Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046

Hidrotorax fetal

hidrotorax fetal sau apa la plamini la bebe intrauterin a fost diagnosticul pus cumnatei insarcinata in 34 saptamani

As vrea sa stiu daca v-ati confruntat careva cu asa ceva si daca e bine bebe.

Acum este internata sub supraveghere intr-un spital in care bebe are sanse, insa pronosticul este rezervat. Am citit http://www.reginamaria.ro/ro/noutati/hidrotorax-fetal-bilateral-tratat-in-utero-premiera-medicala-in-romania.html si ma gandesc cum e mai bine sa mearga la Bucuresti sau sa ramana in spital unde e acum. Vrem sa traiasca!

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    paulici, daca exista o sansa ca acest copil sa se faca bine intrauterin si sa traiasca, trebuie cautata acea sansa. mai ales daca exista precedent medical de succes... eu nu m-am confruntat cu asta, e doar o opinie, spun ce as face eu daca as fi in aceasta situatie... multa sanatate cumnatei si lui bebe!

Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Sansa exista si acolo unde e. Au mai avut astfel de cazuri cu succes. Pe cand cei de la Regina Maria au salvat asa doar un copil. Plus ca acum e sub supravegherea unui prof.dr. sef sectie si sunt pregatiti sa intervina oricand si imediat dupa nastere sa fie bebe preluat si tratat. Pe de alta parte Bucurestiul e tare departe, e riscant un drum asa lung la varsta asta a sarcinii, sarcina e previa si se exclude nasterea naturala. Iar din cate am inteles fffffff mult depinde cauza care a declansat problema.

Multumesc. Eu recunosc ca sunt tare optimista si refuz sa cred ca nu va fi bine

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de paulici Vezi mesajul
    Sansa exista si acolo unde e. Au mai avut astfel de cazuri cu succes. Pe cand cei de la Regina Maria au salvat asa doar un copil. Plus ca acum e sub supravegherea unui prof.dr. sef sectie si sunt pregatiti sa intervina oricand si imediat dupa nastere sa fie bebe preluat si tratat. Pe de alta parte Bucurestiul e tare departe, e riscant un drum asa lung la varsta asta a sarcinii, sarcina e previa si se exclude nasterea naturala. Iar din cate am inteles fffffff mult depinde cauza care a declansat problema.

Multumesc. Eu recunosc ca sunt tare optimista si refuz sa cred ca nu va fi bine
    dupa ce am citit postarea ta m-am pus sa caut si aici informatii care ar fi putut sa-ti fie utile. nu am gasit mare lucru, insa am citit 2-3 articole medicale care vorbeau despre evolutie favorabila daca tratamentul este corect aplicat si de asemenea spuneau ca exista sanse de 50% de supravietuire chiar si fara tratament. acum, data fiind situatia cumnatei tale, eu cred ca va fi totul bine si ca nu va fi nicio problema... fratele meu a avut hepatita intrauterin (cu 35 de ani in urma, cand nu existau metodele de tratament actuale!) si e un om perfect sanatos. sanatate multa, multa!

Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Multumim mult. Din fericire si speram cu succes o interventie asemanatoare se va face pt prima data la Cluj, miercuri, i se va face cumnatei mele

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    paulici, ma rog sa fie totul bine si sa le dea Dumnezeu sanatate cumnatei si nepotelului tau!

Floricica Nou Venita felice2010's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.02.2012
    Postari in forum
    33
    Sanatate multa cumnatei si micutului bebe! Ma rog pentru ei!

Floricica Nou Venita ioana.angiletta's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.12.2012
    Postari in forum
    3

Hidrotorax

Buna,
    Ma numesc Ioana si fetita mea a suferit de Hidrotorax, am avut 4 interventii intrauterine la Clinica Regina Maria la Dl DR HADI RAHIMIAN. Nepotica ta are toate sansele sa traiasca daca apelati la el . Este o persoana de exceptie si un medic cum putin sunt . Daca doresti sa vb cu mine scrie-mi aici si am sa iti las numarul meu de telefon. Aveti incredere ca totul va fi bine , mie cei din Timisoara mi-au dat sanse de 10% daca merg la Viena .Sunt sigura ca vei avea o nepotica sanatoasa si va veti bucura de ea asa cum eu ma bucur de ingerasul meu

Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Multumesc tare mult Ioana pentru raspuns. Din motive personale nu am avut timp si nici puterea de a mai scrie aici, dar cumnata mea a nascut acum o saptamana un baietel care a respirat singurel la nastere, datorita tratamentului aplicat de dnul dr Stamatian cumnatei mele La nastere mai ramasese f putin lichid in plamani care a fost drenat dupa nastere si a fost analizat. Acum datorita greutatii mici si unor probleme la stomac vor mai sta putin in spital, dar sunt bine
    Nu au mai facut intrauterin interventia pentru ca au vazut ca raspunde bine la tratament.

Floricica Nou Venita ioana.angiletta's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.12.2012
    Postari in forum
    3
    Ma bucur enorm de mult, stiu prin ce emotii ati trecut, noi am descoperit la 27 de saptamani si a fost nevoie de 4 interventii.Eu am nascut la 34 de saptamani si am ramas in spital 3 saptamani dupa. Din fericire si noi suntem bine si crestem mari pe zi ce trece

Floricica Senior claudia_claudia's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2011
    Postari in forum
    3.178
    Paula ma bucur ca e bine cumnata ta,si bebe la fel...Multa sanatate in continuare...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari