Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita getab's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.08.2012
    Postari in forum
    2

Alaptarea in timpul sarcinii

alaptez o fetita de 10 luni,dar am ramas insarcinata, pot continua alaptarea ? nu intentionez sa pastrez sarcina, avem deja 2 fete.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Toate bune si frumoase pana am citit "nu intentionez sa pastrez sarcina". Pacat, pentru ca orice copil are dreptul la viata. Iar tu, mai ales ca esti deja mamica, trebuie sa stii ca orice copil este o MINUNE care, repet, ARE DREPTUL LA VIATA, chiar daca mai ai 2,3 sau 5 copii.

Lasand la o parte renuntarea la sarcina (sincer, sper sa te razgandesti), nu stiu ce sa iti spun. Stiu sigur insa ca dai ai o sarcina fara risc, o sarcina la care nu vrei sa renunti (sa zicem), poti continua alaptarea. De multe ori insa se intampla ca chiar bebelusul alaptat sa renunte la laptele tau, din diverse motive. din cauza activitatii hormonale, e posibil sa nu ii mai placa. Dar e posibil la fel de bine ca bebelusul sa fie alaptat mult si bine.
    Acum, in cazul unei sarcini la care vrei sa renunti, nu stiu cum se procedeaza.
    Cel mai bine este sa vorbesti serios cu ginecologul tau.

Sper sa se intample o minune si sa dai nastere si acestui copil din pantecele tau. Apoi, poti folosi fel de fel de metode contraceptive!

Floricica Nou Venita getab's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.08.2012
    Postari in forum
    2
    Draga Anna, nu ne dorim aceasta sarcina pt. ca eu am Rh negativ, si primele 2 sarcini le-am trecut cu greu, nu mi-a fost usor. Acum am ramas insarcinata fara sa vreau, abia imi venise prima menstruatie, vroiam sa-mi pun sterilet. Luna asta-surpriza,fara menstruatie, dar cu greturi! Dupa a doua nastere am stiut sigur ca nu o sa mai urmeze alta, nu vreau sa risc , chiar daca iubim copii foarte mult. Multumesc oricum de sfaturi ! Am citit si pe alte site-uri ca pot alapta inca.

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Geta, si eu am Rh negativ! Sunt la a doua sarcina si imi doresc din suflet sa am cel putin 3 copii. In fiecare luna fac analize pentru rh, dar nu e nicio problema, si am incredere ca nu voi avea probleme. Tu dupa fiecare nastere nu ai facut vaccinul care se face in cazul in care ai rh negativ?
    La ce te referi cand spui ca ai trecut cu greu sarcinile precedente? esti sigura ca ai avut complicatii din cauza rh-ului?

Floricica Senior claudia_claudia's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2011
    Postari in forum
    3.178
    Buna...In cazul in care pastrezi sarcina sunt sigura ca poti alašpta in continuare.Iar daca faci avort probabil iti v a face anestezie locala si nu stiu daca e ok sa alaptezi pe urma.
    Te rog din suflet sa nu mi o iei in nume de rau....Ai mai trecut printr un avort?Sti macar ce simti atunci?Sti cum te vei simti dupa?Eu din pacate am trecut...a fost sarcina extrauterina si asta a fost solutia...Dar sincer iti spun ca m am simtit groaznic...Sa stiu ca imi scoate copilul meu din burtica...bucatica cu bucatica...Si acuma ma gandesc mereu...As fi avut doi copilasi nu numai unul..Ar fi avut 3 anisori...As fi fost mamica a 2 copilasi...nu numai a unei fetite..Dar Dumnezeu stie de ce a vrut asa..asa a fost sa fie...
    Eu iti doresc tot binele din lume atat tie cat si fetitelor tale...Sunt atatea metode de a evita o sarcina....

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Claudia, din pacate sunt mamici care renunta cu atata usurinta la o sarcina! Si care nu au idee de ce sacrificii sunt in stare alte viitoare mamici pentru a aduce pe lume un copil...
    Cunosc mamici care au stat 9 luni nemiscate la pat, pentru a aduce pe lume minunile de copii pe care le au. Si sunt sigura ca daca s-ar intoarce timpul inapoi, ar face acelasi lucru fara urma de ezitare.

Pe mine ceea ce ma intriga cel mai tare este ca ideea unui avort vine din partea unei femei care este DEJA mamica. Care stie, sau trebuie sa stie ce inseamna un copil, un suflet care prinde viata in pantecul tau si care da un sens vietii...
    Si copila mea a fost candva o adunatura de celule, o boaba de fasole cu inimioara, un embrion, un fat... apoi... a fost nou-nascut, bebelus, iar acum este copil. Copilul meu! Este o fiinta care din prima clipa a avut dreptul la viata si care a dat sens vietii mele. Si oricati copii voi avea, orice fel de sarcini voi avea (usoare, grele... nu conteaza) fiecare din acesti copii va da si mai mult sens vietii noastre de parinti...

Nu vreau ca mesajul meu sa fie unul care o judeca pe Geta, sper doar ca citind ce scriem noi aici se mai gandeste putin la gestul pe care vrea sa il faca.

Floricica Senior claudia_claudia's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2011
    Postari in forum
    3.178
    Eu sper din tot sufletul sa se razgandeasca...Daca nu,sunt sigura ca v a avea regrete mai tarziu....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari