referitoare la constipatia la bebelusi si ce pot face eu sa nu ajung la supozitoare cu glicerina sau alte adjuvante. Surpriza: se recomanda sa mananci cartofi, fasole, mazare, linte :)) care de altfel sunt din categoria a nu se consuma. Am mancat a doua zi mazare cu cartofi si supa de fasole :)) nu mi-a plans de durere de burta si a avut scaun imediat...

A avut fetita mea o perioada zdravana cand vroia la san din ora in ora si mai devreme, ajunsesem sa cred ca ma foloseste pe post de suzeta, incepusera iar dureri, sanii simteam ca sunt goi, dar daca incercam sa mulg tot curgea lapte, am zis gata sunt suzeta, e cazul sa ii dau o suzeta ca nu se poate asa. Surpriza a fost ca nu a vrut nici suzi de latex, nici de silicon, o vroia pe suzi a ei :)) dar n-a durat o vesnicie, a trecut si nici suzeta nu vrea, nici eu nu sunt suzeta, pur si simplu vroia ea sa manance mai mult si chiar a luat foarte bine in greutate in perioada respectiva, ma minunam in fiecare zi cand vedeam ca falcutele ii prin contur.
    Acum, cand e prea obosita si nu poate dormi cere la san, trage eficient de 2-3 ori, apoi adoarme si mai trage cand si cand ca din suzeta, nu o las mai mult de 5-10 minute asa, astept sa adoarma si retragerea.
    Va atasez cateva poze, pt ca orice poveste este mai frumoasa cu imagini in maternitate, alaturi de dna dr Bucur
    Atasament 12900Atasament 12902Atasament 12903Atasament 12901
    si la 7 zile, alaturi de dna dr Saptefrati
    Atasament 12904
    Felicitari! Sa-ti traiasca fetita si sa te bucuri de fiecare clipa alaturi de ea! Si felicitari tie pentru modul in care ai reusit sa treci de zilele acelea care par ca nu se termina... , de durere si de oboseala... BRAVO!

Membru inregistrat la
    08.09.2011
    Postari in forum
    3.424
    Citat Postat de snowdance22 Vezi mesajul
    Felicitari! Sa-ti traiasca fetita si sa te bucuri de fiecare clipa alaturi de ea! Si felicitari tie pentru modul in care ai reusit sa treci de zilele acelea care par ca nu se termina... , de durere si de oboseala... BRAVO!
    multumesc din suflet!
    cred ca toate am trecut prin asta la inceput, important este sa nu renuntam, sa stim cum sa gandim ca sa ne ajute psihicul in primul rand si sa stim foarte bine ce avem de facut. Inainte de a naste am zis ca eu stiu ce am de facut si nu voi avea nici furia laptelui, nici ragade :)) fals total!!! in prima saptamana este aproape imposibil sa nu te loveasca, dar daca sti ce ai de facut de la bun inceput, lucrurile nu au cum sa se agraveze.
    Dau exemplu in sensul asta o mamica proaspata, care a nascut in aceeasi zi cu mine si din cauza furiei laptelui a ajuns sa nu mai poata alapta. Nu a stiut ca trebuie sa se mulga, a indurat durerea crezand ca va trece de la sine, pana cand a ajuns la urgenta cu febra, facuse mastoza, medicii au decis sa ii faca tratament pt oprirea lactatiei ca sa nu ajunga la operatie si a stat cu perfuzii cu antibiotic cateva zile, bebita ei nu a avut alta varianta decat formula, iar mamica acum plange ca nu isi poate alapta fata si se chinuiau ca de la formula bebe s-a constipat.
    De-asta e bine, viitoare mamici sa va informati, sa cititi orice material va pica in mana, sa intrebati mamici cu experienta inca din timpul sarcinii. Eu in prima saptamana nu aveam timp sa caut informatii pe internet si in nebunia perioadei de acomodare suntem predispuse la greseli cu urmari neplacute, poate si eu as fi ajuns in situatia de mai sus daca nu stiam ce am de facut.

Floricica Nou Venita gabymy's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2011
    Postari in forum
    6
    Daca il pun din ora in ora la san mai trag cu pompa dupa ca termina?

Membru inregistrat la
    08.09.2011
    Postari in forum
    3.424
    Daca il pun din ora in ora la san mai trag cu pompa dupa ca termina?
    nu e cazul!
    da-i oricat de des cere si ai sa vezi ca iti creste si cantitatea de lapte. S-ar putea la inceput sa-ti fie greu pt ca te va solicita, dar nu renunta! sa sti ca daca papa din ora in ora nu inseamna ca nu ai lapte, ai dar papa el putin si des pt ca asa simte nevoia, nu te alarma. Cand papa ai grija sa nu iti distraga nimic atentia, priveste-l, mangaie-l, bucura-te de clipele minunate si de relatia care se leaga intre voi. Nu stiu cum alaptezi tu, dar eu prefer, mai ales in zilele cand papa des, sa stam amandoua intinse in pat, asa nu imi suprasolicita spatele, ma relaxez si am mainile libere sa o pot rasfata.
    A, si inca ceva, nu permite nimanui sa iti spuna ca nu ai lapte sau laptele tau nu e bun! tu, ca mama, sti ce e mai bine pentru puiutul tau si doar tu poti hotari ce ii oferi si nimeni nu are voie sa iti puna deciziile la indoiala! Daca ai in jurul tau astfel de persoane, taie-le-o scurt si roaga-i sa nu iti mai transmita mesaje negativiste, asta te poate influenta negativ si este in defavoarea bebelusului.
    Pe mine mama ma intreba cand ii dau ceai :)) invatata ca pe vremea ei cand se incepea diversificarea la 6 saptamani, si sti ce am facut? am trimis-o frumusel la cratitile ei, e mama, o iubesc, am incredere in ea, dar cand vine vorba de copilul meu am mai multa incredere in instinctele mele si in bebelusa decat in oricine altcineva
    te pupam! sa ai spor la alaptat!

Membru inregistrat la
    08.09.2011
    Postari in forum
    3.424
    Citat Postat de snowdance22 Vezi mesajul
    asa este. a mea inca e alaptata (!!!!!) si mie mi se pare ca nu mai am lapte. asa ca o intreb pe ea si imi spune ca este. adevarul e ca asa e, inghite des si o data s-a intamplat sa vomite (cand avea enterocolita) si nu-mi venea sa cred ca a reusit sa scoata atata de unde mie mi se parea ca nu e aproape nimic.. :)
    felicitari pentru ca inca alaptezi! pana la ultima picatura!!! bravo!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari