Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita tiki's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.09.2011
    Postari in forum
    6

Herpes

Buna ziua,

Sunt insarcinata in 17 saptamani si am o colega care are herpes.
    Imi puteti spune daca este periculos pentru sarcina?

Multumesc

Floricica Avansata danamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2009
    Postari in forum
    1.699
    G.u.a.b.!!!!!
    Ce fel de herpes este:oral, genital, bucal?

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de tiki Vezi mesajul
    Buna ziua,

Sunt insarcinata in 17 saptamani si am o colega care are herpes.
    Imi puteti spune daca este periculos pentru sarcina?

Multumesc

banuiesc ca e vorba de un herpes labial de vreme ce ti-e colega si l-ai remarcat :) Da, este periculos, insa poti preveni contaminarea. Tu ai avut vreodata? Eu, de exemplu, nu il fac. Si te pot asigura de un lucru: din aer nu se ia. Cat timp nu folosesti niciun obiect personal (pahar, cana, sticla de apa, periuta de dinti etc) in comun, nu vei lua si nici nu cred ca e cazul sa iti spun, stii si singura.

Herpesul labial este o boala comuna, de obicei recurenta, produsa de infectarea cu virusul herpetic simplu. Insa trebuie sa stii ca el apare frecvent si insotind herpesul genital, asa ca mare atentie si la toaleta. Acesta din urma poate infecta copilul la nastere. Sfatul meu este sa iei masurile de igiena necesare, sa folosesti numai obiectele tale pe care sa le dezinfectezi si daca folosesti wc-ul de la munca sa nu il atingi.

Floricica Nou Venita tiki's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.09.2011
    Postari in forum
    6
    Da, este vorba despre un herpes bucal.
    Multumesc mult pentru raspunsuri!

Floricica Senior Nerea's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2009
    Postari in forum
    3.552
    Buna ziua!
    Cauza aparitiei virusului labial este virusul herpes simplex (HSV). Din cele opt tipuri cunoscute, cele mai frecvent intalnite sunt HSV-1 si HSV-2, care se manifesta sub forma de umflaturi de culoare rosie presarate cu vezicule pline cu lichid, mici si dureroase, localizate la nivelul fetei, respectiv al organelor genitale.
    Infectia se transmite prin contactul cu o leziune sau chiar prin contact piele pe piele, deoarece virusul are perioade in care este transmisibil fara ca pe piele sa existe semne.
    Dintre factorii care predispun la episoade de herpes amintim:
    • infectii
    • stari febrile
    • expunerea la soare (multe persoane vin dupa cateva zile de plaja cu leziuni importante)
    • perioada menstruala
    • sarcina
    • stresul
    • oboseala
    • proceduri estetice traumatice la nivelul buzelor (de exemplu tatuajul semipermanent, injectarea de fillere)
      Eu zic sa nu folosesti nimic ceea ce este al ei :cana,ruj,etc si atat .Sau ,spune medicului tau care-ti monitorizeaza sarcina ,ca sa vezi ce te sfatuieste.
      Eu il am de acum vreo 4 ani ,atunci cand am imunitatea scazuta sau sunt extrem de stresata,dar sotul niciodata nu l-a luat.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari