Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita andreeaelen's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2011
    Postari in forum
    17

Greutatea fatului!!!

Buna fetelor. Sunt insarcinata in 33 de saptamani. la 31 de saptamani de sarcina am fost la doctor si mi-a spus ca bebe cantareste cam 1525 g si e mai micut cu 2sapt. Asta a fost la cel din bucuresti. La doctorul meu din orasul natal mi sa spus ca are 1600 g, si atunci aveam 29 sapt si cateva zile. Eu nu mai inteleg nimic. Cel din bucuresti mi-a dat sa iau pe langa vitaminele care le luam, elevit, inca 2 tipuri femibion si ogestan. Asta ca sa-l ingrasam pe bebe. Adevarul e ca e mica greutatea, m-am speriat un pic. Si curios ca pap de toate, am avut o sarcina fara greturi. Voi ce parere aveti?

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    buna.felicitari de sarcina.mami intradevar bebe pare un pic mic din ecografii,dar in realitate nu stii cat are.mie mi sa spus ca e ff mica,s la 36saptamani cand sa nascut fetita mea avea 3100grame,mi-a zis doctora ca daca statea pana la termen faceam un copilas f gras,si cand iam spus cat avea la eco a zis ca mai rau ne facem cu ecografiile astea,sunt utile,dar pe de alta parte ne lasa nervii cand stim ca e ceva ineregula.eu ti-as spune sa stai linistita,sa nu te mai gandesti,sa ai grija de tine si nu uita sa te ingrijesti cat poti in ultima luna,pt ca atunci ia bb cel mai mult in greutate.eu nu prea am avut grija si am nascut mai devreme.deci sanatate si ganduri bune,si nastere usoara si bebe sanatos

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    si fetita mea era mica, cand am nascut-o la 39 saptamani era cu o luna si o saptamana in urma la dezvoltare, am nascut-o cu 2500 g. si mie mi-a dat elevit si femibion si eu zic sa le iei daca ti le-a recomandat. fetita mea de pri luna a cincea a inceput sa ramana in urma. nu exista explicatie, la mine toate analizele au iesit perfect. pe fisa mea de externare din maternitate scrie ca am nascut-o cu retard de crestere intrauterina dar pe fisa fetitei scrie ca e un copilash normal, asa mi-a zis si neonatologul, ca e dezvoltat normal dar e mai mic. a recuperat pe urma cu varf si indesat. poate esti si tu mai slabutza. eu zic sa nu-ti faci griji absolut deloc, sa iei vitaminele pe care ti le-a recomandat doctorul si sa te odihnesti bine. nastere usoara!

Floricica Avansata alinaflory's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986
    Eu l-am nascut pe baietlul meu cu 3.400 la fix 40 saptamani pe la 32 sua33 de saptamani tot cam asa cantarea in jur la 2.000 kg si sincer am fost foarte uimita sa aflu ca are 3.400 la nastere sa stii ca fatul ia foarte mult in greutate in ultimele saptamani nu te ingrijora , eu de exemplu am fost nascuta la 7 luni cu o greutate de 2.200 si iatama mare:))))Sanatate multa si sarcina usoara in continoare

Floricica Nou Venita andreeaelen's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2011
    Postari in forum
    17
    cand am ramas insarcinata da eram slabuta, aveam cam 50 kg dar m-am ingrasat cam 15 kg. Dar burtica e mica si tuguiata. sunt mica in bazin. probabil ca am asimilat eu mai mult iar el nu. Toata sarcina a stat cu capul in jos, nu s-a rotit sdeloc. Pe 12 noiembrie ma duc la bucuresti. Chiar sunt curioasa sa vad daca au avut vreun efect aceste pastile.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    nu intotdeauna datele ecografiei sunt perfecte. :)) imi vine sa rad fiindca si eu am trecut printr-o spaima din asta. ca sa zic asa, eu burta de femeie insarcinata in 8-9 luni nu am avut. eram ... rotunda... :)) parea ca am maxim 7 si eu mai aveam cateva zile si nasteam. la ultimul control, mi-au zis ca bebe cantareste cam 2400-2600 si are in jur de 48 de cm. asta scria pe rezultate. ma gandeam ca o fi din cauza ca nu mancam foarte bine (gastrita ma innebunea), m-am dus repede sa cumpar hainute mici-mici ca mi se pareau uriase cele pe care le luasem deja... asta se intampla joi...iar luni am nascut o fetita de 3570 si 51 de cm... nu stiu cum s-a putut intampla, nici nu am mai intrebat, insa nu am fost singura care a patit asta... bineinteles ca ceea ce ii cumparasem n-o incapea si a fost dat mai departe... :))) mai precizez ca eu in timpul sarcinii in afara de acid folic, calciu si fier nu am luat nimic (fiindca nu mi-a dat altceva, spunandu-mi ca-mi va da numai daca analizele nu ies bine).

Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169
    La ecografie se face o medie intre circumferinta capului si lungimea femurului parca, pentru a calcula greutatea probabila(nu este o stiinta exacta si de cele mai multe ori rezultatele ecografiei nu se potrivesc cu realitatea). Eu zic sa nu te ingrijorezi, sa te hranesti bine si variat(multe, multe fructe si legume si bineinteles si carnita), sa-ti iei vitaminele si sa te odihnesti, iar daca si la urmatorul control o sa primesti informatii ingrijoratoare discuta cu medicul tau pentru a vedea ce aveti de facut pe viitor. In orice caz, am vazut cativa bebelusi nascuti cu greutatea sub 3000 g care s-au facut mari si frumosi, si au recuperat rapid in primele luni de viata.

Sarcina usoara!

Floricica Nou Venita nictatiana's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.11.2012
    Postari in forum
    3
    Chestia asta e relativa.
    La primul copil am stat 7 luni doar in spital ca aveam iminenta de avort si culmea ca mereu spuneau ca nu se dezvolta indeajuns, ca e micut si ca e...fata. Am nascut la urgenta la 8 luni, prin cezariana, un baietel de aproape 4 kg dolofanel si sanatos. Nu stiu ce sa spun de ecografiile lor.
    La al doilea, macar i-au nimerit sexul din prima, toata sarcina mi-au zis ca e super ok dezvoltat, am nascut la termen si copilul a avut cu un kg mai putin.
    Au trecut anii si sincer cel nascut mai grasut acum e un mancacios si are asa falcute( gras nu e deloc), cel mic e la fel de firav, mananca maxim o masa gatita pe zi si aia cu mofturi. Frati, dezvoltati total diferiti, chit ca eu m-am alimentat la fel la ambele sarcini.
    Ecograful ala cantareste aproximativ, nu e lege ce reiese de acolo.
    Sanatosi sa fie!

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    Andreea, rezultate n-o sa vezi chiar daca iei toate vittaminele (sau la mine nu s-au vazut rezultate). acum sunt ecografe mai performante, depinde unde te duci. mie mi-a zis perfect greutatea copilului si toate celelalte masuratori, mai ales ca faceam ecografii in fiecare luna ca sa monitorizeze copilul fiind mic dupa cum am zis. doctoritza mi-a zis ca daca capul copilului e dezvoltat in grafic, nu e nimic de speriat. greutatea copilului nu trebuie sa fie o roblema daca toate analizele sunt ok. la mine avea si lichid suficient, si eu am luat 12 kg in sarcina (inainte aveam 45), totusi nu crestea. o asistenta mi-a zis ca daca mama e slabutza, cu cine vreau sa semene copilul. dar recupereaza fara probleme in primele luni, eu n-am avut niciodata probleme cu mancarea fetitei. nu te ingrijora!

Floricica Nou Venita gabrielagraunte's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.11.2012
    Postari in forum
    2
    buna si eu am patit la fel...analizele imi ies bune dar mi-a zis k are intaarziere de crestere de 2 sapt si cantareste 2200 g...asta era pe data de 6 luna asta si trebuie sa merg pe 21 inapoi la el sa vada daca a mai crescut...si eu am luat 14 kg pana acum dar eu sunt plinutza...problema e ca are si cordonul ombilical in jurul gatului...eu as vrea sa nasc natural dar nustiu ce sa fac acuma...

Floricica Avansata gabriella07's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.08.2011
    Postari in forum
    2.006
    Citat Postat de andreeaelen Vezi mesajul
    Buna fetelor. Sunt insarcinata in 33 de saptamani. la 31 de saptamani de sarcina am fost la doctor si mi-a spus ca bebe cantareste cam 1525 g si e mai micut cu 2sapt. Asta a fost la cel din bucuresti. La doctorul meu din orasul natal mi sa spus ca are 1600 g, si atunci aveam 29 sapt si cateva zile. Eu nu mai inteleg nimic. Cel din bucuresti mi-a dat sa iau pe langa vitaminele care le luam, elevit, inca 2 tipuri femibion si ogestan. Asta ca sa-l ingrasam pe bebe. Adevarul e ca e mica greutatea, m-am speriat un pic. Si curios ca pap de toate, am avut o sarcina fara greturi. Voi ce parere aveti?
    eu zic sa stai linistita,bebe meu avea dupa ecograf la 31 de sapt si 5 zile,greutatea de 1669,si am nascut la 38 de sapt cu greutaea de 2780,stai linistica ca atunci cand va veni momentul sa vina pe lume,va recupera bebe si va pune bine in greutate,sa fie sanatos asta este cel mai important,multa sanatate va doresc

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari