Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita chelariu.alexandra's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.09.2012
    Postari in forum
    48

Gravida cu Rh negativ la prima sarcina

Buna fetelor,sunt insarcina in 6 sapt si tocmai am aflat k am rh negativ,rh-ul sotului nu il stiu,as vrea sa stiu dak eu am rh negativ si sotul pozitiv ce sanse sunt sa iasa bebe fara probleme sau sa duc sarcina pana la sf,sunt la prima sarcina,nu am avut avorturi.va rog din suflet sa imi raspundeti

Floricica Nou Venita gillianna's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2012
    Postari in forum
    58
    Din cite stiu eu ar fi k sa fiti amindoi cu acelasi RH,daca el are rh pozitiv si tu negativ prima sarcina nu va avea probleme,la a 2 se face anticorpi,pt a fi sarcina fara probleme.Asta stiu eu,Nu sunt medic ,doar medicul iti poate da un raspuns cert. E DOAR PAREREA MEA,scuze daca e ceva gresit

Sarcina usoara si la termen iti doresc

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Eu am rh negativ, sotul pozitiv si mi s-a recoltat lunar sange, cercetandu-se formarea anticorpilor.Dupa nastere, mi s-a facut o injectie pentru imunizare.Am un copil perfect sanatos, care are rh-ul negativ.Sarcina usoara!
    https://www.copilul.ro/sarcina/probl...-Rh-a1036.html
    Modificata de alynutza79; 21.09.2012 la 09:52:50.

Floricica Novice Alexandraaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.04.2011
    Postari in forum
    380
    Gravida cu Rh negativ Sanatate multa iti doresc si sarcina usoara.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Eu am rh negativ si sotul pozitiv, iar ambii copii au luat rh-ul meu, iar in acest caz nu este nici o problema. Tu ar trebui ca dupa nastere sa afli imediat rh-ul copilului pentru ca in cazul in care este pozitiv, sa faci vaccinul, daca mai doresti si alti copii.

Floricica Novice Foxman8472's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Problemele apar daca Rh-ul copilului e diferit de cel al mamei. Insa, asta de la al doilea copil cu Rh diferit. Pentru ca in timpul sarcinii sangele nu se amesteca. Se amesteca doar putin la nastere/ avort. Dar acel putin e destul pentru detectarea tipului de sange strain si crearea de anticorpi care ataca celulele cu Rh diferit. Si la al doilea copil cu Rh diferit, acesti anticorpi trec prin filtrul placentei si ataca celulele rosii, cauzandu-i anemie si eventual moarte. Pentru asta este medicamentul RhoGam, care creeaza impresia ca organismul produce destui anticorpi pentru celulele cu Rh diferit si deci productia de anticorpi scade drastic. Deci chiar daca intrunesti conditiile de mai sus, daca se ia RhoGam, sansa sa iti pierzi copilul in timpul sarcinii este de 0.07%
    Modificata de Foxman8472; 21.09.2012 la 16:51:24.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Eu am rh negativ, sotul pozitiv, iar fetita noastra are rh pozitiv. Inainte de sarcina cu Irini am avut 2 sarcini esuate, iar dupa fiecare dintre cele 2 avorturi am facut vaccinul rhophillac (desi nu era obligatoriu, pentru ca am pierdut sarcinile inainte de saptamana a 10-a). Am facut acelasi vaccin si dupa ce am nascut-o pe Irini. Sarcina a decurs fara nicio problema, Irini s-a nascut sanatoasa si foarte aproape de termen (38s5zile - cu travaliu indus).
    Acum sunt la a 4-a sarcina, si totul decurge normal. In fiecare luna fac o analiza care se numeste, cred, Coombs indirect (nu stiu care e traducerea corecta) si care imi arata ca nu sunt probleme in ceea ce priveste rhesus-ul.

Asa ca, Alexandra, daca esti la prima sarcina ai toate sansele ca totul sa decurga normal si nasti la termen un bebelus sanatos!

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Trebuie sa ti faci dozajul de anticorpi daca sotul tau are pozitiv...obligatoriu dupa ce nasti la 24 de ore max trebuie sa ti faci vaccinul...sanatate si sarcina usoara

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    NU este obligatoriu sa faca vaccinul, doar daca are copilul rh pozitiv.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari