Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita emadragu's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.02.2013
    Postari in forum
    1

Postare Hematom in sarcina

sunt insarcinata in 7 saptamani,dar sarcina nu este prinsa cum trebuie din cauza unui hematom.acum sunt in repaus total la pat si iau pastile(elevit,acid folic,no-spa si utrogestan).ce sanse sunt ca sarcina sa se prinda si sa se dezvolte in conditii normale?hematomul poate afecta dezvoltarea fatului?va multumesc

Floricica Avansata diana16's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.10.2008
    Postari in forum
    1.679
    Iti doresc ca totul sa decurga bine.
    chiar asa sa faci, sa stai la pat, non stop.
    Fa-ti analizele de trombofilie!
    si eu am avut hematom in sarcina, exista mare risc sa pierzi sarcina, dar trebuie sa fii optimista, sa te odihnesti si sa ai grija de tine!
    O sarcina cu bine dusa la termen!

Floricica Nou Venita mihaono's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136
    si eu am avut un hematom in timpul sarcinii, am avut vreo 3 saptamani scurgeri ca la menstruatie, uneori cu cheaguri dar am dus sarcina pana la sfarsit.eram in saptamana 12 de sarcina.am luat no-spa, suplimente materna si arefam ovule.cu rugaciune vei ajunge pana la capat.

Floricica Avansata danipufu's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2010
    Postari in forum
    1.856
    si eu am avut in a 3 luna,am stat internata 2 saptamani,am urmat un tratament,dar efort mai putin

Floricica Nou Venita Minnie88's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.12.2012
    Postari in forum
    291
    Fetelor si eu tocmai am venit de la urgenta, aveam dureri mari de burta si am un hematom :(...La mine bebe inca nu e afectat, e chiar mai marisor decat varsta sarcinii, dar hematomul are 2 cm:(....Mi-a recomandat repaos total la pat, utrogestan, no-spa si scobutil daca nu cedeaza durerea...Mi-e foarte teama, mai ales ca l-am vazut pe bebe atat de bine, i-am vazut manutele, piciorusele...Nu voi mai iesi din casa, pana nu voi stii ca este totul bine. Aveti grija cu greturile si voma excesiva, eu am vomat groaznic acum 1 saptamana, si mi-a zis doctora ca e f posibil ca din cauza efortului sa se fi dezlipit placenta si sa se fi format hematomul....

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Citat Postat de emadragu Vezi mesajul
    sunt insarcinata in 7 saptamani,dar sarcina nu este prinsa cum trebuie din cauza unui hematom.acum sunt in repaus total la pat si iau pastile(elevit,acid folic,no-spa si utrogestan).ce sanse sunt ca sarcina sa se prinda si sa se dezvolte in conditii normale?hematomul poate afecta dezvoltarea fatului?va multumesc
    Asa cum a zis si Diana fa-ti analizele de trombofilie. Sanse sunt sa fie bine, dar uneori e nevoie de tratament si cel mai important e sa afli de ce a aparut hematomul. Sarcina usoara, bebe sanatos nascut la termen care sa va aduca numai bucurii.

Citat Postat de Minnie88 Vezi mesajul
    Fetelor si eu tocmai am venit de la urgenta, aveam dureri mari de burta si am un hematom :(...La mine bebe inca nu e afectat, e chiar mai marisor decat varsta sarcinii, dar hematomul are 2 cm:(....Mi-a recomandat repaos total la pat, utrogestan, no-spa si scobutil daca nu cedeaza durerea...Mi-e foarte teama, mai ales ca l-am vazut pe bebe atat de bine, i-am vazut manutele, piciorusele...Nu voi mai iesi din casa, pana nu voi stii ca este totul bine. Aveti grija cu greturile si voma excesiva, eu am vomat groaznic acum 1 saptamana, si mi-a zis doctora ca e f posibil ca din cauza efortului sa se fi dezlipit placenta si sa se fi format hematomul....
    Sfatul meu e sa nu crezi ce ti-a zis dr, nu e niciodata asa ceva cauza, cauza poate fi chiar si la tine trombofilia. In locul tau mi-as face analizele de trombofilie
    Modificata de paulici; 10.02.2013 la 16:53:16.

Floricica Nou Venita Minnie88's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.12.2012
    Postari in forum
    291
    O sa cer si o coagulograma, ma si mir ca nu mi-au facut asa ceva pana acum..Mi-a dat sa fac a 2 a oara hemograma si analizele de coagulare nu. Merci mult de sfat!

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Citat Postat de Minnie88 Vezi mesajul
    O sa cer si o coagulograma, ma si mir ca nu mi-au facut asa ceva pana acum..Mi-a dat sa fac a 2 a oara hemograma si analizele de coagulare nu. Merci mult de sfat!
    Coagulograma nu e prea relevanta
    Cum mai esti?

Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari