Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Hidronefroza in sarcina

Hidrosfenoza este marirea rinichilor din cauza umplerii cailor urinare prin impiedicarea scurgerii urinei in vezica biliara si in functie de ce a determinat aparitia sa, hidrosfenoza poate sa fie unilaterala sau bilaterala.

Hidrosfenoza bilaterala poate sa apara in timpul sarcinii atunci cand uterul care este in crestere apasa pe uretre. Schimbarile hormonale din timpul sarcinii pot sa agraveze problema prin reducerea contractiilor musulare care muta urina catre uretre. Acesta afectiune, poarta denumirea de hidrosfenoza de sarcina si in general dispare o data cu incheierea perioadei de sarcina, desi pelvisul renal si uretrele pot sa ramana dilatate inca o perioada dupa.

Moderator Floricica Veterana vava's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2006
    Postari in forum
    13.949
    eu am patit-o eram insarcinata in luna a-4-a sau a-5-a nu mai stiu sigur am avut hidronefroza gr. I ce sa va spun ca aveam niste dureri groaznice nici nu vreau sa-mi amintesc..eu am facut aceasta hidronefroza din cauza unei litiaze renale eu am ceva calculi renali si nisip.....o data la un an eu fac aceste pusee de colica renala..........

Floricica Nou Venita andrelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.03.2013
    Postari in forum
    1
    buna, sunt o graviduta in 5 luni jumatate cu unic rinichi drept si am aflat ca tocmai s-a declansat si la mine aceasta hidronefroza.vroiam sa stiu daca se poate evita in vreun fel acele dureri date de colici renali in final, cum ati reusit sa treceti peste ele.multumesc frumos

Floricica Nou Venita teotheodora's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.06.2013
    Postari in forum
    1

hidronefroza in sarcina

buna sunt o mamica insarcinata in 19 sapt si de la 17 sapt am descoperit hidronefroza unilaterala stg...eu am rezolvat'o prin sonda cook...cu calmante nu a mers la mine..... la mine este a 2 a sarcina mai am un copilas de un an jumate dar la 1 sarcina nu am avut prb....

Floricica Nou Venita nunushica's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2010
    Postari in forum
    176

sonda cook

Teo,am 12 saptamani si tocmai mi s-a montat si mie o sonda cook dupa 6 zile de dureri ingrozitoare.Eu am facut hematurie si acum simt mereu nevoia sa merg la toaleta,insa mai am dureri dar la nivel minim in zona rinichiului afectat.As vrea mai multe detalii,urologul meu efectiv m-a trimis acasa si mi-a zis sa revin dupa nastere sa o scoata dar simptomele descrise mai sus ma inrijoreaza.Cum e la tine?

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari